Minulla on DiVision merkkinen boksi joka toimi ihan kelvollisesti kunnes eräänä päivänä kaukosäädin ei vain enää toiminut. Tai toimii se mutta kone ei tunnu ottavan signaalia vastaan. Onko hajua missä vika voisi piillä? Varmuuden vuoksi, kyllä, patterit on vaihdettu.
Vastaukset 5
- sä tiedät
että se säädin toimii? Katsoitko samalla kun vaihdoit paristot että ne säätimen kontaktit paristoihin on kunnossa, siis ei mitään hapettumia tms.?
Sä voisit kokeilla sellaista että teet pistotulpparesetin, eli buuttaat koko paskan. Katkaiset virran, vedät johdon pois pistorasiasta ja annat olla vaikka 5-10 sekuntia, sitten laitat johdon takaisin ja laite päälle.- Boksi uusiksi
irti muutaman kerran ja sain neuvon että kaukosäätimen voi tarkastaa kännykän kameran kanssa. Eli suunnataan säädin kameraa kohden ja silloin jos näkyy vilkkumista niin toimii. Tiedä sitten pitääkö paikkaansa. Paristojen kontaktit on ok. Mutta yritetään vielä kerran johtojen irtiottamista. Muut neuvot ovat myös tervetulleita jos tulee jotain mieleen.
- se kamera
Boksi uusiksi kirjoitti:
irti muutaman kerran ja sain neuvon että kaukosäätimen voi tarkastaa kännykän kameran kanssa. Eli suunnataan säädin kameraa kohden ja silloin jos näkyy vilkkumista niin toimii. Tiedä sitten pitääkö paikkaansa. Paristojen kontaktit on ok. Mutta yritetään vielä kerran johtojen irtiottamista. Muut neuvot ovat myös tervetulleita jos tulee jotain mieleen.
eikä sen tarvitse olla kännykän kamera, mikä tahansa digikamera käy. Olen itse testannut digikameran kanssa ja muutoin silmille näkymätön infrapuna mikä kaukosäätimestä lähtee, näkyy kameran näytöllä kun säätimen suuntaa kameran linssiin ja painaa nappia. Sillä voi tosiaan testata toimiiko säätimen infrapunaledit, sitä tietenkään ei voi testata onko ne signaalit ja koodit oikein siinä säätimessä, sen voi testata vain sille tehdyn laitteen kanssa.
- piip piip
eihän kaukosäätimessä ole eri tiloja kuten TV,DVB jne ja se olisi nyt jossain muussa tilassa kuin digiboksia ohjaavana?
- Boksi uusiksi
Kävin juuri tarkastamassa ja otin useamman kerran töpselinkin pois seinästä. Ei toimi! Laite toimii itsessään kun käyttää etupaneelin nappeja. Laitin tehdasasetukset uudestaan mutta ei sekään mitään auttanut, kunhan koitin jotain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121394
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.107519Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e100482Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 52462
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410