Fretin omistajia Oulun lähistöllä

Frettiä harkitseva

Huomasin kyllä, että tällainen keskustelu oli aiemminkin tehty tänne, mutta siihen ei kukaan ollut kirjoittanut, ja se oli tehty vuonna 2009 :''D No mutta asiaan.

Olen nyt pitemmän aikaa (monta vuotta) miettinyt fretin ostoa, ja etsinyt niistä tietoa. Yksi esteistä on kuitenkin se, että vanhempani haluavat tietää, ovatko allergisia freteille, koska niillehän voi olla allerginen vaikkei muille olisikaan. Sairaalan testeihin he eivät pääse, ja lähimmän kasvattajan luo on pitkälti matkaa. Eli olisiko jollakin Oulun seudulla / lähistöllä asuvalla fretti, jonka luona saisi käydä vähän katselemassa, että millainen eläin se fretti sitten käytännössä on, ja kokeilemassa samalla ovatko vanhempani allergisia niille...? Kasvattaja ja pentue, josta fretin hankkisin ovat jo selvillä, joten täytyisi enää saada vanhemmat vakuuttuneeksi siitä, että fretin hankita on kannattavaa ja tietenkin testata ovatko he sitten allergisia. Itse en usko olevani allerginen freteille (vaikkei sekään tietenkään mahdotonta ole), koska en ole allerginen millekkään muulle.

2

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksette...

      ... käy sen kasvattajan luona jolta olette ottamassa pentua??

      • Frettiä harkitseva

        Koska se kasvattaja asuu toisella puolella Suomea, joten aika pitkä matka sellaiselle vierailulle. Olen miettinyt kyllä monta kertaa sitä vaihtoehtoa, mutta tulisi aika kalliiksi ja vaikeaksi, varsinkin jos kävisi ilmi, että vanhempani ovat allergisia. Tietenkin jos päättäisimme sitten ottaa fretin (varmistuisi, ettei ole allergiaa), kävisimme katsomassa kasvattajalla pentuja ennen kuin ostaisimme, ettei meillä mitään sellaista estettä ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe