Aion ostaa uuden kameran. Vanha on Canon ixus 60, noin 5 vuotta vanha. Haluan, että kamera mahtuu pieneen käsilaukkuun/taskuun, joten järkkäriä en voi ostaa, mutta haluaisin silti mahdollisimman laadukkaita kuvia. Saako Canon ixus 1000 hs:llä laadukkaimmat kuvat Canonin tämän hetkisestä valikoimasta? Anttilassa se näyttäisi nyt olevan 299e...
Canon ixus 1000 hs
7
746
Vastaukset
- uusii
Saako Canon ixus1000 hs:llä huomattavasti parempia kuvia kuin vanhalla Canon ixus 60:lla? Kannattaako siis ostaa uusi, kun vanhakin toimii? Eli kannattaisiko periaatteessa sit kuitenkin ostaa järkkäri?
- pokkari kulkee mukan
Jos luit kysymyksen, tiedät, että etsitään pieneen käsilaukkuun tai taskuun sopivaa kameraa. Järkkäri ei mahdu, sitä ei kannata ehdottaa.
- huh..
pokkari kulkee mukan kirjoitti:
Jos luit kysymyksen, tiedät, että etsitään pieneen käsilaukkuun tai taskuun sopivaa kameraa. Järkkäri ei mahdu, sitä ei kannata ehdottaa.
Tää on niin canonin palsta...
Toki tuo on selvästi parempi kuin Ixus 60. Ero etenkin hämärässä on todella suuri. Tatso myös PowerShot SX220 HS:ää. Se on hieman isompi ja monipuolisempi kuin Ixus 1000 ja n. 50 euroa halvempi. Tosin tarvitsetko superzoomia? Jos et, on parempiakin vaihtoehtoja.
Jos et tarvitse superzoomia, katso vaikka Ixus 115 HS:ää tai muita HS:iä: 220 HS, ja 310 HS. Tuon Ixus 1000 HS:n pahin ongelma on akun pieni kesto. Kun pieneen kameraan laitetaan iso zoom, ei tilaa jää kovin isolle akulle. Noi 115 HS ja 220 HS käyttää samaa akkua kuin Ixus 60, joten vanha akku toimii varalla, jos se toimii vielä. Mulla on neljä Canonia ja neljä erilaista laturia/akkua.
Muista kuitenkin, että 90 % kuvan laadusta tulee kuvaajasta. Kamera Kameran vaihto ei ole mikään ihmeratkaisu. Ixus 1000 HS ei mitenkään ole mikään erityinen huippumalli. Jos haet huippumallia, niin pienissä kameroissa se on Canonilla Powershot S95.
Vältä kysymyksissä superlatiiveja. Harva haluaa kameraa, jolla saa mahdollisimman hyviä kuvia, vaan kameran, joka on hinnan, koon, ominaisuuksien ja kuvanlaadun kannalta omaan käyttöön sopivin. Superlatiivit saavat myös sen vaikutelman, että olet trolli.- WB
”Muista kuitenkin, että 90 % kuvan laadusta tulee kuvaajasta.”
Mulle on opetettu toisenlainen ”nyrkkisääntö”:
– hyvässä kuvassa 90% tulee valosta, 1% kamerasta ja 9% kameran takaa.- kumpi parempi?
kumpi on parempi kuva: kännykkäkameralla otettu tärähtänyt suttukuva pussihukasta vai 10 000 euron järkkärillä parhaalla mahdollisella objektiivilla otettu erittäin tarkka kuva Lidlin tulitikkuaskista?
- Johnnymale
hmm.. tekninen laatu. 40% kameraa ja objektiivia. 40% salamat ja muut valot.
loppu on sitä kuvaajan osaamista.
ja tuo 90 /1/9 oli ehkä totta filmiaikoina. nykydigillä kun voi perusräpsyt ampua 6400 helposti. Filmillä se oli ehkä 400 kohtuullisella rakeella. Eli siihen sitä valoa tarvittiin.
lasketaanpa: 400 = 90%
800 = 45%
1600 =22,5%
3200 = 11,25%
6400 = 5,62,5% ja 4000 jotain tuossa välissä kahdesta viimeistä, 8?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh821985Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1131708- 1801296
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 56610
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472