Hellurei, haluaisin marmoroida keittiön pöydän. Löysin kirjastosta vain yhden suomenkielisen kirjan jossa oli ohjeita. Tosin kaikkea en kuitenkaan ymmärtänyt.
Joten jos täällä joku on niin kertoisko miten marmoroisin tuon pöydän?
Pöytä on alunperin valkoinen, mutta haluasin mustan pohjan ja valkoisen sävyisen marmoroinnin.
Mitä kannattais tehdä? MItä tarvikkeita ostaa? Luin netistä että kaljaa voi myös käyttää lasuurina, joten tarviiko siihen kaljaan lisätä jotain? Kotona on myös joitain tauluihin käytettäviä öljymaaleja. Lisäksi jos kaljaa käyttää niin onko se kotikotikaljaa vai voiko olla alkoholipitoista??
Kiitos jos joku jaksaa vastata. Netistä kans löytyi hyvin nihkeesti ohjeita.
pöydän marmorointi
6
405
Vastaukset
- marmoripää
et vissiin osaa lukea, marmorointi! Eikä mikään krakelointi tai mikä lie oli
- google 222
marmoripää kirjoitti:
et vissiin osaa lukea, marmorointi! Eikä mikään krakelointi tai mikä lie oli
http://www.faux-painting-techniques.com/marbling.html
englanniksi ohjeita
- google 223
http://www.kirjovarit.fi/data/illuusioita_koristem.pdf
suomeksi ohjeita- marmoripää
kiitos vähän vastaavat ohjeet kuin tuossa kirjassa, en valitettavasti edelleenkään tajua mitä mun pitää tehdä! Kun mustan pohjavärin haluan niin ilmeisesti maalaan sen mustaksi ensin? Mutta miten se lasuuri? Tuleeko siihen sitten vaan sitä vaaleanpaa väriä millä haluan sitä marmorointi kuviota tehdä? Vai sen mustan päälle lasuuria??
Ei nyt on kyl niin tyhmä olo et huhuhu
- Annelia..
meneppäs tuonne puutyö puolelle. Siellä on asiantuntevia ihmisiä tällaiseen..:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16011504- 288122
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565974Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664957- 174724
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394384Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014265- 923581
- 803280
- 481781