Onko oikeen?

Kysyjävaan

Onko oikeen,että sanalla "anteeksi" voi paeta vastuuta? Onko oikeen kieltää rikokset?
Miksi seksuaalisuus on tabu lestadiolaisuudessa? Pääseekö pedofiilit taivaaseen? Entä uhrit,onko heidät unohdettu,jos he eivät pysty antamaan anteeksi?

Olen kiitollinen jos saan rehellisiä vastauksia näihin kysymyksiini.

3

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+2

      Onko oikee vai vasen?

    • 12+9

      Hyviä kysymyksiä! Vl:sta ei taida vaan olla vastaamaan näihin kysymyksiin. Oma ajattelu ei ole vl-liikkeessä sallittua, ja seuroissa ei pohdita tällaisia kysymyksiä - siellä vain toistellaan loppuun kuluneita fraaseja.

      Hulluahan se on, että vl-set loitsivat "Jeesuksen nimessä ja veressä" toisiltaan pahat teot pois, uhrilta ei välttämättä edes tarvitse pyytää lainkaan anteeksi.Pahantekijä voi taas olla "vappaalla mielellä".

      Miksi ylipäätään seksuaalisuus on hengellistetty uskonnoissa niin, että se näyttää olevan joillekin ihan keskeinen uskon ydin?

    • samapa tuo

      vastaus kysymykseesi on ei ole oikein, ei kenenkään vl:n mielestä ainakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      146
      1191
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      535
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe