Jalkakäytävä/katuauraus

Eikö kunnalistekniikan katujen kunnossapitopäättäjät anna selviä ohjeita katujen/jalkakäytävien lumenpusaajille, kumpi katu vai käytävä putsataan ensin. Nyt lumentulon aikana on useasti tehty "järjenvastaisesti."
Aamupäivällä tulee traktori, joka jalan kulkevien reiti puhtaaksi. Mutta kahden-kolmen tunnin kuluttua tulee iso auto lumiauroineen putsatakseen ajoneuvoväylän sileäksi paiskaten samalla aikaisemmin meille jalankulkijoille tarkoitetun jalkakäytävän kulkukelvottomaksi.
Eikö näitä auraajia ole ohjeistettu, missä järjestyksessä kulkureitit putsataan?
Ja kaupunki maksaa nurinkurisesta työstä!!!
12735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tästä samasta asiasta on ollut täällä puhetta ihan äsken.

Äänestä

Kevyenliikenteenväylien käyttäjät aikansa valittivat, niin kaupungin täytyi alkaa aamuvarhaisella putsaamaa heidän kulkuväyliään. Kadun auraaja ei siihen mennessä ehdi auraamaan kuin osan kaduista, joten asia on nyt vain näin. Kaikki lähtee asioita vaativista käytäjistä.

Äänestä
  • kordinointi mitä? Et voi syyttää tilanteesta "vaativia käyttäjiä". Kysymys ei sentään ole avaruustieteestä eli rocket sciencesta.

    ( a complex or difficult mental exercise or field or study, used frequently in an ironic sense to suggest that a task should be easy or simple because it is not rocket science. http://en.wikipedia.org/wiki/Rocket_science)

    Äänestä

  • Jotain tällaista selittelyä itsekin yrittäisin, jos katujen lumenluonti olisi vastuullani. Nyt taitaa vaan olla niin, että maksimaalisen näennäistehokkuuden nimissä kun toimitaan niin aikataulut on menneet sekaisin, koneet ovat tarkoitukseensa nähden liian suuria ja niitä ajellaan liian kovalla vauhdilla ja muutenkin piittaamattomasti.

    Äänestä

jalkakäytävät ja kaupungin kiinteistöjen parkkipaikat/pihat on ensisijaisia ja niitten jälkeen ajetaan loput.

Äänestä
  • Edellinen ei kyllä pidä paikkaansa ainakaan TK.N PARKKIPAIKALLA, EIKÄ PIHAALUEELLA.

    Äänestä

  • oo totta kirjoitti:

    Edellinen ei kyllä pidä paikkaansa ainakaan TK.N PARKKIPAIKALLA, EIKÄ PIHAALUEELLA.

    kyllä se kuule vaan on. tietenkään sieltä ei saada ajettua missä on autoja parkissa, mutta parkit pyritään ajamaan auki aamulla ajoissa.

    Äänestä

Eikö ole kiva, että kaupunki kuitenkin aurailee. Olette vissiin oppineet liian hyvälle.

Äänestä
  • koneet on liian isoja pieniin pihoihin. ei tuu kuin sotkua

    Äänestä

  • Siitä on jopa maksettu.

    Äänestä

Pukinmäessä kävelytiet auraamatta monta viikkoa ja nyt liukkaita ja muhkuraisia eikä ole vieläkän asiallisessa kunnossa ,hiekat puuttuu.Rakennusvirastossa ei ole sellaista vastuuhenkilöä jolle voisi ilmoittaa.Mutta tälläkin hetkellä Maretojankujalla aura jyrsii ajotietä on jyrsinyt jo 2h.Kenelle voi ilmoittaa ei ainakan Rakennusviraston asiakaspalveluun?

Äänestä

olen odotellut kaupungilta palkkaa monta talvea. traktori auraa lumet tieltä veräjälleni isoksi kasaksi aivan kuin kiusallaan erehdyin muutama vuosi sitten siitä mainitsemaan niin kasa on suurentunut vain. mielestäni kuskin olisi aika tehdä itse työnsä mistä saa palkkaa eikä käyttäytyä kuten pikkupoika vihreässä traktorissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärsyyntynyt kirjoitti:

Eikö kunnalistekniikan katujen kunnossapitopäättäjät anna selviä ohjeita katujen/jalkakäytävien lumenpusaajille, kumpi katu vai käytävä putsataan ensin. Nyt lumentulon aikana on useasti tehty "järjenvastaisesti."
Aamupäivällä tulee traktori, joka jalan kulkevien reiti puhtaaksi. Mutta kahden-kolmen tunnin kuluttua tulee iso auto lumiauroineen putsatakseen ajoneuvoväylän sileäksi paiskaten samalla aikaisemmin meille jalankulkijoille tarkoitetun jalkakäytävän kulkukelvottomaksi.
Eikö näitä auraajia ole ohjeistettu, missä järjestyksessä kulkureitit putsataan?
Ja kaupunki maksaa nurinkurisesta työstä!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu