Suuryritykset ostavat isoja jättimäisiä alueita ja pakottavat paikalliset asukkaat ja viljelijät jättämään maansa.
Näin toimii kapitalismi: millään muulla ei ole arvoa kuin rahanteolla eikä pienellä korporaatioeliitillä ole koskaan tarpeeksi rahaa.
U.S.-based multinational corporations are buying up massive chunks of Africa
“But recently, the practice of land grabbing has been intensifying and affecting the most vulnerable—peasants, farmers and indigenous people,” Valente says.
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=23090
Aletaan liikkua tasolla, joka muistuttaa 1500 lukua orjakauppoineen.
Käsittämättömän surkea otus on ihminen, ainakin osa heistä.
USA-laiset korporaatiot ryöstävät
8
302
Vastaukset
- onko enää toivoa
...maailmamme on.
Niin hirveäähän se on jos USAn isot yritykset ostavat maata ja viljelevät tehokkaasti ja sitten ruokaa riittääkin miljoonille nälkäänäkeville. Voi hirveän kauhean kamalan kertakaikkisen hirveän hirveää.
Yritykset ostavat maata, ei ryöstä niitä kuten kunnon vallankumous sissit. Nythän kehitsyavun tarve saattaa lopua ja ketään ei kiinnosta vallankumous ja korrputoituneen diktaturian perustaminen. Voi kamalan kauhean kertakaikkisen hirveää sentään.
Ruuan tuottaminen on tehokasta suurilla tiloilla. Nälkärajoilla puurtava palstaviljely ei vain elätä miljoonia.
Ja suurten yritysten rahoitus kehittymättämiin maatalousmaihin vain tulee yleensä ulkomailta. Suomi on hyvä esimerkki siitä, että 60 vuodessa nälkäkuoleman maasta tehtiin teollistuva maa. Koska tehtiin ulkomaisten yritysten sijoitukset kannattaviksi ja sitoutettiin yritykset maahan.
Korruptoitunut diktaturia ei nälkäänäkeviä auta; ehkä tehokkaampi toiminta tekeesen: on ainakin uskottava vaihtoehto nälkäkuolemalle.
NINEL- cave monsanto
ei oikein tiedä itseäkö vai nauraa jutuillesi, kuinka voitkin olla noin naivi ja totuudesta tietämätön !
Luulisi, kun tieto on saatavilla, ettei kukaan täyspäinen enää tuollaista kirjoittaisi.
Mitä se tehokas viljely on ? Monsanto, sanooko mitään ?
toiseksi: sinun pitäisi pystyä kuvittelemaan itsesi paikallisen viljelijän asemaan ja kertoa vasta sitten näitä kannanottoja. Ehkä mielipide muuttuu kun/jos pystyy kuvitteleeman itsensä heidän asemaan ja toimeentulolähteen menettämiseen. Sinulla ei näköjään ole lainkaan sellaista kuin empatiakyky eli muistutat psykopaattia. Ehkä oletkin jo sellaisen lupaava alku.
Varmaan olet valmis myymään äitisikin suuryrityksille jos se vaan palvelee totaalitaarisen kapitalismin etuja.
Henkinen tilasi on huolestuttava.
- herätys !
hallitsemaa maailmaa jäämässä korporaatioiden pelinappuloiksi.
Nämä korporaatiot vaativat jo omia miehiään kongressiin usassa ja muuallakin.
Näin poliittinen päätöksenteko viedään kokonaan pois kansalaisilta suuren rahan hoidettavaksi.
Tilanne on todella huolestuttava elleivät ihmiset herää.- sivistys hukassa
Caligula, tuo hullu keisarinulikka, vaati, että hänen hevosestaan tehdään senaattori. Hänen tarkoituksensa lienee ollut pilkata senaattia.
No, nyt ollaan Amerikoissa jo pian siinä tilanteessa.
USA tukee diktaattoreja, jotka toimivat tai pakotetaan toimimaan sen etujen mukaan ja kun ne eivät sitä tee, ne salamurhataan.
Kun taas kansa nousee niitä vastaan, niin vastarintaliikettä tuetaan ja siihen on piiloitettu oma mies, joka ajetaan valtaan niin, ettei mikään muutu. Ovelaa.
Saa nähdä käykö nyt juuri niin Egyptissä. Maahan on tarkoitus pitää imperialistin ikeen alla, kuten koko arabimaailma.
USA korporaatioineen on kuin rikollinen psykopaatti, joka ei kunnioita ihmisoikeuksia eikä demokratiaa vaan vain omankäden oikeutta ja nyrkkiä.
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=23136
- 2+19
pankkeihin jotka rahoittavat niitä.
Ajamalla yksityispankit alas ja perustamalla valtion ja kuntien omia pankkeja saadaan tilanne hallintaan.
Silloin eivät korporaatiot ohjaa vaan ihmiset ohjaavat yhteistä laivaamme.
http://talousdemokratia.blogspot.com/2011/02/kommentti-irti-tuhon-kierteesta.html- helppoa, eikö?
velkaorjuudesta.
Ja samalla myös kapitalismin ikeestä, hullun ihmisen taudista, jossa teollisuus on pantu palvelemaan pankkiireja eikä kansaa.
Ja tämä pankkiiribaroonien ahneushan on se hullun ihmisen tauti, joka tappaa koko planeetan.
http://www.magneettimedia.com/?p=4756
- Pimeää porukkaa
asia, jota juristitkin puolustavat.
Aika huolestuttava tilanne ja se jos mikä kertoo maan vakavasta alennustilasta.
Nyt lakimiehet ovat ilmaisseet, että Obamalla on oikeus olla syyttämättä Bushin hallintoa sen rikoksista, jopa suojella sitä.
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=23229
Luulisi olevan hävettävää kun Espanjassa on nostettu syyte Bushin hallintoa vastaan ja Espanjan konsulaattin kautta virtaa kansan lämmin myötätunto espanjalaisille ja samaan aikaan oman maan lakimiehet puolustavat rikollisia.
Hyi helv..ti sentääm....!
On Valentine's Day 2011, yet another U.S. judge agreed with yet another claim that President Obama has the right to protect members of the Bush-Cheney administration from prosecution for torture.
But a coalition of human rights groups spent the day visiting the Spanish Embassy in Washington, D.C., and Spanish consulates around the United States to share some love for a country that is working to prosecute former top Bush officials for torture.
Ja tällainen maa vie demokratiaa maailmalle!
Kipeää väkeä, ei voi muuta sanoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3456383Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483806- 83974
- 52880
- 56836
- 41820
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,137813Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8813- 68810
Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14731