Marsa alam

jokirapu70

Hei!
Onko kenelläkään mitään kokemusta Marsa Alamin rannikosta? Sehän on Finnmatkojen uutuuskohde tälle vuodelle, ensimmäiset matkat taitaa alkaa vasta kuun lopulla. Eniten meitä kiinnostais Akassia Swiss Resort-hotelli, mutta googlettamalla ei suomalaisilta sivuilta oikein löytynyt vielä mitään tietoa. Olisi kiva kuulla millaista siellä on. Olisimme menossa 3v. ja 6v. lasten kanssa.

7

3609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • egyptiinmatkaileva

      Juups! sama juttu meilläkin matka on jo varattuna huhtikuulle finnmatkojen sivun mukaan hyvälle vaikutti mutta ei hirveesti tietoa löydy. millonkas te ajattelitte mennä?

    • vehnäpatonki

      Hei.
      Lomailtiin lasten kanssa Marsa Alamissa taannoin ja kaunistahan siellä on ja rauhallista. Hotellialueet ovat siistit, ainakin ne, mitä Finnmatkat käyttävät. Mitään paikallista siellä ei ole, turistikeidas keskellä aavikkoa. Kiviaidalla aidattu alue, mikä vetää about 6000turistia kerrallaan, paikallisen chefin mukaan. Aidasta kun uskaltautuu astumaan ulkopuolelle, siellä ei tosiaan ole mitään, aavikkoa. Siellä ei myöskään ole paikallistakseja, vaan liikkuminen esim El Quesir -kalastajakylään (n.70km) tehdään hotellin "limousine" -palvelusta. Halvempi kuin Finnmatkoilla ja itse räätälöitävissä sen retken pituus. Ja kaikki ostokset, ruokia myöten kannattaa tehdä sieltä, hinnat murto-osia Marsa Alamin hinnoista.

      Marsa Alamissa kaikki on ihan törkeän kallista, esim: perinteiset t-paidat n.7-10e tinkimisenkin jälkeen. Pringlesin sipsit 3e/tuubi. HUH HUH! Kauppiaat ja hotellin työntekijät (osa heistä) olivat töykeitä ja ylimielisiä, heillehän turismi on itsestäänselvyys. Haukkuivat ja nimittelivät meitä vaaleita pohjoismaalaisia, jos emme lähteneet mukaan heidän vedättämiseen. Mielestäni paikallisten asenne on sääli, koska siellä olisi niin kaunista ja rauhallista.

      Meillä ainakin Finnmatkojen tiedotus toimi todella surkeasti, eikä koko 2 viikon aikana käynyt mistään ilmi, että olisimme olleet Finnmatkoilla. Aikomastanne hotellista en tosin tiedä mitään, me olimme Coraya Bayn alueella. Emme lähde enää Egyptiin, tyydymme muihin kohteisiin, Intiaan, Gambiaan, Thaikkuihin :)
      Suosittelen, jos olette menossa hakemaan löhöilyä altaalla/vesipuistossa ja valmiita kattauksia.
      En suosittele, jos haluatte nähdä paikallista elämää, kokea Afrikkalaisia elämyksiä ja tehdä edullisia ostoksia.

      • vehnäpatonki

        toivon teille oikein mukavaa matkaa/lomaa, mihin ikinä päätättekään mennä. Reissaaminen on mahtavaa, etenkin lasten kanssa ja tarjoaa niin paljon, vaikka kohde ei aina täyskymppi olisikaan. :) Seuraavaa reissua jo salaa minäkin suunnittelen :)


    • eeviko

      Hei!
      Juuri yhden viikon reissu Marsa Alamissa takana. Kohdepaikka oli siisti, kaikki hotellit uusia tai vain pari vuotta vanhoja. Uutta rakennetaan koko ajan!
      Itse vietimme köllöttelyloman, joten "iltaelämästä" ei tietoa oman hotellin ulkopuolelta. Pimeä tuli ainakin näin joulukuussa todella aikaisin, n. 16:30. Lämmintä riitti, snorklaus aivan mieletöntä. Jo ihan rantavedessä uiskentelee ihania kaloja! Marsa Alamin oma poukama todella suojainen, turvallista snorklailla, ei tarvitse haita pelätä ;-) Vesi TODELLA suolaista eli kunnon snorkkelit mukaan niin ei tarvitse suolavettä maistella..
      Ihmiset ainakin meidän hotellissa aivan yliystävällisiä!! Olimme Finnmatkojen Dar el Madina-hotellissa. Muutama souk-aluen kauppias hieman turhan kärkäs repimään omaan kauppaan ja suht hyökkääviä. Eurot kelpasi kaikkialla. Myös rannalla ollut korumyyjä otti euroja vastaan :-) Hinnat tosiaan olivat aika kovia, mutta kun oli jo valmiiksi all inclusive, niin ei se parin euron sipsipussin osto niin kirpaissut ;-) Pienet tuliaiset hankittiin rannan korumyyjältä joka teki ihania koruja omien toiveiden mukaan lasikoruista ja helmistä. Muuta ostettavaa ei jurikaan ollut. Mutta ostoksille emme sinne lähteneetkään..
      Teimme Finnmatkojen kautta retken aavikolle, joka oli oikein kiva. Sai ratsastella kamelilla, ajella mönkijällä ja tämä tapahtui todella keskellä aavikkoa!!! Illalla koko alueen valot sammutettiin (aggregaatilla sähköä beduiinileirissä...)ja katseltiin kaukoputkella kuuta. Hönkäistiin hieman vesipiippua ja maisteltiin juuri paistettua beduiinileipää. Mukava reissu, hieman kallis, mutta sisälsi kuitenkin nuo kameliratsastukset ja mönkijät ym. niin siihen nähden ihan inhimillinen!
      Ranta on oikein ihana pienille lapsille (meillä 5-vuotias oli mukana) ja snorklausta kannattaa opettaa myös lapsille! Meidän neidille ainakin oli mieleenpainuva kokemus :-D
      Itse voisin hyvin lähteä toistekin, mutta tosiaan vain köllöttelemään ja nauttimaan ruuasta.

    • MT01
    • lomailija

      onko kellään kokemuksia marsa alamin resta grand resortista? kuukauden päästä olisi lähtö edessä ja olisi kiva kuulla paikasta vähän omia kokemuksia. ihan vain rantalomaa haemme, ja olisi mukava kuulla vinkkejä ja muita hyödyllisiä neuvoja..

      • marsa_alam

        Resta Grand Resortiin mekin lähtöä harkitaan... eli kokemuksia? Egypti tuttu, mutta hotellista olisi kiva kuulla etukäteen :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      325
      2871
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1443
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1281
    4. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1265
    5. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1261
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1215
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1115
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1017
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      921
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      827
    Aihe