Voiko kirkkoon kuulumaton opiskelija saada seurakunnalta kesätyöpaikan hautausmaalta?
Palkkaako kirkko ateisteja töihin?
rölli.
65709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Jokainen työnantaja itse määrittelee työhön liittyvät ehdot sekä valitsee työntekijät. Samoin on laita seurakuntien kanssa.
Ainakaan kirkon hengelliseen työhön ei ole mahdollista valita kirkkoon kuulumatonta henkilöä.
Herää myös kysymys, miksi kirkkoon kuulumaton henkilö haluaisi kirkon palvelukseen töihin.
Jussi Kosonen
Kirkon nuorisotyönohjaaja
Millä te muuten saatte selville kuuluuko töitä hakeva kirkkoon? Onko teillä oikeus tarkistaa kaikkien seurakuntien jäsentiedot?
"Herää myös kysymys, miksi kirkkoon kuulumaton henkilö haluaisi kirkon palvelukseen töihin."
Todella typerä kysymys. Miksi opiskelija mahtaisi haluta seurakunnan hautausmaalle kesätöihin? Palkan takia tietysti. On hautausmaille minunkin sukulaisiani haudattu ja hautaustoimen maksaa yhteiskunta. Eikä se työ ole mitään "hengellistä" työtä.
Mutta tulipa nyt tämäkin asia selväksi. Kirkko siis kannattaa syrjintää.
Tässä asiassa esimerkiksi S-ryhmä on paljon suvaitsevampi. Työntekijöiltä ei esimerkiksi vaadita s-korttia eli asiakasomistajuutta.
Tiedätkö Jussi Kosonen (tai joku mu) muuten, voisiko kirkkoon päästä töihin talousjohtajaksi tai muuten konttoriin, ilman että on kirkon asiakas? Talousasioita ei kai voi pitää kovin hengellisinä...
ihmiseltä, joka tekee töitä yhteiskunnan kustantamalla hautausmaalla.
Olen minä kaupassakin ollut töissä, eikä ole kysytty olenko jäsen. Kirkko rikkoo ihan selvästi lakia.
Ymmärtääkseni ainoastaan hengelliseen työhön vaaditaan kirkon jäsenyys.
talousjohtaja ei liene kovin hengellistä työtä, vaikka sekin voisi olla nimenomaan sitä. Samoin kuin kaikki muukin seurakunnan työ. Jokainen työntekijä julistaa toiminnallaan Jumalan suuruutta!
Jokainen seurakunta (työnantajana) kuitenkin itse määrittelee omat rekrytointikriteerinsä!
Jussi Kosonen
Kirkon nuorisotyönohjaaja
Kaikki kirkon työntekijät, huolimatta työnkuvasta, työskentelevät kuitenkin samojen päämäärien hyväksi. Strategia on yhteinen. Tottakai työhön valitaan ihminen, joka on motivoitunut toimimaan yhteisten tavoitteiden hyväksi eikä niitä vastaan.
Tuskin mikään yrityskään valitsisi työhönsä ihmistä, joka vastustaisi kaikkea sitä mitä yritys tekee? Kirkkoon kuuluminen on ehkä helpoin tapa osoittaa motivoituneisuutensa kirkon (ja seurakuntien) yhteisiin asioihin.
Niinpä. Jos minä olisin valitsemassa esim nokialle puhelintestaajaa ja hakijoilla olisi sekä negatiivisia että positiivisia asioita sanattavana omasta tuotteesta, niin varmaankin mielummin valitsisin niitä positiivisia.
Jussi Kosonen
Kirkon nuorisotyönohjaaja
Löytyipä tällainenkin artikkeli.
http://www.uskonnonvapaus.fi/lait/oa-2001-05-25.html
Siis pitääkö uskoa jumalaan ja maksaa siitä kirkolle jäsenmaksua, jotta pääsee mikrotukihenkilöksi? Tai riittääkö pelkkä jäsenmaksu eli kirkollisvero ja saako olla uskomatta?
Ja kuuleppas nyt sinä siellä. Hautausmaan työntekijä kärrää multaa ja siivoaa roskia, eikä taatusti sillä työllään julista mitään jumalan suuruutta.
Millä tapaa ateistisuuteni tai kirkkoon kuulumattomuuteni tekisi minusta muita huonomman seurakunnan hautausmaan haravoijan?
Ja koska kaltaisiani on myös samaiseen kirkkomaahan haudattu ja yhä haudataan, enkö minäkin saisi olla sillä kirkkomaalla töissä?
Hautausmaiden yläpitoahan kirkko puolustelee maallisilla velvoitteilla, jotka valtio on sille sysännyt. Sen sijaan rekrytointiperusteet ovat teologisia?
Haha! Tämähän ei enää liity mitenkään alkuperäiseen keskusteluun tai kirkkoon ylipäätäänsä, mutta minä ainakin valitsisin sen hakijan jolla olisi negatiivisia asioita sanottavanaan. Jos työntekijä vain kehuu ja ylistää puhelinta, niin siitä on paha enää parantaa. Kriittisemmin puhelimeen suhtautuvalla varmaan olisi paljon parannusehdotuksi ja siten Nokia voisi parantaa tuotettaan ja sitäkautta markkina-asemaansa.
Kun on hautausmaan hoitamisesta ja siellä työskentelemisestä kyse, niin mitä tekemistä sillä on jumalan kanssa? Saarnat on asia erikseen ja mullan kärrääminen toinen juttu.
Vai väitätkö sinä, ettei puutarha-alaa opiskeleva hoitaisi hyvin hautausmaata? Ei tainnut oikein teille selvitä, että ihminen tekee työtä rahasta. Ainakin useimmiten näin on, vaikka joillekin työ ja harrastus saattavat yhdistyäkin hienolla tavalla.
"Jos minä olisin valitsemassa esim nokialle puhelintestaajaa ja hakijoilla olisi sekä negatiivisia että positiivisia asioita sanattavana omasta tuotteesta, niin varmaankin mielummin valitsisin niitä positiivisia."
Tulisit valinneeksi henkilöitä, jotka eivät testaisi puhelimia ollenkaan, koska olisivat valmiiksi niin vakuuttuneita niiden virheettömyydestä.
Luulenpa, että itse valitsisin sen, jolla olisi työhön kriittistä silmää ja rohkeutta nähdä virheet, jotta niitä voidaan lähteä korjaamaan sen sijaan että hymistellään ettei vikoja voisi olla.
Kehuja lienee kivempi kuulla, mutta tuotekehitykselle on haukuista enemmän hyötyä.
Ehkä juuri tästä syystä kirkko ei menesty brändinä?
Tästä nimenomaan on kysymys. Sinulla työnantajana olisi siihen oikeus.
Jussi Kosonen
Kirkon nuorisotyönohjaaja
Millä te muuten saatte selville kuuluuko töitä hakeva kirkkoon? Onko teillä oikeus tarkistaa kaikkien seurakuntien jäsentiedot?
Mielestäsi siis seurakunnan jäsenillä ei ole mitään oikeutta saada mitään "palveluita" tai etuoikeuksia?
Ja toisaalta, eri seurakunnissa on eri käytännöt. Muistelisin että omassa nuoruudessani oma seurakuntani jossa kesätyöni tein, otti kaikki hakijat jos paikkoja riitti, mutta jos hakijoita oli enemmän he valitsivat kirkkoon kuuluvia oman seurakunnan jäseniä sillä halusivat tukea oman seurakunnan nuoria ja auttaa erityisesti heitä elämässä eteenpäin. Mutta jos paikkoja riitti, otettiin muiden seurakuntien jäseniä sekä kirkkoon kuulumattomia.
Jokainen työnanataja määrittelee, mitkä asiat kokevat tärkeäksi työn hoidossa. Usein hautausmailla omaiset tulivat kyselemään hautapaikkoihin, haudan hoitoon ja jopa hengellisiinkin asioihin liittyviä kysymyksiä. Koin ainakin itse eduksi sen, että pystyin kuuntelemaan ja olemaan paikalla tietäen että myös itse uskon niihin asioihin. Kirkon jokainen työntekijä luo kuvaa kirkosta ja sen sanomasta, vaikkakin vain kärräämällä multaa tai pitämällä huolta haudoista.
Miksi haluaisit kännykän tuotekehittelyyn ihmisen, joka ei usko että kännykkä on tuotteena tarpeellinen?
"Jokainen työnantaja itse määrittelee työhön liittyvät ehdot sekä valitsee työntekijät."
Periaatteessa tuota on vaikea estää, tiedän sen itsekin ihmisiä rekrytoineena.
Takaporttina on kuitenkin esim. suurten virkojen jaossa, että kriteerit parhaiten täyttävää on räikeää ohittaa jonkin epärelevantin, itseä ei-niin-miellyttävän yksityiskohdan vuoksi ja syrjäyttää toisiksi pätevällä henkilöllä. Muistakaamme tapaus Johanna Korhonen. Selvästi syrjivässä tapauksessa valinnan voi viedä oikeusistuimeen, mutta lopputulos on toki epävarmaa.
Kirkon kohdalla asia ei ole näin, sillä kirkkolaki menee perustuslain yläpuolelle syrjinnässään. Perustuslain mukaan ketään ei saisi syrjiä, mutta kirkkolain mukaan kirkon virkoihin on edellytyksenä kirkon jäsenyys.
Sinä siis kertoilit hautausmaalla työskennellessäsi ihmisille hengellisistä asioista? Kuten esimerkiksi mitä?
Niin.. miltäpä näyttäisi pappi, joka ei kuulu kirkkoon mutta saarnaa siellä "kirkon sanomaa".
Tai nuorisotyönohjaaja joka ei kuulu kirkkoon, mutta opettaa nuorille mitä on kristillinen arvomaailma.
Tai kanttori, joka laulaa armosta, mutta ei itse usko siihen.
Tai diakoni, joka tekee kirkon vanhinta virkaa ja toteuttaa yhtä kristillisyyden peruslaatuista tehtävää, muttei itse kuulu kirkkoon.
vaan työsuhteessa.
Ei tuo tyyppi vieläkään vastannut kysymykseeni siitä, että miten työhönottajat saavat tiedon onko työnhakija kirkon jäsen tai ei.
Itse uskoisin että nimenomaan hautausmaalla kävellessään ihminen luonnostaan pohtii elämän ja kuoleman kysymyksiä. Se on aika paljas paikka!
Jussi Kosonen
Kirkon nuorisotyönohjaaja
Ilmeisesti lukihäiriö?
"omaiset tulivat kyselemään hautapaikkoihin, haudan hoitoon ja jopa hengellisiinkin asioihin liittyviä kysymyksiä. Koin ainakin itse eduksi sen, että pystyin kuuntelemaan ja olemaan paikalla tietäen että myös itse uskon niihin asioihin."
että hautausmaalla käyvät myös vainajien hautoja hoitamassa ihmisiä, jotka eivät ole uskovaisia? Aloitko heillekin tyrkyttää omia jumalkäsityksiäsi?
pyytää työpaikkaa seurakunnasta, jos on kirkosta eronnut. Ihan sama jos joku alkais käydä meillä syömässä joka päivä. Joku ihan outo tulis ja sanois että hän tulee teille nyt syömään. Mun mielestä kirkosta erotaan ja sillä siisti. Eikä tartte yritttää tulla syömään meen leipää. Työpaikat kuuluu omalle väelle.
kirkkolakinsa, joka sallii työsyrjinnän uskonnollisin perustein, ja joka menee yli perustuslain, joka kieltää uskonnollisen työsyrjinnän.
Vastaukseksi! katsomalla jäsenrekisteristä. Kirkko on velvoitettu pitämään jäsenrekisteriä jäsenistään. Niistä näkyy oletko jäsen.
Jussi Kosonen
kirkon nuorisotyönohjaaja
Minä en ole tyrkyttänyt kenellekään mitään, lisäksi ateistit eivät ymmärrettävistä syistä tulleet kyselemään iankaikkisesta elämästä ja taivaan kodista, eiväthän usko sellaista olevan.
Mistä sait ajatuksen tyrkyttämisestä? Vai onko pelkkä olemassaoloni tyrkyttämistä?
Ateisti saa olla ja julistaa, mutta jos uskoo johonkin niin pitäisi olla hiljaa ja pysyä piilossa vaikka joku samoin ajatteleva tarvitsisi tukea ja keskustelua asioista (poissa silmistä, poissa töistä, poissa mielestä)?
Tässä taas huomaa, kuinka ihmeellisillä silmälaseilla luetaan kirjoituksia. "Yhtä monta tulkintaa kuin lukijaakin".
Työntekijä tekee töitä palkkaa vastaan. Ei siinä uskomuksilla pidä olla sijaa, jos työnsä hoitaa.
Jos ei ole sinulle vielä selvinnyt, niin myös kirkkoon kuulumattomat maksavat hautausmaiden ylläpidosta. Se on se yhteisövero, EI KIRKOLLISVERO, jolla hautausmaat hoidetaan.
Sinä siis pääset katsomaan kaikkien seurakuntien jäsenluetteloa?
Kirkkoon kuulumattomat maksavat myös siinätapauksessa, jos kyseessä ei ole seurakuntien palvelu.
Mutta kuten on sanottu, jokainen joka palkkaa töihin, tekee omat rekrytointiperusteet itse ja palkkaa työntekijät sen mukaan millaisia haluaa ja tarvitsee. Jos rikotaan lakia, silloin siihen voidaan puuttua.
Jussi Kosonen
kirkon nuorisotyönohjaaja
No niin.. lapset lapset, lopetetaan riitely ja tukeudutaan totuuteen.
hautausmaan kesätyntekijän kriteereihin ei ole merkitty kirkkoon kuulumista. Se ei tarkoita, etteikö joku seurakunta sitä saattaisi ottaa huomioon ja tukea oman seurakuntansa nuoria sillä tavoin.
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/0C636A2E3E0D8573C2257110003BB779?OpenDocument&lang=FI
"Hautausmaatyöntekijä kohtaa työssään myös omaisia, joille haudoilla käynti on surutyön väline. Lyhytkin keskustelu vaikkapa kesätyöntekijän kanssa saattaa olla tärkeä omaiselle."
Tuo on minusta silti tärkeä muistaa. Eikä se, kuuluuko kirkkoon välttämättä määrittele sitä, miten osaa olla surun kanssa tekemisissä. Ja varmasti myös tiukka ateistikin osaa kunnioittaa muiden uskontoa ja iankaikkisen elämän toivoa. Kaikki tämä luultavasti otetaan selville haastatteluissa. Seurakuntavaltuusto päättää lopullisista työntekijävalinnoista.
Itselleni on vaikea muistaa se, että joissain seurakunnissa ei ole vielä tunnustuksettomia hautausmaita, joihin kirkkoon kuulumattomat haudataan. Siksi ajattelin, että on tärkeää omaisten kanssa asioidessa muistaa se ikuisen elämän toivo, eikä kaiken loppumista pelkkään tyhjyyteen ja pimeyteen.
Missä yhteydessä on yhteisövero.
Minu verotospäätöksessäni lukee kirkollisvero. Mulla on tässä edessäni verotuspäätös 2009.
Heh heh.
Nyt tuli kyllä mieleen "Hamletin" hautausmaakohtaus, kun Hamlet kallo kädessään miettii "Ollako vai eikö olla?"
Haudankaivajatko ja hautausmaan haravoijatko teillä sielunhoitajia ovat? Eipä silti, näiltä voi löytyä hengen sivistystä enemmän kuin papilta.
Taisi olla aika kaukaa haettua?
Vai kysynkö seuraavaksi hautausmaan kesäduunaria kastamaan lapsemme, kun tuo kasteluletkukin näkyy olevan valmiina?
Näin se on.
Sukulaispapin (en sano nimeä!) luona käydessä vaimoni näki keittiön seinällä muistilapun tyyliin: A8, B2, B4...
Vaimon kysyessä mistä lapussa oli kyse ilmeni että se ei ollut shakkia vaan kyseisen taloyhtiön huoneistot, joissa papin selville ottamien tietojen mukaan ei kuuluttu kirkkoon.
Mitä ao. henkilö aikoi kyseisille asukkaille tämän perusteella tehdä, sitä tarina ei kerro...
Jos Atte Ateisti haluaa lapsensa kastettavan, toki seurakunnasta löytyy myös pappeja kyseisiin tehtäviin. Ja sielunhoitajia me kristityt olemme kaikki, riippumatta ammatistamme.
Jussi Kosonen
kirkon nuorisotyönohjaaja
kuuluvat yksityisasioihin, eikö? Nyt on kyse nimenomaan jäsenyydestä, ei siitä, uskooko joku jumalaan vai ei.
Pidätkö sinä oikeana sitä, että työnantaja vaatii sinulta selvitystä millaisiin yhdistyksiin kuulut?
Äläkä viitsi alkaa tuollaiseen alentuvaan kielenkäyttöön. Jos oletkin vanha, niin et sen perusteella viisas.
on vero, johon osallistuvat kaikki Suomen veronmaksajat työntekijöistä eläkeläisiin ja työttömiin.
Ja siitä kirkko ottaa omansa. Ihan sama kuuluuko tuo yhteisöveroa maksava kirkkoon tai ei. Kuinka h......n tyhmää sakkia Suomessa oikein asuu.
"Herää myös kysymys, miksi kirkkoon kuulumaton henkilö haluaisi kirkon palvelukseen töihin."
Varmaan kysyt ärsytystarkoituksessa, mutta vastaan silti.
Nuori voisi haluta kesätyön, jossa saa tehdä ulkoilmassa oikeita töitä. Monet hakeutuvat esimerkiksi kaupan kassalle vaikka eivät kuulu kaupan omistajistoon. Olen jopa kuullut yhdestä tyypistä, joka meni töihin rautakauppaan, vaikka ei rakenna itse mitään.
Eikö se nyt ole kuitenkin niin, että jäsenyydet mihin tahansa yhdistyksiin ovat yksityisasioita?
voisi haluta luterilaisten hautausmaalla töihin lohduttaakseen haudoilla käyviä omaisia kertomalla heille Allahin laupeudesta, ja ettei vääräuskoistenkaan tarvitse menettää toivoaan päästä paratiiisiin, jos he ovat tehneet hyvää eläessään.
Yhteisöveroa maksavat yritykset. Eivät yksityiset ihmiset.
Jokaisen ostamasi tuotteen hinnassa on tietysti yhteisövero ja siitä osa menee kirkolle.
Arvonlisävero ei ole sama kuin yhteisövero. Jotain tolkkua syyttelyyn nyt.
Yhteisöverostakin vain kaksi prosenttia tulee kirkolle. Loppu menee valtiolle/kunnalle, minne lie :)
Jospa joku papillinen henkilö tällä palstalla vastaisi tuohon kysymykseen?
"Ja sielunhoitajia me kristityt olemme kaikki, riippumatta ammatistamme. "
Ja joissain viroissa, kuten synnytyssairaalan kätilöissä, erityisesti? Tunnetaanhan meillä hätäkaste, jota ainakin joissain synnytyssairaaloissa ihan lomakkeen muodossa tarjotaan.
http://www.uskonnonvapaus.fi/hakusanat/hatakaste.html
Mielenkiintoista...ovatko kaikki kätilöt kristittyjä ja työnsä puolesta velvoitettuja hätäkasteen suorittajia?
ja siitä menee osa kirkolle. Ja jokaisessa tuotteessa jonka ostat, on osa kirkolle menevää veroa.
Herää myös kysymys miksi kirkko sallii sen, että sillä on pilvin pimein jäseniä, jotka eivät usko jumalaan, tai jos uskovatkin niin aivan eri tavalla kuin kirkko opettaa? Työntekijöiksi kirkolle kirkkoon kuulumattomat eivät kelpaa, mutta jumalattomat kyllä kelpaavat jäseniksi (lue kirkollisveron maksajiksi).
Eikö teitä koskaan arveluta se avuttomuus, joka teistä paistaa hyvin perustellun kritiikin edessä?
Kirkko on jäsentensä summa kristus. Ihmisten uskon määrää ja mittaa ei voi eikä saakaan kukaan ihminen alkaa mittaamaan. Siksi tärkeää voi olla tahto kuulua yhteisöön. Se riittää. Se kertoo sen että ihminen ainakin haluaa.
Ja kyllähän kirkko on palkannut myös kirkkoon kuulumattomia henkilöitä, ei tosin hengelliseen työhön.
Jokainen työnantaja valitsee palvelukseensa sopivammat henkilöt. Se on työnantajan oikeus myös maallisella puolella!
Jussi Kosonen
Kirkon nuorisotyönohaaja
Minusta on käsittämätöntä, että vaaditaan maksamaan kirkolle rahaa vastineeksi työpaikasta.
Tai haudankaivaja.
Tai talousjohtaja.
Tai sihteeri.
Tai kirkon eläkkeiden eläkekäsittelijä.
Ihan sama kuin Ay:ssä. Ei haluta maksaa jäsenmaksua, mutta otetaan vastaan kaikki edut, jotka Ay-väki on sopinut työnantajan kanssa. Lakko jätetään väliin, mutta kun lakko on ohi, kehdataan äristä siitä, että sopimus on huono ja palkankorotus liian pieni.
Jos ei halua johonkin yhteisöön kuulua, ei pidä odottaa sen palveluksiakaan.
Pitääkö työnantajalle maksaa siitä, että se palkkaa töihin? En tiedä missä sinä töissä olet, mutta onko sinulta edellytetty rahan antamista vastineeksi työpaikasta?
Missäs kohtaa tuossa niin sanottiin?
Tässä puhuttiin nyt testauksesta. Matkapuhelinagnostinen tai jopa acellulaarinen henkilö yrittäisi varmasti löytää laitteesta vikoja, eikä päästäisi pienintäkään virhettä sormiensa läpi.
Mitä ateisti julistaa?
kirkollisvero...
Aika usein ateisti julistaa omaa aatemaailmaansa. Sitä kuinka kukaan järkevä ei voi uskoa, ja mitään korkeampaa voimaa ei ole olemassa. Kyllä omat mielipiteensä toki saa tuoda julki, ja kertoa mihin itse on uskomatta, mutta tarviiko se tehdä tavalla joka alentaa sen ihmisen joka uskoo?
Kaikki eivät ole ateisteistakaan julistamassa, mutta äänekkäin ryhmä on. (Aivan samalla tavoin julistavat kuin "hihhulit" kristitytkin, jokaisessa tapaamisessa ja keskustelussa, aivan kuin heidän elämäänsä häiritsisi se, että joku muu voi uskoa johonkin)
julistavat tätä aatemaailmaansa?
Kysyn kun ne ole nähnyt sitä julistusta päiväkodeissa, kouluissa, televisiossa, kaduilla, kotiovelle tunkemisena, kahvipöytäkeskusteluissa, postin tuomina lehtinä,...
Miten julistus on voinut jäädä minulta niin huomaamatta. Vai tarkoitatko ateistien osallistumista nettikeskusteluun? Sekö häiritsee? Onko suun kiinni pitäminen joka paikassa ainoaa ateisteille hyväksyttävää käytöstä?
Lähinnä erilaisissa medioissa, postin tuomissa lehtisissä, kahvipöytäkeskusteluissa ja kaduilla. Ja kuten sanoin, ei minua häiritse se, että kertoo mihin ei usko, vaan se outo tarve alentaa järkeävailla oleviksi ihmisiksi kaikki ne jotka uskovat yhtään mihinkään.
Kotiovelleni ei ole tunkenut yksikään ev.lut.kirkon julistaja, mutta muista uskontokunnista kyllä, koen senkin erittäin ahdistavaksi.
Kouluissa ei mielestäni julisteta ketään tyhmäksi ja järjettömäksi on ihminen sitten jossain uskossa tai ei.
Ihminen jonka mielestä kännyköitä ei pitäisi olla ollenkaan varmasti löytää vikoja, joita ei edes ole. Mikäli hän suostuisi kyseiseen laitteeseen edes koskemaan.
Opiskeleehan muslimitkin, tai vietnamilaiset.
Kaikesta sitä saadaan kina aikaan, kun niin halutaan.
Miksi ei saisi tarkistaa jäsenyyttä? Eiköhän sitä suorastaan kysytäkin haastattelukaavakkeessa, Kotipaikkakunta on tiedettävä verotuksenkin vuoksi, luulisin.
Onko hautausmaat niin suuri työnanataja, että tällainenkin keskustelu on tarpeellinen?
Meidän seurakunnassa työsuhteessa olevien (esim. kesätyöntekijät) ei tarvitse kuulua kirkkoon, mutta viranhaltijoiden tulee, olivatpa he sitten pappeja, talousihmisiä tai vaikkapa nuorisotyöntekijöitä. Meillä on myös toistaiseksi voimassa olevia työsuhteita, eli ei pelkästään määräaikaisia. On siis mahdollista työskennellä kirkon töissä vakituisesti kuulumatta kirkkoon. Tosin esim. pappien työt ovat kaikki (mielestäni loogisesti) virkoja, joihin vaaditaan kirkon jäsenyys.
vajaa-ajattelijoiden kammioon, missä ihmisiä erotetaan kirkosta.
Se, että minä puhun aborttia vastaan saa aikaan sen että minua pidetään pahantekijänä osoittaa vaan sen miten tekopyhiä ja jumalattomia on ihmisten tavat. Onko asia, niin, että kirkko ei edes tue minua kannoissan? Tänä päivänä puhutaan paljon ihmis-oikeuksista ja humanismista. Mutta minä en sitä löydä näiden lasten murhaajien sydämmestä. Katukaa ja tehkää parannus, Jumala rakastaa teitä ja haluaa, että te puhdistatte syntinne Hänen Nimessä ja veressä.
Joh 3:19-20
Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat.
Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.
Joh 15:18.KR92. Jos maailma vihaa teitä, muistakaa, että ennen teitä se on vihannut minua.
1.Piet.4:4-5.
Nyt he kummeksuvat sitä, että te ette enää riennä heidän kanssaan samaan riettauden virtaan, ja syytävät herjauksiaan.
Mutta he joutuvat tekemään tilin hänelle, joka on valmiina tuomitsemaan elävät ja kuolleet.
http://gladiumspiritus.blogspot.com/
Nimimerkille "neljän äityli"
Vaikka Lapsi onkin tässä ajassa sairas, niin luuletko, että Se on Jumalan tahto?
Ihmisten sairauden johtuvat perisynnistä ja geneettisestä heikkoudestamme. Joka siirtyi meihin Esivanhemmistamme.
Mutta voitko sanoa murhaamallesi lapselle, kun hän tulee paratiisissa vastaan terveenä ei sellaisena kuin se täällä oli. Ja kysyy sinulta. Miksi murhasit minut Äiti? Luuletko, että ihmisten tappaminen vähentää pahaa oloa maailmasta? Eikö pahaan oloon ole vain yksi vastaus. Rakkaus Ja Jeesus.
Jos elät tämä maailma mielessä niin elämäsi on on arvoiltaa juuri sellainen.'
Mutta elämä on muutakin. Haluatko sinä mennä tuhoon vai ikuiseen pelastukseen ja autuuteen?
Abortti on vakava synti, sen voi saada anteeksi vain jos todella katuu ja tekee parannuksen.
Mutta katumaton synnoin tekijä ei saa armoa, vaan kohtaa Jumalan Vihan Ilmas, että Jeesuksen veri sinua suojelisi.