Olen valmistumassa ihan lähiaikoina, viimeiset opintopisteet tulevat näkyviin parin viikon kuluessa. Sitten saan laitettua tutkintohakemuksen, jonka käsittelyssä menee 2-4 viikkoa, ennen kun saan viralliset maisterin paperit käsiini.
Voinko ilmoittautua työnhakijaksi ja laittaa työmarkkinatukihakemuksen menemään ennen, kuin olen saanut tutkintopaperit kouraani? Työnhakijaksi ilmoittautuminen on siis edellytys työmarkkinatuen saannille, ja työnhakija ei käsittääkseni saa olla päätoiminen opiskelija. Katsotaanko minut päätoimiseksi opiskelijaksi tilanteessa, missä kaikki opinnot on jo suoritettu, mutta tutkintopaperia ei ole vielä toimitettu?
En saa tällä hetkellä enää opintotukea, ja työmarkkinatukea haluaisin luonnollisesti saada heti kun mahdollista.. Ja tokihan senkin hakemuksen käsittelyssä menee aikansa.
Valmistuminen ja työmarkkinatuen hakeminen
4
2603
Vastaukset
- erftgyhjkl
'''Voinko ilmoittautua työnhakijaksi...''''
Työnhakijaksi voit ilmoittautua vaikka heti, mutta työttömäksi työnhakijaksi sinut hyväksytään yleensä vasta, kun tutkintopaperi on hyppysissä. Työttömäksi työnhakijaksi hyväksyminen on edellytys työttömyyskorvausten saamiselle.
Olen joskus kyllä nähnyt sellaistakin, että yliopisto-opiskelijan osalta on joskus joustettu hiukan tuosta tutkintopaperin hyppysissä olosta, jos on onnistunut selvittämään sen, että homma on muuten täysin hoidettu. En tiedä, mitä kaikkea tuo on edellyttänyt ja kyse on saattanut olla yksittäisen työkkärin harjoittamasta harkinnasta. Muistelen kuitenkin, että em. tilanteessa oli kuitenkin yliopiston opintotoimiston antama paperi siitä, että tutkinto oli käytännössä suoritettu. - I_T_K
Minut hyväksyttiin työttömäksi työnhakijaksi alunperin tutkintotodistuksen myöntöpäivästä alkaen, vaikka ilmoittauduin työnhakijaksi suoritettuani viimeiset opinnot (kypsyyskokeen) ja selvitin olevani työtön siitä alkaen. Gradu ja tutkintotodistuspyyntö jätettävä jo pari viikkoa ennen kypsyyskoetta. Minua siis pidettiin tuolla ajalla päätoimisena opiskelijana, vaikka en käytännössä voinut tehdä yhtään mitään opintojeni eteen.
Minulla oli lisäksi opiskeluoikeus toisessa yliopistossa, jonka luulin vanhentuneen koska en ollut seitsemään vuoteen ilmoittautunut sinne. Minun oli siis haettava sieltä erotodistus pari viikkoa varsinaisen tutkintoni tutkintotodistuksen myöntämisen jälkeen. Sen jälkeen minulle tuli selvityspyyntö opinnoista aiemmassa yliopistossa noiden parin viikon ajalta. Sain kesälomakaudesta huolimatta hankittua aiemmasta yliopistosta todistuksen, etten ole voinut opiskella siellä noina parina kesäviikkona (enkä seitsemään vuoteen sitä ennen, sen puoleen). Näin tämä opiskelupaikka ei vaikuttanut työttömyysturvaoikeuteeni.
Valitin työttömyysturvan muutoksenhakulautakuntaan siitä, että minut katsottiin päätoimiseksi opiskelijaksi suunnilleen ainoina perusteluina sanat päätoiminen opiskelija kypsyyskokeen ja tutkintotodistuksen myöntämisen välisenä ajankohtana. Siellä päätös muuttui niin, että sain peruspäivärahan gradun hyväksymispäivästä alkaen. Minulle siis maksettiin kolme päivää lisää peruspäivärahaa reilu vuosi valmistumisen jälkeen.
Muutoksenhakuasteen päätöksen saatuaan (noin vuosi alkuperäisajankohdasta) työvoimatoimikunta teki päätöksen, että minulle määrättiin 5kk odotusaika takautuvasti. Näin en olisi kuitenkaan saanut näiden kolmen päivän peruspäivärahaa. Yleensä odotusaika määrätään työmarkkinoille tuleville ammatillisesti koulutttamattomille ja sen aikana on oltava työnhakijana ilman tukia, jos ei heti työllisty. Päätöksen saatuaan Kela huomautti työvoimatoimikunnalle työssäoloehtoni täyttyvän (sain peruspäivärahaa, en työmarkkinatukea), jolloin odotusaikapäätös oli peruutettava ja sain noiden kolmen päivän tuen. - popkj
'''työvoimatoimikunta teki päätöksen, että minulle määrättiin 5kk odotusaika takautuvasti.'''
Tuo on ollut työvoimatoimikunnalta joko täyttä ammattitaidottomuutta tai sitten kettuilua.
Kun olit valmistunut käytännössä ja sen oli muutoksenhakuaste myös niin tulkinnut päätöksen antaessaan, ei sinulle mitään odotusaikaa olisi tullut, vaikkei päivärahaan oikeuttava työssäoloehto olisikaan täyttynyt. Siis tuo 5 kk:n odotusaika olisi mennyt valitusasteessa heittämällä kumoon joka tilanteessa.
Työkkärissä ei ilmeisesti ymmärretty tilannetta lainkaan. Ei tosin mikään uutinen minulle. - ikubhoihnolh
Voi ei, kamalaa valmistua maisteriksi kortistoon. Saati sitten, että olisi kaksi yliopistotutkintoa takataskussa. :O
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k1544025On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole412450Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742427Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732322Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.512092Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl221816Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma801653- 801590
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?721142Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?581111