koira ei pysty juomaan

jollybgood

koiran alaleuka roikkui, eli ei pystynyt sulkemaan suutaan. Koira pystyi syömään,mutta ei juomaan mitän. Kokeiltiin piimällä,niin kaikki piimä menin pitkin koiran naamaa ja lattiaa. Kauhea huoli siittä että mikä koiralla vikana. Vietiin yleiseläinlääkörille, eikä hänkään ollut tällaista nähnyt...sanoi että kannattaa viedä lisätutkimuksiin. Kirjoitti koiralle kortisoonia ja antibiootit. Siinä vaiheessa netissä jo törmäsin sanaan "trigeminal neuritis", joka hermoperäinen "sairaus". Käynti neurologilla vahvisti tämän. Sairauteen ei ole lääkitystä, ja suurin osa potilaista paranee 1-4 viikon sisällä. Sairauden on voinut aiheuttaa trauma, alkuperäiseläimen bakteeri,tai sitten syytä sairaudelle ei vain tiedetä. Tärkeintä on pitää huolta että koira saa tarpeeksi nesteitä.Juoma ja ruokakupit nostin ylemmäs helpottaakseni juomista/syömistä.Kävin ostaan tuttipullon, josta juotin koiralle vettä ja piimää.tuttipulloa kannattaa pitää oikein ylhäällä,jotta neste menee koiran kielen takaosaan kun sitä litkii. Suurensin hieman saksilla tuttipullon suuta, ja itse sormilla pumppasin siitä nestettä aina kun koira "lipasi". Koska koira kuitenkin suht hyvin pystyi syömään, lisäsin ruokaan vettä, jotta saisi tarpeeksi nestettä. Paraneminen alkoi jo 4;tenä päivänä, kun huomasin että suu ei enää ollut niin paljon raollaan..1,5 viikon päästä myös purenta tuli takaisin...Nyt onneksi koira melkein kokonaan parantunut, ei enää huomaa kuin se että vettä vielä hieman loiskuu lattialle enemmän kuin ennen sairautta.

2

1609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esteri E

      Olipa onni, että löysin kirjoituksesi googlaamalla just oman koirani " juomaongelman" ja terveydentilan romahtamisen ymmärtämiseksi. Eläinklinikalla oli jo käyty yöpäivystyksessä, mutta siinä kiireessä diagnisoitiin jotain muuta... ja uudelleen lääkäriin parin päivän päästä, iso koira oli kuivumassa ja muutenkin apaattinen, liikkui vain jos oli pakko. Vihjasin eläinlääkärille lukeneeni netistä tästä T.N: stä ja saatiin myös kortisoonit, antibioottikuuri oli jo entuudestaan.. Tuttipullo otettiin käyttöön, nestemäinen ruoka hyytelöitiin liivatteella kuutioiksi ja apteekista nesteen saostamisainetta piimän sekaan, kun alkuun tuntui, että vähänkään nestemäinen valuu kaikki takaisin suusta. Jokaiselle keittiön tuolille pesuvadit tai astiat täyteen vettä ja niitä on vaihdeltu tiuhaan tahtiin.Meillä on nyt kolmas viikko meneillään, syöminen onnistuu jo kohtalaisen hyvin (syö itse kupista :) juominen on vähän huteraa, mut päivä päivältä parempi ! Toipuiko koirasi täysin ? Olisin ollut todella hädissäni, jos en olisi löytänyt kirjoitustasi ! :))

    • Hei Esteri.valitettavasti näin kirjoituksesi vasta tänään.Toivottavasti koirasi jo kunnossa! Oma koirani toipui täysin, onneksi. Mutta hätähän siinä tulee kun ei tiedä mitä tehdä...ja kun "yleiseläinlääkäritkään" eivät tienneet mitä on vikana.Mekin kävimme ensin päivystäjällä ja seuraavana pvnä soitin meidän "normi"eläinlääkärille...kummatkaan eivät tienneet mitä on ja sen takia myös asit ensihätään kirjoittavat kortisoonia. Sen jälkeen tosiaan menimme neurologille joka sanoi että tähän ei löydy lääkitystä,ja kortisooni on turhaa. Tärkeintähän toki justiinsa että keksii millä sitä nestettä saa koiralle tarpeeksi, onneksi koirani tykkäsi piimästä ja sitä sitten tuttipullosta onnistuikin juomaan...liivatettakin ostin,mikä tahansa "vesinen" kuutio hyväksi(esim vesi-,hunaja-melooni). Itsekin silloin heti etsin tietoa netistä,ja löysin yhden kirjoituksen noilla hakusanoilla jostain englannin kieliseltä sivulta. Sen takia halusin myös tietoni tänne suomeksi laittaa,..josko siitä olisi jollekin hädässä apua.Onhan se kauheeta nähdä koiran alaleuka "lamantuunena", eikä juomisesta tule mitään..myös jonkinnäköistä halvausta pelkäsimme. Mutta onneksi aika paransi. Kyseessä siis neurologinen sairaus joka enimmissä tapauksissa menee itsestään ohi, joissakin tapauksissa voi jäädä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      238
      6720
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4074
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      131
      3145
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2322
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1860
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1587
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1484
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      29
      1451
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      37
      1369
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1061
    Aihe