Joku viikko sitten ihmettelin, kun meidän talon ulko-oven pielessä oli lappu, jossa luki: "TERVETULOA RUNOSMÄEN RAAMATTUPIIRIIN.". Voiko todellakin olla niin että nykypäivänä jotkut hihhulit pitävät vielä moisia?!
Minusta moinen on selvää uskonnollista propagandaa, josta pitäisi tehdä loppu! Olen itse kirkosta eronnut ja jonkinlainen ateisti, enkä todellakaan ymmärrä minkä takia moista sanaa pitää esittää noin julkisesti ja kaikkien tietoon. Onhan Suomessa puhuttu, että mainostaminen kiellettäisi eli jatkossa tarkoittaisi myöskin Raamattupiirejä?
Raamattupiirit tulisi loppua jo 2010-luvulla
13
353
Vastaukset
- ryntäys
Levität seuraavalla kerralla sanaa vaikka "naamakirjassa", katsotaan miten suu menee kun paikalle tulee parisataa nuorta :)
- Havainto Tekstissä
että tervetuloa Runosmäen raamattupiiriin.Siis toisinsanoen sinua ei ole sinne pakotettu menemään.Kerrotaan vain että olet tervetullut jos tahdot osallistua.Jos itse olet kirkosta eronnut ja jonkin sortin ateisti niinkuin itse asian ilmaisit niin ei kai se sitä tarkoita että kaikkien muidenkin pitää ajatella kanssasi samalla tavalla.Ja sitäpaitsi eivät he sitä raamattupiiriä varmaan sinun asunnossasi pidä.Joten mitä haittaa kyseisestä lapusta tai kokoontuvasta ryhmästä on sinulle.Se on vain paperia jossa on tekstiä ja kiinnitetty oven pieleen.Ei sitä seuraavalla kerralla katsoa tarvitse jos ei halua.Maailmassa varmaan on isompiakin asioita.Niin,ja en ole kyseisessä raamattupiirissä tai paljon muissakaan kirkon toiminnoissa kävijä vaikka kirkkoon kuulunkin.Mutta minun näkemys on että jokaisella on oikeus näkemykseensä uskon suhteen-niin minulla,sinulla kuin heilläkin-eikä sitä tarvitse agressioksi muuttaa......
- <3 <3 Mulqist
puhuu asiaa!
Vaikka en minäkään kuulu mihinkään kirkkoon niin minun puolesta saavat rauhassa pitää piirejään ja parempi sekin on kuin ikuinen bilettäjä seinänaapurina.Ja ei joku lappu ovessa haittaa mutta seinien töherrykset kyllä enempi nuppiin ottaa!Taitaa olla aloittaja ahistuksen syövereissä ja tekisi mieli mennä mukaan raamattupiiriin mutta ei uskalla!?ELÄ PERKELE JA ANNA TOISTENKIN ELÄÄ!! - runosmäkeläinen
Ihan selvät propagandan ja mainostamisen merkit siinä on!!!! Minusta se ilmoitus oli mainos. En pidä kaupankaan mainostamisista tai kebab-pizzeria mainoksista, niin minkä takia mun pitäisi nähdä uskovaisten propagandaa heti kun tulen ulko-ovesta sisään!?!? Ei ole tarkoitus se, että mun tulisi laput silmissä kävellä kotiini tai korvatulpat korvissani. Se ei ole sama kuin "uskonnon vapaus". Mainostaminen on ehdotettu kieltää Suomessa, mutta sitä ei uskovaisten Raamattupiireissä ymmärretä, kun sehän on heille suuri harhakuvitelmansa että kaikkien tulisi lukea Raamattua ja kuulua kirkkoon!!?
Otan seuraavaksi osoitetiedot ja puhelintiedot ylös ja menen vetämään sitä Raamattupiirin vetäjää turpaan tai soitan poliisit siihen osoitteeseen ja hakemaan tyypin hoitoon!!
Ko. lappu oli siinä ILMAN ISÄNNÖITSIJÄN LUPAA!!! - runosmäkeläinen
<3 <3 Mulqist kirjoitti:
puhuu asiaa!
Vaikka en minäkään kuulu mihinkään kirkkoon niin minun puolesta saavat rauhassa pitää piirejään ja parempi sekin on kuin ikuinen bilettäjä seinänaapurina.Ja ei joku lappu ovessa haittaa mutta seinien töherrykset kyllä enempi nuppiin ottaa!Taitaa olla aloittaja ahistuksen syövereissä ja tekisi mieli mennä mukaan raamattupiiriin mutta ei uskalla!?ELÄ PERKELE JA ANNA TOISTENKIN ELÄÄ!!"Taitaa olla aloittaja ahistuksen syövereissä ja tekisi mieli mennä mukaan raamattupiiriin mutta ei uskalla!?"
Vihon viimeiseksi teen semmoista!! Kyl Tervo oli viikko sitten siitä varsin hyvin Raamatusta oikeessa. Kyl sitä ihmiset heittää lattialle vaan kaikenlaisia kirjoja, mutta jos heität lattialle Raamatun niin siitä tulee kauhean suuri juttu. Poliisi tutkii: "kirja kuin kirja, jonka Tervo heitti lattialle". Raamattu ei ole toistaiseksi minusta ollut koskaan Suomen lakikirjan arvoinen tai minkään muunkaan kirjan yläpuolella.
Ennemmin luen Agatha Christietä saati Raamattua! Hercule Poirot-piiri ois komja! - EX murhamies 13suvea
runosmäkeläinen kirjoitti:
Ihan selvät propagandan ja mainostamisen merkit siinä on!!!! Minusta se ilmoitus oli mainos. En pidä kaupankaan mainostamisista tai kebab-pizzeria mainoksista, niin minkä takia mun pitäisi nähdä uskovaisten propagandaa heti kun tulen ulko-ovesta sisään!?!? Ei ole tarkoitus se, että mun tulisi laput silmissä kävellä kotiini tai korvatulpat korvissani. Se ei ole sama kuin "uskonnon vapaus". Mainostaminen on ehdotettu kieltää Suomessa, mutta sitä ei uskovaisten Raamattupiireissä ymmärretä, kun sehän on heille suuri harhakuvitelmansa että kaikkien tulisi lukea Raamattua ja kuulua kirkkoon!!?
Otan seuraavaksi osoitetiedot ja puhelintiedot ylös ja menen vetämään sitä Raamattupiirin vetäjää turpaan tai soitan poliisit siihen osoitteeseen ja hakemaan tyypin hoitoon!!
Ko. lappu oli siinä ILMAN ISÄNNÖITSIJÄN LUPAA!!!ainakaan turpiin yrittää vetää...Se äijä on jo kaksi tappoa lusinut ja sen jälkeen teki parannuksen mutta jos uhoot niin voipi taas langeta syntiin...Ja poliiseilla on tärkeempääkin tekemistä!
Mitähän tarkoitat"mainosten kieltämisellä"?Katoppa kaupallisia kanavia( jos tv:n omistat ja luvan maksanut)Siltä niitä tulee tuutin täydeltä!Isännöitsijältä ei tarvitse lupaa pyytää jos kotiinsa kutsuu tai toivottaa tervetuloa pikku lappusella!Tykkäisitkö,että narkit sekoilisi samassa talossa kuin sinä?Nuo hihhulit on suht vaarattomia ja hiljaisiakin joten anna niiden olla! - runosmäkeläinen
EX murhamies 13suvea kirjoitti:
ainakaan turpiin yrittää vetää...Se äijä on jo kaksi tappoa lusinut ja sen jälkeen teki parannuksen mutta jos uhoot niin voipi taas langeta syntiin...Ja poliiseilla on tärkeempääkin tekemistä!
Mitähän tarkoitat"mainosten kieltämisellä"?Katoppa kaupallisia kanavia( jos tv:n omistat ja luvan maksanut)Siltä niitä tulee tuutin täydeltä!Isännöitsijältä ei tarvitse lupaa pyytää jos kotiinsa kutsuu tai toivottaa tervetuloa pikku lappusella!Tykkäisitkö,että narkit sekoilisi samassa talossa kuin sinä?Nuo hihhulit on suht vaarattomia ja hiljaisiakin joten anna niiden olla!Niin kauan on hyvin, kun tv-mainoksissa ei ole mitään kutsumisia uskovaisten Raamattupiiriin. Onhan niitä tv 7, mutta olen poistanut sen digiboksin valinnoista. Eikö todellakaan ihmisillä ole mitään muita harrastuksia 2010-luvulla kuin jotkut naurettavat Raamattupiirit?
- mäkeläinen
runosmäkeläinen kirjoitti:
Niin kauan on hyvin, kun tv-mainoksissa ei ole mitään kutsumisia uskovaisten Raamattupiiriin. Onhan niitä tv 7, mutta olen poistanut sen digiboksin valinnoista. Eikö todellakaan ihmisillä ole mitään muita harrastuksia 2010-luvulla kuin jotkut naurettavat Raamattupiirit?
Minkä tyyppistä naurettavaa siellä raamattupiirissä harrastetaan?
- runosmäkeläinen
mäkeläinen kirjoitti:
Minkä tyyppistä naurettavaa siellä raamattupiirissä harrastetaan?
Veisataan virsiä, kuunnellaan saarnoja ja luetaan Raamattua. En ole koskaan ollut, mutta olettaisin niin. Lisäksi jos kysymyksessä on joku linnasta tappotuomion saanut uskoon päin kääntynyt tyyppi vetämässä sitä piiriä, niin varmasti noudatetaan myöskin suoraan Raamattua mitä Mooseksen kirjoissa lukee ja raiskataan pikkutyttöjä.
- runosmäkeläinen
mäkeläinen kirjoitti:
Minkä tyyppistä naurettavaa siellä raamattupiirissä harrastetaan?
Raamattupiirissä puhutaan myöskin pehmoisi!?
- selvää puppua
osaan itse valita puolueeni, en halua mainoksia kotiini.
- nkshr
Enemmän tota ateistivouhotusta joutuu nykyään kuuntelemaan kuin Jumalansanaa. Vissiin aihe kuitenkin askarruttaa kun siitä jaksetaan ulista joka hemmetin välissä?
nkshr kirjoitti:
Enemmän tota ateistivouhotusta joutuu nykyään kuuntelemaan kuin Jumalansanaa. Vissiin aihe kuitenkin askarruttaa kun siitä jaksetaan ulista joka hemmetin välissä?
Miksi kuuntelet??? Painu sinne helvettiin tai taivaaseesi vaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24914361Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483837PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283722Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1661519Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3691474En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O171432Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn481273Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81041Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45938En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔93793