koira ei pysty juomaan

jollybgood

koiran alaleuka roikkui, eli ei pystynyt sulkemaan suutaan. Koira pystyi syömään,mutta ei juomaan mitän. Kokeiltiin piimällä,niin kaikki piimä menin pitkin koiran naamaa ja lattiaa. Kauhea huoli siittä että mikä koiralla vikana. Vietiin yleiseläinlääkörille, eikä hänkään ollut tällaista nähnyt...sanoi että kannattaa viedä lisätutkimuksiin. Kirjoitti koiralle kortisoonia ja antibiootit. Siinä vaiheessa netissä jo törmäsin sanaan "trigeminal neuritis", joka hermoperäinen "sairaus". Käynti neurologilla vahvisti tämän. Sairauteen ei ole lääkitystä, ja suurin osa potilaista paranee 1-4 viikon sisällä. Sairauden on voinut aiheuttaa trauma, alkuperäiseläimen bakteeri,tai sitten syytä sairaudelle ei vain tiedetä. Tärkeintä on pitää huolta että koira saa tarpeeksi nesteitä.Juoma ja ruokakupit nostin ylemmäs helpottaakseni juomista/syömistä.Kävin ostaan tuttipullon, josta juotin koiralle vettä ja piimää.tuttipulloa kannattaa pitää oikein ylhäällä,jotta neste menee koiran kielen takaosaan kun sitä litkii. Suurensin hieman saksilla tuttipullon suuta, ja itse sormilla pumppasin siitä nestettä aina kun koira "lipasi". Koska koira kuitenkin suht hyvin pystyi syömään, lisäsin ruokaan vettä, jotta saisi tarpeeksi nestettä. Paraneminen alkoi jo 4;tenä päivänä, kun huomasin että suu ei enää ollut niin paljon raollaan..1,5 viikon päästä myös purenta tuli takaisin...Nyt onneksi koira melkein kokonaan parantunut, ei enää huomaa kuin se että vettä vielä hieman loiskuu lattialle enemmän kuin ennen sairautta.

2

1761

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esteri E

      Olipa onni, että löysin kirjoituksesi googlaamalla just oman koirani " juomaongelman" ja terveydentilan romahtamisen ymmärtämiseksi. Eläinklinikalla oli jo käyty yöpäivystyksessä, mutta siinä kiireessä diagnisoitiin jotain muuta... ja uudelleen lääkäriin parin päivän päästä, iso koira oli kuivumassa ja muutenkin apaattinen, liikkui vain jos oli pakko. Vihjasin eläinlääkärille lukeneeni netistä tästä T.N: stä ja saatiin myös kortisoonit, antibioottikuuri oli jo entuudestaan.. Tuttipullo otettiin käyttöön, nestemäinen ruoka hyytelöitiin liivatteella kuutioiksi ja apteekista nesteen saostamisainetta piimän sekaan, kun alkuun tuntui, että vähänkään nestemäinen valuu kaikki takaisin suusta. Jokaiselle keittiön tuolille pesuvadit tai astiat täyteen vettä ja niitä on vaihdeltu tiuhaan tahtiin.Meillä on nyt kolmas viikko meneillään, syöminen onnistuu jo kohtalaisen hyvin (syö itse kupista :) juominen on vähän huteraa, mut päivä päivältä parempi ! Toipuiko koirasi täysin ? Olisin ollut todella hädissäni, jos en olisi löytänyt kirjoitustasi ! :))

    • Hei Esteri.valitettavasti näin kirjoituksesi vasta tänään.Toivottavasti koirasi jo kunnossa! Oma koirani toipui täysin, onneksi. Mutta hätähän siinä tulee kun ei tiedä mitä tehdä...ja kun "yleiseläinlääkäritkään" eivät tienneet mitä on vikana.Mekin kävimme ensin päivystäjällä ja seuraavana pvnä soitin meidän "normi"eläinlääkärille...kummatkaan eivät tienneet mitä on ja sen takia myös asit ensihätään kirjoittavat kortisoonia. Sen jälkeen tosiaan menimme neurologille joka sanoi että tähän ei löydy lääkitystä,ja kortisooni on turhaa. Tärkeintähän toki justiinsa että keksii millä sitä nestettä saa koiralle tarpeeksi, onneksi koirani tykkäsi piimästä ja sitä sitten tuttipullosta onnistuikin juomaan...liivatettakin ostin,mikä tahansa "vesinen" kuutio hyväksi(esim vesi-,hunaja-melooni). Itsekin silloin heti etsin tietoa netistä,ja löysin yhden kirjoituksen noilla hakusanoilla jostain englannin kieliseltä sivulta. Sen takia halusin myös tietoni tänne suomeksi laittaa,..josko siitä olisi jollekin hädässä apua.Onhan se kauheeta nähdä koiran alaleuka "lamantuunena", eikä juomisesta tule mitään..myös jonkinnäköistä halvausta pelkäsimme. Mutta onneksi aika paransi. Kyseessä siis neurologinen sairaus joka enimmissä tapauksissa menee itsestään ohi, joissakin tapauksissa voi jäädä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      165
      1091
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      131
      700
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      688
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      582
    8. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      197
      581
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      580
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    Aihe