Moi.
Kävin aikoinani ihotautilääkärillä, joka oli erikoistunut hiustenlähtöön, kysyin, että voisiko päänahan kireys aiheuttaa hiustenlähtöä, hän sanoi että ei.
Hän sanoi, että ihmisen päänahka on niin hyvin suonitettu, että tuollainen ei ole mahdollista, siis että päänahka olisi jotenkin kireä ja ei saisi verta, hän lisäsi, että kun päänahkaan tulee haava, niin siitä tulee verta kuin härän kurkustä, eli kyllä siellä veri aina kiertää.
Tuli nyt vain mieleen, kun toisilla sivustoilla ns. hiusasiantuntijat sanovat, että päänahan kireys voi aiheuttaa hiusten lähtöä, hiusten harvenemista.
Että kai tuo lääkäri nyt asian tiesi, kun vielä ihotautilääkäri oli ja erikoistunut hiusten lähtöön.
Eli taitaapi olla se päänahan kireysjuttu ja hiustenlähtö pelkkä myytti.
Päänahan kireys ->hiustenlähtö on
3
5608
Vastaukset
- Mnrnbgy
Eksyinpä tänne sivulle joten vastaan. Olen hieroja ja kyllä sen helposti päähieronnassa tuntee, ihmisillä on erilaiset päänahat. Toisilla on kireät ja toisilla päänahka liikkuu kun sormenpäillä liikuttaa päänahkaa. Toisilla on myös ohut päänahka, toisilla paksumpi, rasvaa on alla. Itselläni on ohut päänahka ja hyvin liikkuva. Minulla on huomiota herättävän paksu, pitkä ja hyväkuntoinen tukka. Kaljuilla miehillä on ihan käsittämättömän liikkumaton päänahka. Eli kannattaa vähän liikutella ja vaikka tukistella tukkaa. Tai vaikka seistä päällänsä.
Suosittelen silikonittomia tuotteita, luonnonkosmetiikkaa ja mahdollisimman luonnonmukaista ruokavaliota ym. terveellistä. Itselläni paksuni tukka huomattavasti kun jätin silikonit, föönit ja muut kuumalaitteet. Käytän vain herbatint-väriä. - obf1234
Milläs kaljusta sais kiillon pois kun rasvaaminen ei tunnu riittävän?
- Hieronta auttaa
siihenkin ja ajoissa aloitettuna estää hiustenlähtöä. Jossain oli ohje, että päänahkaa täytyy sormenpäillä venyttää niin, että sormien väliin jää poimu ja erityisesti päälakea tai kaljuja alueita kohti. Toimii ainakin minulla. Alkuun joutui hieromaan jopa puoli tuntia päivittäin, nykyään ehkä minuutti silloin tällöin.
Ei se ole pelkästä verenkierrosta kiinni, vaan hiusjuuret työntyy päänahan läpi, kun iho on liian kireä. Ohimoilla tunsi selvästi sormenpäissä ja lähtivät helposti irti. Hieronnan ja lääkkeiden ansiosta ei ole irronnut vuosiin. Myös verenkierron TUNTEE päänahassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p636121Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813716Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242791- 212279
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol422211Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621863Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61689Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85130281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201246- 291213