Olen ensi heinäkuussa interrail one country passilla menossa Italiaan noin 20 päiväksi. Kelpaisi esimerkiksi yksi vaellus pohjoisessa, yksi keski-italiassa ja yksi etelässä. Matkaa vaellusreitille voisi tulla mielellään noin 10-50km ja mahdollinen teltta yöpyminen olisi mukava.
Minkälaisia vaellusreittejä suosittelisitte? Omia kokemuksia?
Onko Italiassa maksullista kulkea vaellusreittejä? Entä telttailu?
Haluaisin nähdä kaikkea Suomen maisemasta poikkeavaa. Suomessa olen kansallispuistoja kierrellyt vaikka kuinka ja haluaisin hieman erilaisuutta. Halpa majataloyöpyminenkin käy, mutta mielummin nukkuisin teltassa.
Vuoristot ja metsät kiinnostavat eniten.
Italiaan vaeltamaan, kansallispuistot, näköalat yms
3
1382
Vastaukset
- ei lintukoto
Yöpyminen maksaa leirintäalueella kuten joka puolella maailmaa. En suosittele telttailua muualla kuin vartioidulla leirintäalueella. Luen päivittäin italialaisia sanomalehtia, ja valitettavasti usein on uutisia siitä kuinka turistit ovat pystyttäneet telttojaan rauhalliseksi katsomalleen alueelle, ja milloin turisteja on sitten raiskattu, pahoinpidelty sairaalaan tai tapettu.
- Hannes III
Allekirjoittaneen mielestä suositeltavimmat vaellusmestat maisemiltaan ja fasiliteeteiltään on heittämällä pohjoisessa. Erityisesti Alto-Adigen, eli Etelä-Tirolin aluetta suosittelen. Asiat ja palvelut toimivat saksaa puhuvan kulttuurin jämäkkyydellä, mutta kelit ja safkat tulevat alppien aurinkoisemmalta puolelta... Turvallisuuden puolesta ei ole minkäänlaista ongelmaa missään, kyseessä on varmasti Euroopan turvallisimpia ja puhtaimpia alueita. Majoittumiseen suosittelen ehdottomasti yöpymisiä alppimajoissa - halpaa ja tunnelmallista. Myös safkat on monesti erinomaisia.
Koko maakunta on erittäin suosittu ja yleinen vaelluslomakohde erityisesti Italialaisten mutta myös saksalaisten keskuudessa. Hotelleja löytyy alueelta tuhansia, osa hyvinkin edullisia, vaikkakin heinäkuuta ajatellen tekisin kyllä varauksen hyvissä ajoin etukäteen. Myös englannilla pärjää yllättävän hyvin, mutta saksa ja italia (etenkin ensin mainittu) ovat ne puhutuimmat kielet (maakunta on kaksikielinen). Samoin kulttuuri on erikoinen sekoitus Tiroliaa ja Italiaa. Ihmiset kauttaaltaan ystävällisiä (kunhan ei erehdy kutsumaan paikallisia Bolzanon pohjoispuolelta sen enempää Italialaisiksi kuin Itävaltalaisiksikaan.. Ei etenkään ensin mainituiksi!)
Vaellusreittejä on käytännöstä joka puolella. Riippumatta missä kylässä majoitut, löydät sieltä johonkin suuntaan lähteviä reittejä, jotka ovat kaikki erinomaisen selkeästi merkitty. Eksymään et pääse, kunhan vain varmistat (kysymällä tai kartoista) että kyseiset reitit ovat kävely-, eikä kiipeilyreittejä. Heinäkuussa vaeltajia on sen verran että yksin et pääse/joudu poluille. Aina löytyy väkeä jos tulee kysyttävää tai kerrottavaa.
Jos vaeltaminen rupeaa tylsistyttämään tai kelit äityvät huonoksi, on alueella lukuisia museoita ja historiallisia nähtävyyksiä. Vanhat kaupungit ja kylät ovat jo itsessään nähtävyyksiä. Samoin jo kylpylät ja saunat kiinnostavat löytyy alueelta enemmän kuin useampi vaihtoehto.
Eli lyhykäisyydessään, jos luonto ja vaellus kiinnostaa niin nokka kohti Etelä-tirolia ja kohteeksi esim. Bressanone/Brixen, Brunico/Bruneck tai vaikkapa Val Gardena/Grödenin sola. Alueella pääsee helpoiten junalla (Bolzano, Bressanone tai Fortezza ovat asemia joilla myös pitkän matkan junat pysähtyvät).
Vaeltamaan toki pääset missä päin Italiaa tahansa, mutta jätän niistä kertomisen asioista paremmin tietäville.- Hannes III
Niin se piti vielä mainita että tuolla mainostamassani Etelä-Tirolissa kuten ymmärtääkseni muuallakin Italiassa (ainakin pohjoisessa) vaeltaminen on toki täysin ilmaista eikä reiteistä tarvitse maksaa mitään. Ainoan poikkeuksen voi tehdä joku yksittäinen kuuluisa maamerkki (mieleeni tulee lähinnä yksi vesiputous joka maksoi muistaakseni 4€).
Samoin jos liikkeellä on autolla maksavat parkkipaikat usein muutaman euron päivältä, mutta monesti auton voi jättää hieman kauemmas parkkipaikoilta jos siinä haluaa säästää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4636117Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2302218Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3831960- 1231140
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51064- 281041
- 77892
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60874Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel66776- 39764