Lasten kaltoinkohtelu sijaishuollossa

yhä tutkimatta

http://www.studio55.fi/tositarina/artikkeli.shtml/1305366
Lauri Typpö joutui sijaisperheeseen 1950-luvulla. Viranomaiset eivät puuttuneet asiaan, vaikka Lauria kohdeltiin perheessä julmasti työvoimana. Rakkautta ei sijoituslapselle suotu.

Vastaavia tapauksia on pilvin pimein mutta niitä ei tutki kukaan.
Sosiaalityössä halutaan kuulla vain sosiaalityöntekijöiden näkemyksiä , jopa silloin kun tutkitaan muka asiakkaiden kokemuksia.

3

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkllookkii99

      Mä oon tavallaan "ulkopuolinen" siinä mielessä ettei lapsi ole sijoitettuna. Mutta sitäkin suuremmalla hämmästyksellä olen seurannut jo pitkään sitä, että ne kaikista pahimmat tapaukset saa olla vaan. Viimeisin(parin vuoden takaa) , jossa oli jo ihmisten pakko soittaa poliisille (eivät tehneet mitään tai voi olla ettei olllut valtuuksia) Sosiaalinen hyväksymä elämänmeno johti ainakin välillesti lapsen kuolemaan. Samaan aikaan nk. väsynyt vanhempi menetti lapset, joilta kieletty kaikki yhteydedenpito ja kyseesä ei ollut alkoholi tms.Sama sossu taisi hoitaa kumpaakin caseja. Prisoinnin tulos että hyökätään yksinhuoltaja perheeseen, jonka ongelmana yksinhuoltajan sairastelu ja samalla narkkiperheen lapsi saa olla "rauhassa". Sossun tukemassa perheessä kuollut lapsi ja huostaanotetut ..eipä siitä sitten enempää.

    • Lapsuuden traumat.

      Kansan verkkolehti 20.12.2010.

      Laaja artikkeli huutolaislapsista.

      Jouko Halmekoski on kerännyt yhteen huutolaisten kirjan nimeltä Orjamarkkinat, jossa huutolaislapset saavat äänensä kuuluville.

      Useissa taloissa lapset saivat orjan aseman.

      Jos palataan historiassa taksepäin ovat vanhempamme ja isovanhempamme kokeneet sisällissodan, talvisodan, maaltamuuton kaupunkeihin, työn peräsää 1800-luvun lopulla Amerikkaan, Ruotsiin, Austraaliaan, kokeneet 90-luvun laman ja nyt 2000- luvun laman, huostaanotot, pakkohuostaanotot, köyhyyden, syrjäytymisen.

      Psykiatri Martti Paloheimo 1915-2002 jkäsittelee krijassaan Kotivammaisuuden synty- Suomalaisen lapsuuden havat juuri näitä aikoja.

      Kansan verkkolehti artikkeli.

      http://www.kansanuutiset.fi/kulttuuri/kirjat/2472270/huutolaislapset-saavat-aanensa-takaisin
      ---

      • Pedofiili.

        Ilta-Sanomat. 31.10.2007.

        Lastenkodin johtaja käytti hyväkseen pikkutyttöjä.

        Noin kymmenenvuotiaat tytöt ovat joutuneet Lahtelaisessa lastenkodissa seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi.

        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Lastenkodin johtaja käytti hyväkseen pikkutyttöjä/art-1288335173819.html?ref=lk_hs_ko_2
        ---


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      174
      10688
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      90
      7515
    3. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7376
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      27
      7368
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5753
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5228
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4976
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4791
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      3
      2142
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      36
      1583
    Aihe