Ikääntyneiden lisäpäiväoikeus

Alan Rankin

Palstalle tulleita viestejä lukiessani olen saanut huomata, etteivät työttömät ole tietoisia oikeuksistaan, eivätkä asioita hoitavat viranomaisetkaan niitä tunne. Seuraavassa vinkki ikääntyneille työttömille.
Viime vuoden alusta tuli muutoksia lakiin julkisesta työvoimapalvelusta. Lakiin asetettiin kunnille velvoite työllistää 57 – 59 vuotiaita, jotka eivät ole työttömyysturvan lisäpäiväoikeuden piirissä.
Jos työnhakijaa ei voida työllistää avoimille työmarkkinoille on henkilö osoitettava kunnan tukityöhön 8 kuukauden ajaksi, tai niin pitkäksi ajaksi , että työssäoloehto täyttyy uudelleen. Ansiopäivärahaa ei määritellä uudelleen työllistämisjakson jälkeen, vaan se maksetaan alkuperäisen suuruisena.
Työllistämisvelvoitteen perusteella järjestettävän työn on oltava säännöllisen työajan mukaista kokoaikatyötä.
Kunnan on järjestettävä työntekomahdollisuus niin, että työllistettävä voi aloittaa työn ennen työttömyyspäivärahan enimmäisajan täyttymistä. Työvoimatoimiston tulee antaa työllistämisilmoitus kunnalle viimeistään kaksi viikkoa ennen työttömyyspäivärahan enimmäiskeston täyttymistä.

1

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On taisteltava

      Hienoa, että kirjoitit tuosta asiasta noin selvin sanoin! Ei pitäisi jäädä epäselväksi kenellekään. Itselläni tuo juttu oli vähän aikaa sitten ajankohtainen, olin tietoinen oikeuksistani, mutta melkoista taistelua siinä silti sai käydä, että laki toteutuisi. Eikä täysin toteutunutkaan, vaan jouduin olemaan jonkin aikaa työmarkkinatuella ennenkuin työllistämisvelvoite alkoi. Jäin miettimään, että eikö näitä lakeja tunneta työvoimatoimistossa vai vaietaanko niistä tarkoituksella.
      Pitäähän työttömänkin noudattaa säännöksiä pilkun tarkasti, miksi ei sitten toisinpäin.
      Työttömyyskassalle oli myös täysin vieras asia, ettei päivärahaa määritellä uudelleen velvoitetyön jälkeen! No, sen taistelun lopulta voitin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe