Booliohjeita!?

Olisin tekemässä boolia n. 15 hengelle syntymäpäiväjuhlia varten. Olisiko kenelläkään hyviä ohjeita booliin jossa ainekset olisivat hyviä mutta suhteellisen halpoja? Haluaisin boolista raikkaan tai makean.
137346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Viinaa, mehuja, spriteä. kyllä netistä löytyy ilman tälläisiä kysymyksiäkin=)

0,5l 80% vodka
0,2l blue Curacao
1,5l Sprite
1,5l sitruuna-vichy
1,5l päärynäsiiderijuoma

Äänestä

Halvimmillaan ihan kiva mansikkabooli syntyy kirkkaasta viinasta, vedestä, mansikkamehutiivisteestä ja pussillisesta pakastemansikoita. Lisäksi sekaan voi laittaa mansikkalikööriä tai mansikkasiideriä, mutta se ei ole välttämätöntä.

Vastaavasti voi tehdä muitakin booleja: mustaherukkaboolia, punamarjaboolia, raparperiboolia ... Boolin teossa vain luovuus on rajana.

Kuplia saa mukaan kivennäisvedestä tai limsasta, mutta ne katoavat nopeasti, joten yleensä laitan vaan ekaan boolimaljalliseen kivennäisvettä ja sen jälkeen tavallista vettä. Myös pienellä määrällä leivinjauhetta tai soodaa saa aikaan sihisevää boolia.

Äänestä

:DDDDDDDDD

Äänestä

Laita eka satsi tujua ja laimenna pikkuhiljaa. Kukaan ei tajua vaan imee kuin sieni lisää.

Äänestä

kirkas viina red cat karpalomehu russian. Viinat 50/50 mehut 50/50
Tulee kivan pirtsakka, ei jää kieli kiinni kitalakeen

Äänestä

Tämä resepti hellii myös vatsaa, niin ei tule niin pahaa krapulaa seuraavana aamuna :D

3 l omenan makuista vichyä
1,s l God Morgonin Bifido -mehua, omenan makuista
2 dl omena-Finlandiaa
2 dl Apfelsauer-likööriä
2 dl raakaa, maustamatonta vodkaa

Äänestä

Periaatteessahan ainoastaan oma luovuus on rajana. Pääohjeena voisi sanoa, että jotain likööriä, jotain mehua ja lisäksi voi laittaa maustettua tai maustamatonta kivennäisvettä tai limsaa. Nämä kun on sekoitettu niin sitten lisätään viinaa oman ja mieluusti parin muunkin maun mukaan.

Joskus toimii pelkästään viina ja mehut, mutta usein likööri tuo drinkkiin sitä makua, kivennäisvesi tuo raikkautta ja mehu tuo pehmeyttä.

Äänestä
  • Lisäisin vielä, että omasta mielestäni parhaat boolien maut ovat:

    1. Persikka
    2. Omena
    3. Sitruuna/lime
    4. Appelsiini
    5. Mansikka

    Persikkaan ja omenaan saa mukavan lisän laittamalla sekaan vaniljakossua. Ei tosin ole välttämättä kaikkien makuun, mutta minusta tuo sitä erilaista ja hyvää makua.

    Äänestä

Booli / siniturkoosi


1 osa kirkasta
0,5 osaa likööri Bols Blue Curacao
0,5 osaa likööri Triple Sec
2 osaa puolikuiva valkkari
4,5 osaa Sprite
1,5 osaa Vichy

Koristeeksi limeviipaleita, ja taatusti hyvää

Äänestä

Kannullinen vahvaa sangriaa
Ruoka-aineet:

(noin 1½ litraa) ¾ l punaviiniä (iso pullollinen) 1 dl hedelmälikööriä (Cointreau tai Triple Sec) 1 dl konjakkia, brandya tai rommia
Mehu: 2 appelsiinin mehu 1 sitruunan mehu Lohkottuja hedelmiä: 1 persikka tai 3 tuoretta aprikoosia 1 omena.

Voi ehdä myös valkoviinipohjaisena .
6 annosta
7 1/2 dl kuivaa valkoviiniä
5 dl virvoitusjuomaa (sitruuna)
2 rkl sitruslikööriä (cointreuta)

Lisäksi
kpl persikkaa
1 kpl omenaa
3 kpl tähtianista
100 g mansikoita (pakaste)

Pese hedelmät hyvin ja leikkaa ohuiksi viipaleiksi tai lohkoiksi.
Mittaa hyvin viilennetyt juomat kannuun tai boolimaljaan. Lisää hedelmät ja tähtianikset,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


piag kirjoitti:

Olisin tekemässä boolia n. 15 hengelle syntymäpäiväjuhlia varten. Olisiko kenelläkään hyviä ohjeita booliin jossa ainekset olisivat hyviä mutta suhteellisen halpoja? Haluaisin boolista raikkaan tai makean.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu