Kesällä on tarkoitus testailla riippumattoani, millaisia riippumattoja muilta palstalaisilta löytyy ?
Omani hankin tuolta : http://stores.ebay.co.uk/Tenth-Wonder-Hammocks ja se ultralight hammock
Riippumatoista
25
2403
Vastaukset
- atlatl
Ostin omani,hyttysverkollisen.
Hieman on hankala sellaiselle joka tykkää kääntyillä nukkuessaan,mutta pystyn ottamaan siinä pikkunokosia.
Toinen huomio oli,että jos makuupussi on kovin ohut niin alhaaltapäin alkaa tulla kylmää varsinkin tuulisella paikalla.
Plussaa on tietty pieni pakkaus. Eikä tarvitse olla tasaista maata niikuin teltta vaatisi. Ja kyllä siinä sateellakin viihtyy kun laittaa isosta sadeviitasta katoksen.- hammocks
Hommaan tuohon ultralight hammockkiini vielä hyttysverkon samasta paikasta eli ebaysta. On vasta valmistajalla kehitteillä siihen sopiva verkko. Se riippumatto tuli postilaatikkooni hintaan 17,80 € rahteineen eli ei se ole kalliimpaa maailmalta ostaa.
- Hammocks
auttaa underquilt eli lämpöpeite , joka on riippumaton alapuolella. Vaikkapa kummastakin päästä avoin retkipeite jonka välissä riippumatto on.
Sittenhän on erikseen lämpöpussukoita kuten http://www.wiggle.co.uk/amk-heatsheet-emergency-bivvy/ jota on kevyt kuljettaa mukana . - Haalarit päällä
Hammocks kirjoitti:
auttaa underquilt eli lämpöpeite , joka on riippumaton alapuolella. Vaikkapa kummastakin päästä avoin retkipeite jonka välissä riippumatto on.
Sittenhän on erikseen lämpöpussukoita kuten http://www.wiggle.co.uk/amk-heatsheet-emergency-bivvy/ jota on kevyt kuljettaa mukana .http://www.ideatuli.fi/product/1067/hyttysverkko-hammock-riippumatolle
- Hammocks
Haalarit päällä kirjoitti:
http://www.ideatuli.fi/product/1067/hyttysverkko-hammock-riippumatolle
Mutta kun tilaan sen Englannista, se on juuri sopiva ja edullisempi kun tilaan samalta valmistajalta kuin oma ultralight hammockini.
Siksi odotus kun vasta suunnittelevat siihen sopivaa mallia, toki myyvät myös hyttysverkollista malliakin. - hammocks
Hammocks kirjoitti:
Mutta kun tilaan sen Englannista, se on juuri sopiva ja edullisempi kun tilaan samalta valmistajalta kuin oma ultralight hammockini.
Siksi odotus kun vasta suunnittelevat siihen sopivaa mallia, toki myyvät myös hyttysverkollista malliakin.http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Green-Hornet-Jungle-Camping-Bushcraft-Hammock-2-7m-/390281946006?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5ade9de396#shId tämäkin tulee halvemmaksi kuin pelkkä Suomesta ostettu hyttysverkko joten Suomessa hinnat ovat kyllä kalliita.
- hammocks
Päivitystä
Nyt hankin tuon hyttysverkollisen maastokuvioidun riippumaton , postikuluineen hinnaksi tuli 41 €. vielä en ole ehtinyt kokeilemaan, mutta se aikaisempi hankintani ultrakevyt riippumatto oli erinomainen. - hammocks
Paras nukkua on ollut yllättäen tuo Amazonas moskito trvael hammock, eli sitä voin varauksetta suositella. Plussana vielä helppo kuljetettavuus.
- Sataa ropisee
Matto kiinnitetään puuhun ja mahdollinen katos viritetään päälle mutta kuinka veden valuminen on estetty ettei riippumatto ja makuupussi kastu ?
Eikö sadevesi valu riippumaton kiinnitysnaruja pitkin ? - hammocks
Eipä valu kun laittaa jousihaan/metallirenkaan puun ja riipparin väliin. Eli tarvitaan riipparin omat kiinnistysköydet, jousihaka sekä puuhun menevät kiinnitysköydet. Veden kulku katkeaa siihen hakaan. Jos taas rippumatossa on koukku valmiina, niin se ajaa saman asian.
Ideana on siis katkaista suora yhteys vedenvalumiselta. Sama on huomioitava tarvittaessa myös katoksen kiinnitysnaruista. Kovalla tuulella voi napittaa sadeviitan tuulenpuoleiseen päätyyn oveksi.
Amazonas moskito hammockissa taas hyttysverkon ripustusnarussa on vedenvirtauksen katkaisevat siirreltävät muovipallukat. Riippumatto kinnitetään jousihaalla kiinnitysnaruihin, joiden teko-ohje löytyy tuolta:
http://alasin.varusteleka.fi/2010/12/29/riippumaton-kiinnitysnaru/ - hammocks
Tuli taas tilattua yksi riippumatto hyttysverkolla, Thaimaasta ,35 euroa postikuluineen.
http://stores.ebay.com.sg/sakim-hammocks?_trksid=p4340.l2563
Noissa on hyvä huomioida kokonaispituus, joka on passeli lyhyemmille.
Sama paikka myy myös laavukankaita aika sopivaan hintaan.- mospuutto
Hyttysverkko pitäisi riippua maton alapuolella, muuten ne kutaleet pistävät pohjan läpi.
- hammocks
Eipä pistele läpi, jos on tuplapohja riippumatossa tai tiivis makuupussi. Tuo Thaimaasta tilaamani riippari on tänään saapunut Suomeen lähetystunnuksen mukaan, aika nopeaa toimintaa.
Toki saa ostettua Suomesta semmoisen erillisen hyttysverkon jonka sisään koko riippumatto pujotetaan, vaikka varuste.netistä. Se kuitenkin maksaa yli 40 € , joten olen päätynyt ostamaan halvemmalla toisenlaisen ratkaisun.
http://www.varuste.net/tuotteet2.asp?_id=7029&nimi=Hy%F6nteisverkot - hammocks
http://www.ukhammocks.co.uk/
aika mielenkiintoisia vaihtoehtoja tuolla ja myös black bird- hammock valikoimissa. - hammocks
tulipa tilattua vielä varuste.netistä ticket to the moon single hammock. Siinähän ei ole hyttysverkkoa, mutta kun hommaan hollantilaiset modulaariset makuupussit supernovasta, niin kesäpussissa on hyttyverkko hupussa, sen päälle gore tex- bivy ja taas pärjätään.
- hammocks
http://www.ebay.co.uk/itm/TW-Hammocks-Ultralight-Compact-Camping-Hammock-Camo-280g-/370609797599?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item564a10b9df
Liekö tuo kevyimmästä päästä kunnollisia riippoumattoja ...280 gr ni pitihän sekin tilata. - hammocks
http://ukhammocks.co.uk/shop/article_62/EDC-Hammock.html?sessid=0CgFFblsHyt72jX44uyMIqfjTaE1wwSnXIxRhKsSx22cNUz8qgTdOKZnx2mkdyjJ&shop_param=cid=2&aid=62&
ja tuo on nyt repussani varariippumattona. tarvittessa sadeviitta riittää sen katteeksi eli kokonaisuudessaan kevyt sadeviitta ja tuo riippari menevät taskuun varsin helposti. Kätevää jos skootteroidessa iskee väsymys, tuo vaan puiden väliin, sadeviitta katteeksi ja unosille. - hammocks
Kuinkas arvoisilla kollegoilla on suunnitelmia tulevan kesän riippumattoiluun?
- J.F.K
Hommasin helpommin kiinnitettävän ison tuolin, joka toimii hienosti ja päikkärit toimii myös. Ei ehkensä reissuun hyvä.
http://riippumattoshop.fi/riipputuoli/319-riipputuoli-basic-caribena.html - hammocksi
Tulevana kesänä on tarkoitus käynnistää moposkootterini ja ottaa riippumatoistani joku mukaan...ehkä dd camping hammock, underblanket ja dd hyttysverkko ja dd 3x3 m camo laavukangas.
- Samuli-K
Voin suositella, on ollut omassa käytössä ja erittäin näppärä. Ei edes paina käytännössä mitään.
Niille jotka harkitsee riippumaton ostamista, vaikka sitten puutarhaan, niin sanon että ostakaa joku tuollainen. Ei ainakaan missään nimessä sellaista jossa on ne puiset kapulat päissä. Niiden vuoksi se pyörähtää helposti ympäri, tavallisesta riippumatosta puolestaan on mahdoton pudota. - hammocks.i
TultaTW-hammockista ostin sadeviitan joka käy myös riippumatosta tai laavukankaasta , ehkä vielä teltastakin.
Saapui vedenpitävässä pussukassa.
- ibub
10 % alennus nyt tuotteista : http://www.twhammocks.co.uk/ siellä mm sadeviitta , jota voi käyttää laavukankaana tai riippumattona lisäksi.
- t3qt3q
Riippumaton kaveriksi sopii hyvin myös risukeitin , jos vaikka lämmintä juotavaa tekee mieli.
- riippareita
Edulisen aloitusriipparin löytää Aliexpressistä , keskimäärin 15 € kuluineen. Hyttysverkko suunnilleen saman verran. Hyttysverkolliset ripparit päälle 20 €.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201081- 136979
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten303777Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48579- 75514