Luksusta eli sutta ja sekundaa Ruoriniemessa / YIT

KarjalanKatrileena

YIT:n Lahden Ruoriniemeen rakennuttamat luksustalot ovat osoittautuneet kaikkea muuta kuin luksukseksi. Vesijärven rantaan vuonna 2007 valmistuneista terassi- ja tornitaloista paljastuu jatkuvasti vakavia vikoja.

Ilta-Sanomien mukaan asuntojen seinistä on löytynyt muun muassa kymmeniä halkeamia, parvekkeiden vesivuotoja on korjattu lukuisia kertoja, keittiöiden kylmälaitteiden vedet ovat valuneet lattioille ja tapetteja on pitänyt vaihdattaa neljän vuoden asumisen aikana kuusikin kertaa. Asukkaiden mukaan virheitä löytyy jatkuvasti lisää.

- 30-40 vikaa on ollut. Ihmetyttää, kun korjattuja paikkoja korjataan kaksi kolme kertaa uudestaan. Ei 50 kertaa riitä, laskeskelee talossa asuva ministeri Iiro Viinanen.
YIT tarjosi Lapin-lomaa korvaukseksi

Asukkaat ovat vaatineet rakennuttaja YIT:tä alentamaan kauppahintaa. Rakennusyhtiö ei ole vaatimukseen suostunut. Sen sijaan rakennuttaja tarjosi asukkaille mahdollisuutta käydä lomailemassa Lapissa, jos asukkaat eivät valittaisi Kuluttajariitalautakuntaan.

Nyt osa talon asukkaista kuitenkin tehnyt valituksen Kuluttajariitalautakuntaan.

Asiasta on ensimmäisen uutisoinut Etelä-Suomen Sanomat.

(MTV3)

Ilta-Sanomat

4

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omaan nilkkaan

      Kukaan ei tule ikinä ostamaan yhtään asuntoa siltä alueelta. Sellaista on rakentaminen teollisuuslaitosten saastuttaman maan ja vetten päälle, lisäksi suuri ja näyttävä julkisuus epätoivoiselle tilanteelle. Kukaan ei saa asuntoa myytyä, siellä on kärvisteltävä ikuisesti.

    • vavahtelevat talot

      Kalliilla ostetut kodit ovat kuulemma melkein asumiskelvottomia. Mitä talojen paikalla on ennen ollut? Saako asuntoja halvalla sieltä ranta-alueelta?

      • PietuLeena

        Sorry vaan raharikkaat. Onneksi joskus muutkin kuin köyhät joutuvat kärsimään.


    • kokoomus rulez

      nousee vuosi vuodelta. millään muulla ei ole mitään väliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      912
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      853
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      48
      796
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      795
    7. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      21
      783
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      739
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      723
    Aihe