Ongelma: rintaliivin kaari nousee kainalon puolelta rinnan päälle, joutuu kaiken aikaa kauhomaan rintaa kainalosta kuppiin. Ongelma alkanut imetyksen jälkeen, kun rinnat muuttuivat löysemmiksi. Kuppikokoni on 75B, mitat 77 rinnan alta ja 93 päältä. Jos otan pienemmän ympäryksen, ahdistaa.
Onko kelään mitään ideaa?
Mikä vika rintaliiveissä/rinnoissa?
4
169
Vastaukset
- Kokeile?
C-kuppi? tai erimallin liivit
Jos ei muuten selviä, käy ostamassa yhdet erikoisliikkeessä, jossa myyjä osaa katsoa sopivat. - 75B
Ei oikein ole varaa ostaa mitään erikoisliikkeen liivejä. C-kuppi istuu hyvin jos sen koko rinnan survoo sinne kuppiin, mutta päivän mittaan se rinnan ulko-osa taas painuu sinne kaaren alle jolloin ongelma ei poistu mutta liivin yläosa jää tyhjäksi. B-kupissa ei jää, vaikka osa rinnasta onkin litassa kaaren alla;)
Inhottava tunne kun kaari painaa.- Eikös sitten
Siis pienempi ympärysmitta ja isompi kuppikoko... tarpeen
- -mathilde-
No kyllä tuossa vaikuttaa siltä että liivin nauhaosa joka antaa tukea on löystynyt eli käytät liian vanhoja ja kuluneita liivejä ehkä.
Mutta tietysti on mahdollista että lapesn saannin jälkeen mittasi ovatkin muuttuneet, ehkäpä myös kuppikoko on liian pieni, ja ympärysmitta samoin. Oliko nuo antamasi mitat otettu nyt imetyksen jälkeen?
Ja kolmas vaihtoehto on se että rintakudoksen pehmentyminen aiheuttaa tuon niin että voit tarvita enemmän tukea antavamman liivimallin. Esim. sellainen jossa kuppi on tehty kolmesta kangaspalasta, joista yksi in pystysuora kangaskaistale kupin ulkoreunalla - se tukisi ehkä paremmin rintaasi sivusta.
Mutta vaikea sanoa näkemättä ja tietämättä mistä liivistä edes on kyse. Ja onko liivit uudet vain vanhat kuluneet, jne...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh811973Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1001695- 1801286
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6666- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472