Poliisin vastattava kyselyihin!

Oikeusasiamies!

Poliisin viivyttely vastata on hyvän hallinnon vastaista! Eli jos poliisi ei kohtuullisessa ajassa (max. 2 kk) vastaa tiedusteluihinne, niin ottakaa yhteyttä oikeusasiamieheen.

Polisin täytyy välittömästi tiedustelun saatuaan vastata teille että tiedustelunne on siis otettu vastaan ja kenen käsittelyssä asia on.

"Apulaisoikeusasiamies Pajuoja kiinnittää Helsingin poliisilaitoksen huomiota myös asian käsittelyyn. Moottoripyöräjengin täysjäsenen asianajaja ei vielä heinäkuussa ollut saanut vastausta tapahtumia koskeviin tiedusteluihinsa. Ensimmäisen kerran hän oli yhteydessä poliisiin 4.2.2009 ja uudelleen maaliskuussa. Poliisi vastasi asianajajalle vasta oikeusasiamiehen kansliasta lähetetyn selvityspyynnön jälkeen. Apulaisoikeusasaimiehen mukaan viivyttely oli hyvän hallinnon vastaista."

1

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haalarijengi

      Ainakin tämän palstan poliisinpalvojien mielestä, jotka pitävät poliiseita kaikitietävinä ja erehtymättöminä. Eipä ollut poliisin laintuntemus kovin hääppöstä tässäkään asiassa. Eikä tuo hyvä hallintotapakaan ihan ollut hallussa. Valtettavasti tämä on niin yleistä haalarijengillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      90
      2169
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      139
      1797
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      754
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      731
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      730
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      560
    Aihe