Se taho, oli puolue mikä hyvänsä saa ääneni vaaleissa joka lupaa ajaa läpi lain vankilapalvelujen ulkoistamisesta ja ehdollisten tuomioiden totaalipoistamisesta.
Erittäin hyvä rikoksiakin ehkäisevä ja varmaan jopa edullinen vaihtoehto olisi ostaa kyseiset vankilapalvelut esimerkiksi venäjältä. Kerran kuukaudessa juna siperiaan matkustajinaan tuomitut vangit ja paluujunassa sitten takaisin ne jotka sieltä ovat selvinneet tuomionsa täytettyään. Ja eritoten juuri niin että vankeustuomiot annettaisiin aina ehdottomina!
Tällä konstilla säästettäisiin aivan tolkuttoman kalliiden vankiloiden ylläpitokustannukset ja annettaisiin rikollisille selkeä signaali siitä että vapausrangaistus on oikea rangaistus eikä hotelliloma täysylläpidolla.
Nykyisin ehdollinen vankeustuomio on rikolliselle enemmän palkinto kuin rangaistus ja ehdotonkin tuomio vain leppoinen "pakollinen" loma täydellä ylläpidolla hotellitason huoneissa.
Vankilapalvelut ulkoistettava
1
413
Vastaukset
- Tuomionsa
En kannata ehdotusta,mutta eräs asia kummastuttaa.Miksi meillä täällä Suomessa istuu ulkomaisia vankeja "lusimassa",vaikka heidät tulisi heti tuomion jälkeen siirtää kotimaihinsa istumaan tuomionsa.Tänne jäävät kun pääsevät helpommalla ja Suomen vastuulle.Meillä on niin venäläisiä kuin Virolaisiakin vankilat täynnä,sekä vähän muitakin kansallisuuksia.Kaikki ulkomaiset istumaan kotimaihinsa tuomion,mahtui heidän vankiloihinsa tai ei.Lisäksi maassamme on muukalaispassilla olevia jotka olisi karkoitettava välittömästi entisiin kotimaihinsa rikoksen tapahduttua ja perua muukalaispassi välittömästi.Sama koskee Suomalaisia jotka ovat syyllistyneet rikoksiin ulkomailla,heidät tulisi tuoda tänne "lusimaan" tuomionsa pois muiden maiden vankiloista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2386121Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394948KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104296Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123041Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1203005Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,782489Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212436Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901689- 461649
- 691446