"Istumapyörät" (puolinojakit, cruiserit...)

Osat vaihtuu

Terve mieheen!

Onkohan kellään kokemuksia tästä Savenmaan "jokamiesnojakista" (tai Feltin ym. vastaavanrakenteisista pyöristä)?

http://kauppa.savenmaa.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=kenopyora#

Miten kovaa tuolla pääsee kun on suora ja näkyvyyttä? Entä ylämäet, onko ongelmaa vaiko saako asennosta jopa lisäpotkua?

Vaihteita tuossa vehkeessä onneksi kuitenkin näemmä on, toisin kuin Madmaggotin tarjoamissa "nuorisoversioissa".

4

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nojailija

      On kokemusta vastaavanrakenteisesta. Helppo oppia ajamaan, mukava kyyti.

      Noilla osilla pyörältä voi odottaa enintään keskinkertaista mukavuutta ja toimintavarmuutta. Varmaa on se, että säätämistä riittää. Mutta tämän pyörän paras puoli on juuri säädettävyys. Istuin liikkuu aika vapaasti, joten vehkeen saa sopimaan tosi monenkokoiselle ajajalle.

      Nopeudet riippuvat reisistä enemmän kuin pyörästä. Tuossa asennossa ilmanvastus ei ole ihan niin paljon pienempi kuin se voisi olla. Mutta ajoasento on mukava ja jalkojen voimantuotto kokemattomallakin parempi kuin ihan makaavassa asennossa. Viime kesänä ajelin tuontyyppisen kanssa pidempää matkaa ja keskinopeus meillä oli kolmenkympin kieppeillä kun ei ollut kiire minnekään.

      • körö körö

        taitaa hybridiä nopeampaa mennä sentään? :D ei kuitenkaan kippurasarven luokkaa. vai.

        ja 20" renkaat on näköjään taittopyörien tyyliin. täytyypä kattoo jos googlella löytyy sivistävää infoa miten toikin yleensä vaikuttaa...

        eipähän oo kyllä käytännöllisyys pyörää ainakaan liikaa rumentanu. tosta vois helposti vielä ite pienellä vaivalla parantaa.


    • Kruisaillen ja kovaa

      Hankin sellasen. Oon aika äijä kun kruisaan raitlla

      • Smashing Baby

        Paitsi tietysti jos oletkin akka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      32
      3503
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      23
      2279
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      79
      2218
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      42
      2091
    5. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1474
    6. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1386
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      947
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      903
    9. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      807
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      35
      783
    Aihe