Hei!
Olen nyt 18-vuotias ja muutan 1.6. omaan asuntoon. Minkäänlaisia tuloja tai tukia ei ole, tosin säästötilillä on pari tuhatta perintörahoja, jotka nekin menevät takuuvuokraan sun muuhun. Vaikeaa ja keskivaikeaa masennusta olen sairastanut 8-vuotta, josta avunparissa oon ollut huimat 3-vuotta. Useiden viikkojen osastojaksojakin on aikaan mahtunut. Mitään merkittävää muutosta terveydessä ei ole tapahtunut ja nyt epäillään maanisdepressiivisyyttä.
Voisiko minulla olla oikeus sairauspäivärahaan?
Mielenterveysongelmien takia olen joutunut keskeyttämään lukion, ammattikoulun ja saanut potkut/joutunut irtisanoutumaan useista töistä. Syksyllä yritän opiskelua ammattikoulussa uudelleen, vaikka jo etukäteen pelottaakin pärjääminen. Omaan asuntoon muuttamisesta vielä sen verran, että mm psykiatri, 3 psykologia, 2 sairaanhoitajaa, sosiaalityöntekijä ja lääkäri ovat todenneet, etten voi terveyden kannalta asua äitini luona.
Tunnen itseni saamattomaksi luuseriksi ja ärsyttää, että olen näinkin pitkään saanut apua ilman edistystä. Suurin osa ajasta "avun parissa" on mennyt ei poliklinikoiden välillä palloilussa kun ammatti-ihmiset eivät halua ottaa vastuuta tekemisistään.
Mielenterv.ongelmia > oikeus sairauspäivärahaan?
1
193
Vastaukset
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi. Valitettavasti pystymme tällä palstalla vastaamaan vain työttömyysetuutta koskeviin kysymyksiin. Ehdoittaisin kuitenkin, että kysyisit mahdollisuuttasi sairauspäivärahaan numerosta 020 692 204.
Kerroit, että olet muuttamassa kesäkuun alussa omaan asuntoon. Sinulla voisi olla mahdollisuus yleiseen asumistukeen. Alla olevasta linkistä voit lukea lisää asumistuesta:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/050901130444HV?OpenDocument
Voit myös arvioida mahdollisen asumistuen suuruutta laskurilla:
http://asiointi.kela.fi/aylaskenta_app/AYLaskentaApplication
Toivon sinulle hyvää jatkoa ja onnea uuteen kotiin!
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792059- 1751771
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701632Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1041415Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241413- 1001067
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1591056Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731037Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228866Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56830