Olen vähän ihmeissäni lueskellut tätä palstaa, jotkut kun valittelevat naapurin kävelytyylistä. Onhan niitä kaikenlaisia moukarinheittäjiä ja justiinoita, en minä sillä. Vaan mistä ihmeestä olette saaneet päähänne, että liian hyvin kuuluvat askeleet johtuvat nimenomaan "väärästä kävelytyylistä"?
Tuolla toisessa ketjussa jo pohdiskelin erilaisia lattioita:
- laminaatti suoraan betonin päälle
- laminaatti betonin päälle niin että pannaan jotain väliinkin
- muovimatto suoraan betonin päälle
- muovimatto fylliä väliin
- vanhan muovimaton päälle asennettu uusi muovimatto
- vanhan muovimaton päälle asennettu laminaatti
- ym. sekalaiset variaatiot
Tässä erilaisia lattioita, joilla keskenään dramaattisen suuret erot äänieristyksen kannalta. Remonttihommiin perehtyneemmät kommentoikoot paremmin, mutta olen siinä käsityksessä että vika on ennemmin kyllä lattiassa kuin kenenkään "kantapääkävelyssä".
Sijoitusasunnon omistajat eivät välttämättä ole kovin kiinnostuneita naapureiden asumismukavuudesta ja äänieristyksestä, kun eivät koko talossa edes asu. Vielä jos väärin on lattia tehty, niin varmasti alakerrassa pännii.
Alma ainakin kävelee kantapäät maahan osuen. Miten te muut sitten mahdatte liikuttaa maallista majaanne, sitä en tiedä.
"kantapääkävely"
15
719
Vastaukset
- yhteisasuminen
aivan oikeassa olet että kyllä asunnon pitäisi sentään askelman pitää -siis asunnon elementit halpatekoa ja halvalla rakennettu
esim 80 luvun lopun puolen asunnot ovat äänieristyksiltään pahvia ja ohut muovilattia betonin päällä betonielementissä joka kantaa niin puheen kuin askeleen äänet läpi koko talon.
tänä päivänä tilanne lienee parempi ..?
asumisen taso ja viihtyvyys tälläisissä taloissa puuttuu ja naapurisopu kärsii vaikka kuinka yrittäisi ymmärtää
voitaisiinko rakentamissa parantaa äänieristystä ilman lisäkustannuksia?esim hki vuokraasunnoissa? - Rak. Ins.
Tyylillä on väliä. Kerrostalot - jopa aivan uudetkin - ovat huonosti rakennettuja ja kantahakkaaja saa koko talon tärisemään.
- WilleWaltteri
Toiset paukuttaa kantapäitään ihan piruuttaan.
- alma kakkosrapusta
Niin no piruilu on toinen juttu. Olen kyllä edelleen sitä mieltä, että moinen piruilu ei onnistu kunnolla rakennetulla lattialla, vaan näissä hyvissä taloissa on keksittävä joku ihan toinen kiusaamisen muoto.
- katkeroitunutttttttt
kyl mua ainaki vituttaa iha äärettömästi tuo yläkerran äijä, joka hakkaa kantapäitään lattiaan. vois verrata toisesta huoneistosta kuuluvan vasaran ääneen. ja kaikista ärsyttävintä tossa on se, et se on epäsäännöllistä, toisinku joku pesukone tai suihkussa käynti ei haittaa paskaakaan, ku se on sellanen yhtäjaksoinen ääni. ja ku toi menee yöllä kuselle, ni JUMPS JUMS JUMPS. ja tottakai se kusee silleen, et niagaran putouksien pauhu jää toiseksi.
oon aatellu et meen valittaa tonne asuntotoimistolle ja jätän vuokrat maksamatta, jos ei vaihu ääni kellossa. vittu mä siit rupee maksaa et ei saa nukuttua ja verenpaine ja hermot palaa joka kerta ku kuulee sen JUMPS JUMPS JUMPS. mun mielestä toi jaloilla lattiaan hakkaaminen ei oo hyväksyttävää ees päivisin, ku miettii esim sellasia tyyppejä jotka tekee yöduunii, ni kai niilki ois joskus oikeus nukkua? ja itekkää en vittu naapurien säännöillä nuku. eka hakataan päivät jaloil lattiaa, et hermot menee ja sit ku ne rupee koisaa, ni ei ite saa enää unta! ja jos saakin ni sit se käy kusella. voi jumalauta.
vituttaa tämmösis paskois asua, ku ei oo massia muuttaa korpeen. ens asunto on kyl ylin kerros. miks noit kantapäätyyppei ei voida laittaa alimpaan kerrokseen asumaan.- Kallion Starbu
Valitettavasti ylinkään kerros ei auta. Elementtitaloissa äänet kulkeutuvat rakenteita pitkin myös yläkertaan.
Osta asunto vanhasta massiivisesta kivitalosta tai hankkiudu sellaiseen vuokralle. - Stadin Starbu
Kallion Starbu kirjoitti:
Valitettavasti ylinkään kerros ei auta. Elementtitaloissa äänet kulkeutuvat rakenteita pitkin myös yläkertaan.
Osta asunto vanhasta massiivisesta kivitalosta tai hankkiudu sellaiseen vuokralle.HM..... Minä asun vanhassa jykevässä 1920 luvulla rakennetussa kivitalossa ja askeläänet kuuluvat kuin norsun töminä, mutta se on pientä, paljon pahempi haitta on naapurin välinen seinä, se on kananpaskaa eli Lugino-massaa, kaikki kuuluu puhe ja pieru ja hajutkin tulevat naapurista- Ei näitä kallion kivitaloja ole laadulla rakennettu, taitaa olla halvlla kyhätty työväen asunnoiksi pula-aikaan.
Uudemassa elementtitalossakin olen asunut ja siinä oli paljon parempi äänieristys, kuin tässä Jykevässä kivitalossa Helsingin Kalliossa. - hilda-rane
Stadin Starbu kirjoitti:
HM..... Minä asun vanhassa jykevässä 1920 luvulla rakennetussa kivitalossa ja askeläänet kuuluvat kuin norsun töminä, mutta se on pientä, paljon pahempi haitta on naapurin välinen seinä, se on kananpaskaa eli Lugino-massaa, kaikki kuuluu puhe ja pieru ja hajutkin tulevat naapurista- Ei näitä kallion kivitaloja ole laadulla rakennettu, taitaa olla halvlla kyhätty työväen asunnoiksi pula-aikaan.
Uudemassa elementtitalossakin olen asunut ja siinä oli paljon parempi äänieristys, kuin tässä Jykevässä kivitalossa Helsingin Kalliossa.on näköjään koti-hoidossa.
- Kallion Starbu
Stadin Starbu kirjoitti:
HM..... Minä asun vanhassa jykevässä 1920 luvulla rakennetussa kivitalossa ja askeläänet kuuluvat kuin norsun töminä, mutta se on pientä, paljon pahempi haitta on naapurin välinen seinä, se on kananpaskaa eli Lugino-massaa, kaikki kuuluu puhe ja pieru ja hajutkin tulevat naapurista- Ei näitä kallion kivitaloja ole laadulla rakennettu, taitaa olla halvlla kyhätty työväen asunnoiksi pula-aikaan.
Uudemassa elementtitalossakin olen asunut ja siinä oli paljon parempi äänieristys, kuin tässä Jykevässä kivitalossa Helsingin Kalliossa.Taitaa tämä "Stadin Starbu" ollakin oikealta nimeltään "Moga" ja asua Vuosaaressa eli Mogadishussa alimman kerroksen läävässä vuokralla.
- Kallion kundi
Ei Kyllä Stadin Starbu asuu kalliossa, tunnen pojan, hän on niitä pikkulilli pystyssä kulkevia Kalllion" miehiä", kuten sinäkin Kallion Starbu, olkaa kuin veljet keskenään..
- Stadin Starbu
.Minä asun Kalliossa, etu-kalliossa ja mitä tulee minun suuntausumiseeni tai muihin henk. koht. asioihini, jääköön ne minun itseni päätettäviksi.
- PettynytJaSyvästi
Erehdyin muuttamaan reilu vuosi sitten 1987 rakennettuun onteloelementti-pienkerrostaloon ja tämä rakennus nyt on ainakin ihan pahvia. Puhe ja kaikki muukin mahdollinen kuuluu ihan suoraan läpi sekä ylhäältä että alhaalta. Kaiken kruunaa vielä yläkerrassa asuva pahemmanluokan kantapääkävelijä. On varma että muutan heti tästä pois kun vaan vapaudun tyhmyyspäissäni tekemästä määräaikaisesta vuokrasopimuksesta. Mutta summasummarum, älkää vaan muuttako 80-luvun lopun elementtipurkkeihin, saatte kärsiä!
- Tömistäjät.
Onhan se nyt naurettavan kuuloista ja oloista että kantapäälattiaan taitaan kävellessä, ei se ole kävelyä.
Kyllä minäkin olen vastakaikuna alkanut kävelemään kun kuulen samaa naapurista.- Teppolainen
Sama juttu. Itse aloin edellisessä kämpässä tekemään ihan samoin kun yläkerran norsukin. Hypin ja tömistin kuin viimeistä päivää ja huusin ja mölysin. Harmi vaan että ei toiminut. Ei tajunnut norsu että mölyämiseni oli hänelle aukomista sillä aloitin elämänpitoni aina kun norsu kuului tulevan kotiin. Mutta nyt on kaikki hyvin, asun kunnolla äänieristetyssä kerrostalossa. Käy ihan sääliksi teitä jotka joudutte elelemään noissa onteloelementti-pahvi-askeissa.
- hgdgh
asetat muutaman nastan joihinkin taktisiin paikkoihin. loppuu se kantapäiden hakkaaminen aina vähäksi aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?112782Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1652685- 1852537
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n162057Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari222006Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541848Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo701572Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?781185Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http231182Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr21121