Kaikkeahan sitä on kuultu, mutta Cornellin yliopiston tutkimus

Onko tottakaan?

silti hämmästyttää:


Uskottavimmaksi nousi teoria, jonka mukaan savea syötäisiin loisten ja bakteerien torjumiseksi. Savea nimittäin syövät erityisesti pienet lapset ja raskaana olevat naiset, jotka ovat herkimpiä sairastamaan erilaisia infektioita. Monissa kulttuureissa savea myös suositellaan nimenomaisesti vatsavaivoihin.

Tutkimusta johtanut Sera Young pitää epätodennäköisenä, että vatsavaivat johtuisivat savesta itsestään. Tavallisesti savi kaivetaan niin syvältä, ettei siinä luultavasti ole taudinaiheuttajia. Lisäksi monissa kulttuureissa savi keitetään ennen syömistä.

2

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lue lisää:
    • ...

      Joop, mäkin hokasin ton jutun.

      En oikeastaan epäile noita perusteluja. Maassa on mineraaleja, eipä niitä paljon muualla olekkaan. Onhan elukoillakin nuolukivensä, jotkut porot täyttää pohjoisen tiet, kun ovat nuolemassa suolaa tieltä jne. Ja veteleehän ihmiset jotain ihme savinaamioita naamariinsa ja ottavat savikylpyjä.

      Ja se nyt ainakin on varma, että lautasellinen savea takuulla täyttää mahan.

      Ruokaasioissa käynyt niinkuin ihmiselle on monessa muussakin jutussa käynyt. Valtavaa kyytiä kehitelty uudenlaisia ruokia ja valmistusmenetelmiä, vanha unohdettu. Mä tossa jossain ketjussa keuhkosin savustamisen puolesta. Ikiaikainen ruuan valmistus- ja säilömismenetelmä. Ja sitten net koittaa mainostaa joitain eineksiä, että jätetty lisäaineita pois. Mitä hiton lisäaineita niihin nyt yleensäkään on pakko lisätä.

      Ja toinen juttu on hapattaminen. En äärettömästi ole asiaan perehtynyt, mutta hapankaali ja piimä ja viili huilaa kyllä. En tajua nykypiimää, kaikki maistuu sokerilta. Paitsi kirnupiimä. Hapansilakka ei oikein iske, jostain syystä.

      Joopajoo. Maapallolla fosfori niinkuin lopussa, siis kaivoksista. Onhan sitä saman verran kuin aina ollut. Nykyään fosfori vaan huuhdotaan vesivessan läpi jonnekin. Fosfori kun on mineraali, jossain vaiheessa kai joku hokaa, että kaupunkien vesivessat pitää kierrättää tuotantolaitosten kautta lannoitteeksi. Ajatella, lantaa käytettiin ennen lannoitteena, sitten piti kaikkien ostaa apulantaa.

      Nopeesti muistui mieleen yks, missä käytetään bentoniittia vieläkin. Viinin valmistus. Sitä käytetään kirkauttajana ja selkeyttäjänä. Mutta kai siitä jotain tarttuu viiniinkin. Ja viinejähän pidetään terveellisinä, paitsi raittiusfanaatikkojen mielestähän viini on saatanasta, vaikka raamatussa paljoa muuta tehdäkkään, kuin heilutaan viineissään ja nähdään näkyjä.

      Hmm. Mulla taitaa olla muutama hehtaari savipeltoa, eipä tarvi pelätä nälänhätää tai janoa.


      =DW=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      90
      2169
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      139
      1797
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      754
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      731
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      730
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      560
    Aihe