Sähköauton tulevaisuus 43 vuotta sitten

TM 14/1967

" Lähes kaikki autojen valmistajat ovat ilmoittaneet tutkivansa sähköauton valmistukseen liittyviä seikkoja.
Amerikkalaiset suuryhtymät General Motors ja Ford käyvät jo jonkinlaista kilpailua ensimmäisestä uuden ajan sähköautosta. Chrysler on myös ilmoittanut tutkivansa mahdollisuuksiaan. Lontoossa on pidetty huhtikuun lopulla Institution of Electrical Engineers (IEE) järjestämä erikoinen sähköautopäivä, jolloin asiantuntijat esitelmöivät asiaan liittyvistä ongelmista. Ranskassa Citroën ja Renault tutkivat akkujen ja polttokennojen käyttömahdollisuutta. Japanilaiset lupaavat jo v. 1968 sähköauton. Yhdysvaltain kauppaministeriö on nimittänyt 16 asiantuntijasta koostuvan ryhmän tutkimaan sähköautojen ongelmia ja mahdollisuuksia. Työryhmän johtajana toimii tri Richard S. Morse Massachusettsin teknillisestä korkeakoulusta.

Sähköauto on siis saanut autojen suunnittelijat liikkeelle kautta maailman. Kun näin laajalla rintamalla tehdään työtä, syntyy ilmeisesti tulosta muutaman lähivuoden aikana. Todennäköisesti sähköauto syntyy nyt voimakkaampana ja kilpailukykyisempänä kuin edellisellä kerralla. Sähköauto on siirtymässä tarusta todellisuuteen."

"Uudella Ford-akulla ajomatka nousee 320 km:iin"
"Elektrolyytti on lämmitettävä ennen käyttöä toimintalämpötilaan 300 astetta Celsiusta.
Vaikeuksia: esilämmitys ja räjähdysvaara."

"Ilmeisesti lähiaikoina ei vielä löydetä mitään ihanteellista akkutyyppiä vaan kehitystyötä on tehtävä pitkällä tähtäyksellä."

Otteita Tekniikan Maailma -lehdestä 14 / 1967, sivuilta 17 - 23.
Samantapaista tekstiä voisi olla vuodelta 1897 tai 2013.
Aihe on pitkäikäinen.

7

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei lähivuosina vielä

      kaupalliseen sähköautojen todelliseen läpimurtoon kuluu vielä 10-20 vuotta. Toivottavasti silloin on riittävästi käytössä ydinenergiaa tmv., jotta autoilla voidaan ajaa taloudellisesti eikä sähkön käyttö tule silloin kalliimmaksi kuin kehittyneillä polttomoottoreilla ajaminen. Nekin nimittäin kehittyvät koko ajan ja toisaalta sähkön hinta tulee nousemaan Suomessa reippaasti tulevaisuudessa.

      • Kerropa, miten ne polttomoottorit kehittyvät koko ajan. Minäkin haluaisin tietää kun en ole mokomaa itse havainnut, vaikka alan tekniikkaa aktiivisesti seuraankin.


    • Kylymätulloo

      jutut; Rellu teki -92 alkaen Express ja Clio sähköautoja, myöhemmin Kangoo Electriqueta ja PSA alkoi -93 Partner ja Berlingo Electriquella. Ameriikassa GM:n EV1 alkoi taipaleen kait -93. Volkkari kokeili Golf City Stromeria 94-96 välillä 270kpl voimin. EV1:stä tehtiin kait 240kpl, Relluja muutama tuhat (ei koskaan ilmoitettu) ja PSA:n pelejä, Sitikkaa ja Peugeotteja noin 15.000. Rellu ja PSA lopettivat valmistuksen kun seinään 2005 ja EV1 joskus -96 jolloin loput romutettiin. Toyota teki RAV4 sähköautoa kait 99-2002 välillä kunnes niissä käytetyissä NiMh akkujen akkulisenssit nousivat Chevron-öljy-yhtiön toimesta oikeuteen jossa Toyota hävisi ja autojen valmistus loppui 2002, kait 250kpl.
      EV1:sessä käytettiin ekaksi lyijyakkuja jotka eivät toimineet hyvin ja sittemmin NiMh akkuja jotka toimivat hyvin. PSA ja Rellupeleissä käytettiin NiCd vesiakkuja jotka pelaavat hyvin useita kymmeniä vuosia ja joilla realistinen ajomatka on noin 80-120km. Ovat myös tunteettomia pakkasille. Naapurimaassa Ruotsissa on runsaasti näitä autoja.

    • patentinhaltioina

      Kehitystä on jarruttanut patenttioikeuksien valuminen öljy-yhtiöiden kontrolloimille tahoille.

      • eeeeeeeeq

      • ratkeaako koskaan

        A) patentit eivät ole ikuisia
        B) patentoitu keksintö on julkista tietoa ja patentit helposti kierrettävissä

        Ikävä totuus on se että ei vain yksinkertaisesti ole keksitty mitään, mikä mullistaisi sähköenergian varastoinnin.


    • EVCEnter

      Kaikki mitä ikinä halusit tietää SähköAjoneuvoista Löytyy täältä http://EVCenter.fi/
      SähköPyörät
      SähköPotkulaudat
      SähköSkootterit
      SähköMopot
      SähköAutot
      SähköMopoAutot
      SähköVeneet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe