Uusi Suomi ennätti kypsään ikään

Tapio O. Neva

31

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapio O. Neva
      • Jäti velka "

      • Niinpä niin...

        "Klovni" myös, Kai Keskumäkikin taidettiin heittää ulos joitain aikoja sitten, vai lähtikö itse? Hänellä oli hyvä blogi ja mainiot kirjoitukset.


    • Ton on hyvä

      Parempaa kirjoittajaa saa Usarin sivuilta hakea..

      • kyllä!

        Mielipiteeseen voi yhtyä. Mitenköhän siellä nyt menee, ei ole tullut käytyä muutamaan päivään ja käyntivälit varmaan harvenee.


      • sekä Ollin pakinat
        kyllä! kirjoitti:

        Mielipiteeseen voi yhtyä. Mitenköhän siellä nyt menee, ei ole tullut käytyä muutamaan päivään ja käyntivälit varmaan harvenee.

        takaisin. Voisiko niitä julkaista uusintoina ?


    • nimetön anonyymi

      johan sinne ehtikin tuottaa sisältöä anonyyminä muutaman vuoden, no se siitä, sen pituinen se, pitäköön tunkkinsa.

    • No nyt...

      Nyt siellä kävi isompi sensuuri kerralla, Jotu Karjalaisen blogi katosi, mikko niskasaaren blogi poistettiin jne. monia lähtee omasta tahdostaan.

      "Se on loppu nyt
      29.7.2011 09:57 Teemu Lahtinen Kotimaa

      Oma vaatimaton panokseni uusisuomi.fi:n sivuliikenteen muodostamisessa on tältä erää ohi. Alkuaikojensa raikkaasta tuulahduksesta suomalaisessa mediakentässä tämä verkkolehti on taantunut tunkkaisimmaksi amatöörisurnalistien hiekkalaatikoksi"

      http://teemulahtinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/79267-se-on-loppu-nyt

      "Kun yhteiskunnallinen mielentila on tällä hetkellä tämä, mikä nyt on, sanalla sanoen paranoidi, laitan itseni lomalle joksikin aikaa. Laitoin oman blogini arkistoon tänne, ja palautan nämä sitten jossain vaiheessa takaisin."

      http://ristoaallonharja.puheenvuoro.uusisuomi.fi/79250-omaehtoinen-loma-bloggailusta

      "Pelottavaa aikaa?
      28.7.2011 22:50 Sakari Behm

      Pelottavaa tuollainen sananvapauden kaventaminen, mitä täällä viimepäivinä on tapahtunut. Mikko Niskasaarella on mielestäni ollut kauttalinjan todella hyviä, asiapitoisia ja perusteltuja kirjoituksia 10 . Minne minä menisin"

      http://sakaribehm.puheenvuoro.uusisuomi.fi/79242-pelottavaa-aikaa

      "R.I.P., Oho hupsista
      28.7.2011 21:24 Helena Eronen 92 kommenttia

      Uuden Suomen uusi linjaus ei oikein saa minua innostumaan. Ystäväni Jotun blogi ja tunnukset poistettiin hänen huomauttaessa, että ehkäpä Israeliin fanaattisella rakkaudella suhtautuvat ihmiset olisi hyvä raivata kaduilta pois. Jari Leino ei kirjoittanut mitään piiiiiitkiin aikoihin, mutta hänen kirjautumistunnukset ja blogi poistettiin. Jokainen voi ihan vaikka piruillessaan arvailla, että miksi.

      Jotenkin kuitenkin tuon Mikko Niskasaaren blogin poisto menee minun hilserajani yli ja sen läpi paistaa, anteeksi nyt vaan, aika voimakkaasti jotain aika outoa ja minusta jopa pelottavaa."

      http://ohohupsis.puheenvuoro.uusisuomi.fi/79234-rip-oho-hupsista

      Uusi Suomi on kuollut - Uusi Pravda on syntynyt.
      28.7.2011 21:19 Johannes Aaltonen 20 kommenttia

      Tämä oli siis liikaa Uudelle Suomelle/Pravdalle.

      Uuden Pravdan päätoimittaja Markku Huusko tai omistaja Niklas Herlin ovat siis saaneet jostain käskyn sensuroida Erkki Tuomiojaa kritisoiva blogi. Tai sitten he ovat poliittisesti itse sitoutuneita Puolueeseen.

      Ei siinä mitään - jokainen vetäköön siitä johtopäätöksensä."

      http://johannesaaltonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/79233-uusi-suomi-on-kuollut-uusi-pravda-on-syntynyt

      "Sensuurin vastainen kirjoituslakko
      28.7.2011 16:48 Kalle Pahajoki 33 kommenttia

      Oikeustoimittaja Mikko Niskasaaren kirjoitukset sekä kirjoitus- ja kommentointioikeudet on poistettu Uuden Suomen Puheenvuorosta. Aihetta käsittelevä blogi löytyy täältä ja ilmeisesti sensuurin aiheuttanut kirjoitus täältä.

      Kunnioitan Uuden Suomen oikeutta valita oma moderointilinjansa, ja jopa muuttaa sitä lennosta. Tässä tapauksessa katson, että toimituslinja on täysin epäonnistunut ja asiallinen kirjoitus ja kirjoittaja on vaiennettu joko virhearvion tai kenties ulkopuolisen painostuksen johdosta.

      Ymmärrän, että minun yksittäisellä toimellani ei todennäköisesti ole Markku Huuskolle ja Uudelle Suomelle mitään merkitystä, mutta tuenosoituksena Mikko Niskasaarelle ja muille asiallisille keskustelijoille, aion pidättäytyä kirjoittamasta Puheenvuoroon uusia kirjoituksia tai kommentoimasta vanhoja, kunnes Niskasaaren kirjoitukset ja kirjoitusoikeus palautetaan, tai US:n toimitus esittää poistamiselle kelvolliset perustelut, mieluiten tässä ketjussa jossa asiasta jo keskustellaan.

      Kiitän jo etukäteen kanssakeskustelijoita, mikäli emme enää kirjoitusten merkeissä kohtaa. Puheenvuoro on ollut pääosin erinomaisen asiallinen ja laadukas keskustelufoorumi. On surullista, jos sitä ollaan ajamassa alas. Kaikkien surullisinta on, jos tätä tehdään jonkun ulkopuolisen sananvapautta rajoittavan tahon toimesta."

      http://kallepahajoki.puheenvuoro.uusisuomi.fi/79210-sensuurin-vastainen-kirjoituslakko

      jne.

      • Joopa joo...

        Tuolla aika hyvä keskustelu asiasta

        "Uusi Suomi sananvapauden rajoittajana
        28.7.2011 15:17 Jarmo Nieminen 181 kommenttia

        Miksi oikeustoimittaja Mikko Niskasaaren blogikirjoitus poistettiin Uuden Suomen sivustolta. Samalla Niskasaaren vanhemmat poliiseja ja syyttäjiä käsittelevät kirjoitukset poistettiin ja Niskasaaren kommentointimahdollisuus kiellettiin."

        http://jarmonieminen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/79200-uusi-suomi-sanvapaden-rajoittajan


    • Näyttäisi myös

      että Tapio Kuosman globalisaatiokriittinen blogi on kadonnut.

      jugement.puheenvuoro.uusisuomi.fi/

      Jotain jäi välimuistiin hetkeksi...

      "The Global Economic Crisis and the Globalization of Poverty

      by Michel Chossudovsky

      Global Research, May 12, 2011
      - 2011-05-10

      The Globalization of Poverty and the New World Order
      by Michel Chossudovsky

      In this new and expanded edition of Chossudovsky’s international best-seller, the author outlines the contours of a New World Order which feeds on human poverty and the destruction of the environment, generates social apartheid, encourages racism and ethnic strife and undermines the rights of women. The result as his detailed examples from all parts of the world show so convincingly, is a globalization of poverty."

      http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:UKTFwJgrYZQJ:jugement.puheenvuoro.uusisuomi.fi/72603-portugali-paketti-osa-valtaeliitin-koyhyyden-globalisointi-projektia köyhyyden globalisointi&cd=8&hl=fi&ct=clnk&gl=fi&source=www.google.fi

    • Näkyy..
    • Yksi..

      näköjän vielä joutui pois ainakin toistaiseksi.

      >Kurt Westergaardin vainoaminen ja Uusi Suomi
      14.9.2011 14:41 Risto Jääskeläinen Kurt Westergaard, sananvapaus, vaino, Kulttuuri 84 kommenttia

      Vastikään Puheenvuorossa oli pilapiirtäjä Kurt Westergaardin uusimmasta vainosta kertova kirjoitus. Se on nyt hävinnyt. Iskikikö terroristit kirjoitukseen vai sensuuri? Samalla näyttää hävinneen koko kirjoituksen sisältänyt blogi (mmakinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi).>

      http://ristoi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/83028-kurt-westergaardin-vainoaminen-ja-uusi-suomi

    • Tätä tämä nyt on
    • Ja lisää...
      • Hemmo....

        Hän pääsi jo YLE:n uutisiinkin tuosta bloginsa poistosta, Hemmo taisi provosoitua, kun provosoitiin ;-) Provosoijan blogkikin poistettiin...

        "Uusi Suomi -verkkolehti on poistanut Rovaniemen kaupunginvaltuutetun Hemmo Koskiniemen (ps.) blogin lehden Puheenvuoro-palvelusta.

        Hemmo Koskiniemi arvelee, että blogi poistettiin koska hän kirjoitti itsenäisyyspäivänä sinne liian kärkevän kirjoituksen. Kirjoituksessa Koskiniemi uhkasi ampua erään toisen blogikirjoittajan..."

        http://www.yle.fi/alueet/lappi/2011/12/uhkasi_ampumisella_-_blogi_poistettiin_3085160.html

        Sinänsä harmi, että koko blogi poistettiin, siellä oli hyvää asiaa ja hyviä komentteja vuosien varrelta monesta asiasta, riittänyt olisi, jos se viimeinen blogikirjoitus olisi poistettu, nyt vuosien kirjoitukset ja vaivallakin väännetyt ja työtäkin vaatinet kommentit menivät hukkan monilta blogikommentoijiltakin, ei hyvä malli Usarilta.


      • Molemmat..
        Hemmo.... kirjoitti:

        Hän pääsi jo YLE:n uutisiinkin tuosta bloginsa poistosta, Hemmo taisi provosoitua, kun provosoitiin ;-) Provosoijan blogkikin poistettiin...

        "Uusi Suomi -verkkolehti on poistanut Rovaniemen kaupunginvaltuutetun Hemmo Koskiniemen (ps.) blogin lehden Puheenvuoro-palvelusta.

        Hemmo Koskiniemi arvelee, että blogi poistettiin koska hän kirjoitti itsenäisyyspäivänä sinne liian kärkevän kirjoituksen. Kirjoituksessa Koskiniemi uhkasi ampua erään toisen blogikirjoittajan..."

        http://www.yle.fi/alueet/lappi/2011/12/uhkasi_ampumisella_-_blogi_poistettiin_3085160.html

        Sinänsä harmi, että koko blogi poistettiin, siellä oli hyvää asiaa ja hyviä komentteja vuosien varrelta monesta asiasta, riittänyt olisi, jos se viimeinen blogikirjoitus olisi poistettu, nyt vuosien kirjoitukset ja vaivallakin väännetyt ja työtäkin vaatinet kommentit menivät hukkan monilta blogikommentoijiltakin, ei hyvä malli Usarilta.

        ovat jo takaisin, Hemmo sai todella pitkän bannin.


      • Poismennyt

        "Tyrykin hermostui?"

        R.I.P.


    • Monet noista

      tulleet jo takaisin, osa tosin jäänyt tulematta, eli banni onkin pitempi.

    • Nyt sieltä lähti
      • Pahus LOL

        Plupsisteen

        Siis Pluspisteen...


    • Aaaaamen

      US-verkkolehti on kuollut.

      • Bye Bye Usari

      • Se.siitä
        Bye Bye Usari kirjoitti:

        Nyt menee blokien kommentoinnin lisäksi anonyymi uutiskommentointikin Usarista, eli jatkossa "vain nimellä..."

        "Jatkossa keskustelu käydään ihmisten omilla nimillä ja yksinkertaisesti todennettavalla netti-identiteetillä."

        http://joonaskiminki.puheenvuoro.uusisuomi.fi/100478-auta-minua-palvelemaan-sinua

        "todennettavalla netti-identiteetillä."

        Eipä näy tuokaanaina riittävän, alka vat jo vaatia henkkareita :-)


    • Taas moni
    • Tämä oli
    • Harmillista

      Alma kun hommasi sen itselleen koko Uuden Suomen, kirjoittelusta sinne tuli huomattavan hankalaa. paljon aukkoja uutiskommentointien numeroinnissa, eli kommentteja ei ole jukaistu tai on siivottu pois.

      Aikanana se oli oikein hyvä ja jopa asiallinen keskustelupaikka, nyt sieltä on häipynyt iso osa asiallisimpia keskustelijoita.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Jep, siellä hieman reilu kymmenen vuoden kaikki tuhannet kommentit uutisista poisteltiin/sensuroitiin tänään. eli 9.9. 2019.
        Media kasautuu ehkä liikaa saman "katon" alle ja yksipuolistuu sekin. Se kyseisestä Usarista, taitaapai olla sillä alasajon paikka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      97
      1150
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      978
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      91
      729
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      285
      704
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      596
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe