Pricelinen Peruutus

Erkinsetä

Ymmärsinkö oikein, että varauksen voi perua viikkoa ennen maksamalla jokin 30-40 dollarin peruutusmaksu?
Kaikki kehuu täällä saamiaan huoneita. Onko kenelläkään huonoja kokemuksia?
Menen 16-22.5 siis 6 vrk.Manhattanille 3-4 tähteä kiinnostaa. Midtown 120 dollaria... luuletteko, että saa jotain?

7

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija-x

      Pricelinen varausta ei voi peruuttaa eikä muuttaa. Pricelinen edulliset hinnat perustuvat osittain tähän varaajan ottamaan riskiin.

      Pricelinella on kuitenkin peruutusvakuutus sairauden, vamman tai työttömyyden takia tulevan peruutuksen varalle. Vakuutuksen voi ottaa lisämaksusta tarjousta tehdessä, mutta tässä voi tulla vastaan mahdolllista peruutusta tehdessä se, että pitäisi olla osoite/työ osoittaa Amerikasta.

      Betterbiddingissä (Priceline/Hotwire-aiheinen keskustelupalsta) on "calendar of wins", johon merkitsevät palstan keskustelijoiden saamat diilit kaupungeittain/päivittäin. Muutama "voitto" löytyy jo New Yorkiin haluamillesi päiville hintatasovinkiksi http://www.betterbidding.com/index.php?autocom=custom&page=calendar.

      Huomioithan, että hintoihin tulee vielä verot ja palvelumaksut päälle (koko loppusumma veroineen/palvelumaksuineen ilmoitetaan kuitenkin ennenkuin teet lopullisen tarjouksen), 120 USD tarjous yö on veroilla ja palvelumaksuilla lisättynä 146,76 USD

      • Erkinsetä

        Kiitos vastauksesta - Taitaa olla parhaat tarjoukset 1kk - 1 viikkoa ennen. Paras suhteellinen alennus 4 tähteä?


    • matkailija-x

      Itse tarjosin pari viikkoa sitten vasta heinäkuun puoleen väliin ensin 6 yötä ja sitten 7 yötä (yhden yön olemme välillä Hudson Valleyssa), alueina Soho/Financial dist/Tribeca ja Chelsea, max tarjoukseni oli 108 $, molemmilla tarjouksilla tuli aivan uusi 3½* Sheraton Tribeca. Voi olla, että alueilta saiasi lähempänä muutaman dollarin edullisemmin, mutta merkittävää eroa ei varmaankaan tule maksamaani hintaan nähden. Listahinta Sheratonin sivuilla noille päiville oli miltei kaksinkertainen ja hotelli on saanut hyvät arvostelut, joten olen hyvinkin tyytyväinen tuohon hintaan.

      Noilla tarjoamillani alueilla on rakennettu viime vuosina paljon uusia hotelleja, joita Pricelinella on luokassa 3* - 3½* , näissä hinta-laatusuhde tuntuu olevan ehkä paremmin kohdallaan kuin saman luokituksen vanhemmissa hotelleissa keskikaupungilla.

      Mitä korkeampi tähtiluokitus, sitä suuremman hintaeron yleensä saa Pricelinen kautta varatessa verrattuna hotellien listahintoihin.

    • Omppulover Rl

      Ilman Pricelinea suoraan Ebookersilta The Strand 33W 37th st.
      4* hotelli lähellä Tsq ym. Tultiin pari viikkoa sitten reisusta ja suosittelen lämpimästi. Meillä oli 14 vrk trippi nyt, ja yö hinnaksi jäi 134€ (sis. verot ja maksut peruutusmahd.)

    • MatkalleMars

      Hieno hotelli, mutta täytyy sanoa, että nyt painitaan hieman eri hintaluokassa... tuo 134 euroa on kuitenkin n. 180 dollaria. Pricelinesta voi saada 4 tähden hotellin 100 dollarilla yö.

      Pricelinen edukkuus tulee esille varsinkin silloin, jos hotellia on varaamassa viime tingassa. Usein esim. Booking.comissa halvimmat tarjoukset myydään monta kuukautta ennen matka-ajankohtaa.

    • Yleensä tyytyväinen

      On myös huonoja kokemuksia Pricelinesta. Mikäli hotellissa on eri tasoisia huoneita, Priceline asiakkaat saavat ne huonoimmat. Eli kannattaa varautua ettei Pricelinen kautta tilattu huone vastaa hotellin esitettä tai tripadvisorin sivuilla nähtyä huonetta. Itse maksoimme hiukan lisää hintaa, jotta pääsimme aivan kammottavasta kellarihuoneesta parempaan. Se olikin sitten luxus-huone :)

    • matkailija-x

      Joskus noin voi varmaankin käydä, useimmissa hotelleissa standardihuoneidenkin koot vaihtelevat samassa hintaluokassa.

      Itse lähetän hotelliin aina etukäteen toiveen savuttomasta huoneesta ylemmistä kerroksista ja mainitsen matkan olevan "anniversary trip". Olemme aina saaneet hyvät/normaalit huoneet Pricelinesta tai Hotwiresta varattuna ja kerran saimme jopa sviitin herkkukoreineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2156
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2075
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1273
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe