Mitä laitatte koirallenne kongin sisälle ?

Hei !

Haluaisin vinkkejä mitä ruokaa/makupaloja yms. laitatte koirallenne kongin sisälle ?? jotain mikä sieltä ei ihan heti lennä ulos, että tekemistä riittäisi vähän pidemmäksi aikaa :D

vinkkejä ??
6326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En laita mitään. aktivoin koiraa ulkona ja muulla tavoin.

Tässä hieman ajattelemisen aihetta. Teksti on osa suomalaisen koiragurun kyhäämää ratalankahässäkkää.

Lainaan.
"Me tiedämme, että kun vähennetään hiilihydraatteja, niin koira siirtyy käyttämään pääosin rasvaa energian tuotantoon. Samalla saadaan “rauhoitettua” insuliinipiikkiä, saadaan parempi painokontrolli ja vältetään kaikki nykyään korkeaan hiilihydraattiin kytketyt terveysriskit.

Jos koiralle syötetään koko ajan hiilihydraatteja – pahimmillaan jopa tasaisesti pitkin päivää koiraa aktivoidessa tai palkittaessa – niin insuliinia hyppyytetään rajustikin. Rasvan hyödyntäminen jää nollille, ja soluille annetaan koko ajan käsky varastoida energiaa. Verensokeri heilahtelee päättömästi, ja koiran vireystaso ja into heilahtelee samaan tahtiin.

Onko tämä syy niin monien koirien ongelmiin rauhoittua? Ovatko eroahdistusoireet sittenkin ruokinnallisia, eivät puhtaasti hermorakenne- (eli jalostuksellisia) tai koulutuksellisia (ei osata enää tapakasvatusta)?"

Asiaa. Ainakin miettimisen arvoinen juttu.

Äänestä

"Neun" tyyppistä mössöä/maksalaatikkoa/lihapullaa, joskus olen laittanut juustoa mikä ei todellakaan meinannut tulla ulos! Yleensä koira kyllä saa kaikki sieltä pois aika helposti!? No kerran näkkäripala oli vähän hankalan mallinen ja jäikin sinne!

Äänestä

Sopivan iso juustopala, joka ei tipahda sieltä ulos. Siinä riittää koirilla askarreltavaa useammaksi tunniksi ja mukavaa tuntuu olevan. Samalla puhdistuvat hampaat ja leuat aktivoituvat. Meillä Kongit annetaan koirille pari kertaa viikossa, niin mielenkiinto säilyy.

Äänestä

Raakaa/kypsää jauhelihaa, joskus harvoin maksalaatikkoa, puuroa, koirille tarkoitettua lohta, lihaa yms. Yleensä myös pakastan kongin. Joskus laitan kongiin juustoa ja sulatan mikrossa.

Äänestä

Koirien hammastahnaa, kanalle maistuvaa.

Äänestä

Meidän kääpiövillakkoira Vili tykkää todella paljon kongista. :) Laitan kongiin ensin turvotettuja napuja, sitten makkaraa/nakkia pilkottina pieniksi, sen jälkeen pieni pala juustoa ja taas makkaran paloja. Lopuksi päälle juustosiivu ettei heti kaikki tipu. Sitten kongi mikroon niin että juustosiivu jää kiinni siihen ja sen jälkeen pakkaseen yöksi. Aamulla kun lähden töihin annan kongin koiralle ja jää sitä tyytyväisenä jyrsimään. Tämä toimii hyvin meillä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dalmikselletekemistä kirjoitti:

Hei !

Haluaisin vinkkejä mitä ruokaa/makupaloja yms. laitatte koirallenne kongin sisälle ?? jotain mikä sieltä ei ihan heti lennä ulos, että tekemistä riittäisi vähän pidemmäksi aikaa :D

vinkkejä ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu