15.3. olemme lähdössä Krabille ja hotellina Peace Laguna resort. Onko kenelläkään kokemusta hotellista ja sen tarjoamista spa-hoidoista (hintataso) entä millaiset huoneet, aamupala, sijainti muut aktiviteetit?
Peace Laguna Resort
Miisu71
11952
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Oltiin noin vuosi sitten Peace Laguna Resortissa. Oli paritalon puolikas asuntona. Ihan hieno paikka, hyvät uima-altaat ja hyvä aamiaissetti. Ei tullut kokeiltua spa:ta.
Hotellin sijainti on rauhallinen. Katso vaikka maps.google.com sateelliittikuvista. on pienen sivukadun päässä ihan kävelymatkan päässä rannalta. Pääkadulta saa helposti taksin jos haluaa rantakatua kauemmaksi. Kävelymaatkan päässä on paljon ravintoloita ja hotellin sivukadun risteyksen tienoilla on katukeittiöissä aina iltaisin todella hyvät ruoat tarjolla, suosittelen kokeilemaan!
Suosittelen myös ottamaan päiväksi taksin ja lähtemään tutustumaan sisämaahan vaikka fossiilirantaan, kuumille lähteille, paikallisten ostoskeskuksiin yms.
...vielä tuohon lisäyksenä: suunnilleen hotellin kohdalla rannalla on pitkällä alueella hyviä hierontapaikkoja. Tuli käytyä esim. selkä- ja jalkahieronnassa ja naisväki maalautti kynsiään yms. Paikka löytyy kun pääkatua kävelee hotellin suunnasta rannalle päin ja kääntyy rantaan tultaessa mutkasta vasemmalle. Kävelytietä pari sataa metriä ja portista sisään. Rannan päästä lähtee lisäksi polku niemen taakse seuraavalle rannalle. Varokaa rannan päässä olevia apinoita, olivat melko agressiivisiä.
Päätien mutkassa rannalle tultaessa on lipunmyntikoju, josta voi ostaa venekyytejä saarille tai mantereen muille rannoille. Saarien kiertämiseen kannattaa käyttää muutama päivä, paikat on todella upeita!
vuoden vaihteessa oltiin tuolla. Hyvä hotelli, aamupala maittava ja runsas, huoneet ok. Oikoreitti menee suoraan rannalle hierontakojujen luo hotellialueen takaa portista. Kävelymatka parisataa metriä ja olet rannalla ilman katujen kautta kiertelyä. Spahoidot hotellilla älyttömän kalliita verrattuna muualle. Kadunvarren kauneushoitoloissa hyvät palvelut. Retket kannattaa varata kadunvarrelta. Tsekkaa myös aikaisemmat viestiketjut Peace lagunasta.
vuosi sitten kun oltiin niin oli oikopolku hotellilta rannalle suljettuna. siis aidassa oleva portti oli lukittuna, kertoivat että tällä haluttiin estää ulkopuolisten tulo rannalta hotellin alueelle.
Sitä kautta olisi tosiaan ollut lyhyt matka rantaan.
Nyt oli siis taas auki päiväsaikaan ja kiva lyhyt matka on rantaan.
Talo 7:n ylin kerros oli kovin meluisa ( discomelu alkaa klo 22.30) ja kerroksen huoneiden suihkuista oli kaikisssa paineet olemattomat ....siksiköhän kaikki suomalaiset oli laitettu asumaan...?
Maittava aamiainen, kiva happyhour iltaisin, kolme allasta oleiluun.
Talo 7 ylin kerros? Siis hotellirakennuksen seitsemäs kerros vai talo nro 7 ? En tosin muista olisi Peace Lagunan hotellirakennuksessa edes seitsemää kerrosta..?
Bungalow tai paritalo sen olla pitää! ei ole melua jos ei naapuri ala pitää yöllä meteliä...
talo nro 7 ja 4 kerros (ylin). minusta hotelli ei vastannut 4 tähden luokitusta, likaista ja suitsait siivousta. happyhour hotellin aulassa taisi olla parasta.
Joo, hotellin (ainakaan superior-huoneet) eivät kyllä vastaneett ***- luokitusta oikein millään. Rakennukset perusilmeeltään karuja betonikolosseja, siivouksessa ja siisteydessä jollain tavoin vähän kaikkialla toivomisen varaa, yleiset tilat vähän kulahtaneita (esim. erilaiset puusillat hotellin alueella paikkailtu jätelaudoilla) ym. Tuttavaperhe ei myöskään kauheasti kiitellyt private cottagejakaa (kalleimpia huoneita), esitteissä väitetty n. 70m2 koko oli lähinnä huijausta, nekin osin kuluneita, itikat vaivasivat laguunin varrella iltaisin jne.
Kokonaisuutena kuitenkin ihan ok hotelli mutta en kyllä enää uudestaan menisi. Spa-osasto/-siipi hotellilla näytti lähinnä kuolleelta ja aamupala ei käytännössä vaihtunut päivästä toiseen muuten kuin (edelliseltä illalta jääneiden) lämpimien ruokien osalta.
piti tuohon ylle kirjoittaa että ****-luokitus mutta jäi tähti pois. Kolme tähteä olisi ehkä oikein noissa superior-huoneissa.
olimme maaliskuun alussa kaksi viikkoa private cottagessa ja kaikki toimi loistavasti, "mökki! oli hyvällä paikalla kahden altaan välissä ja se siivottiin päivittäin, ei mitään valittamista. Ainoastaan happy hour ei oikein pelittänyt aula baarissa, kun ne ei kerinny palvelemaan aina:)
aamupala huippu, ruokaakin maistettiin muutaman kerran- ok. Span palveluita ei käytetty, mut rannan hieroja kylässä käytiin nro 7:ssa, hienot kynnet tuli ja ihanaa hierontaa, lapsetkin tykkäsi.
erilaisia retkiä ostettiin kadulta, kaikki toimi moitteettomasti.
tinkaaminen on rasittavaa, mutta muuten ihana paikka.