2011. 06.05 . saarnatekstit

kalervo.

Tämän sunnutain tekstejä ...Ps. 27:1-3,7-9.

1 Kun. 19:8-13.

Apt. 1:12-14.

Joh. 7:37-39.

ja meillä oli Ps . 121, kokonaan .
sanoisiko joku kuinka tarkasti on noudatettava noita
teksti vaihtoehtoja kun minä en tuota tiedä .

8

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teuta

      En minä tiedä , mutta kirjoitan pienen muiston .

      Apt. 2:38. " Tehkää parannus ja kastattakoon kukin teistä itsensä Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksi -
      saamiseksi". Pitari sanoo ensiksi: "tehkää parannus ".
      Alkutekstin sana merkitsee oikeastaan : muuttakaa aja -
      tustapaanne ja mielenlaatunne .

      Vaan minkälainen pitinyt tämä mielenmuutoksen olla , ja miten ilmetä ? Vastaus: Sellainen sen piti olla , että heidän nyt tuli mieleltään sydämmeltään muuttua kokonaan toisenlaiseksi Jeesus Natsaretilaista kohtaan , kuin tähän asti olivat olleet .

      Sellaisen p arannuksen heidän nyt piti tehdä , niin jumalaapelkäävia miehiä kuin olivatkin. Ja tämä paran -
      nus oli heidän sillä tavoin osoitettava , että kastattivat itsensä Jeesuksen nimeen , Hänen omikseen , ja niin
      julkisesti tunnustivat uskovansa Häneen , heidän ainoana Vapahtajanaan ja autuuttajanaan .

      • teuta

        Jatkoa.
        Silloin olisi -- ilmoitti Pietari , välittömänä seurauksena sellauisena mielen muutoksena, uskosta Jeesukseen ja kasteesta Hänen nimeensä , oleva se, että kaikki heidän syntinsä annettaisiin anteeksi , ja vielä sekin , että he "saisivat Pyhän Hengen lahjan".

        Sinä ,lukijani, olet jo lapsena kastettu Jeesuksen Kristuksen nimeen syntieasi anteeksisaamiseksi , ja armo Kristuksessa on sinulle nyt tarjona evankeliumin sanan kautta .


      • teuta
        teuta kirjoitti:

        Jatkoa.
        Silloin olisi -- ilmoitti Pietari , välittömänä seurauksena sellauisena mielen muutoksena, uskosta Jeesukseen ja kasteesta Hänen nimeensä , oleva se, että kaikki heidän syntinsä annettaisiin anteeksi , ja vielä sekin , että he "saisivat Pyhän Hengen lahjan".

        Sinä ,lukijani, olet jo lapsena kastettu Jeesuksen Kristuksen nimeen syntieasi anteeksisaamiseksi , ja armo Kristuksessa on sinulle nyt tarjona evankeliumin sanan kautta .

        Mutta uskothan myös sydämestäsi , niinkuin nuo 3000 Hel-
        luntai päivänä , mitä siitä olrt lukenut ja kuullut ?
        Uskotko , että kasteesi vielä tänäkin päivänä on pätevä autuudeksesi Herran Jeesuksen nimen voimasta ?
        Uskotko syntiesi anteeksisaamiseen Hänen kauttaan, ei kaukaisessa tulevaisuudessa tapahtuvana , tultuasi ensin
        kelvolliseksi ,vaan nyt osakses tulleena Jeesuksen tähden ?

        Tahdotko myös todenteolla ahkeroida sitä, että osoittaisit sellaisen uskon , ei vain sanoissa , vaan teoillakin ?
        Tai , päinvastaisessa tapauksessa, mitä hyötyä on sinulla siitä , että olet kastettu ja saanut syntiesi anteeksiantamuk-sen , ja että sinulle evankeliumin ja synnin päästön kautta
        yhä edelleen sitä ilmoitetaan ja vakuutetaan .

        Kun ei kuitenkaan mitään siitä usko ?
        Niin , mitä hyötyä on sinulle silloin kaikesta , mitä Kristus on
        täyttänyt ja kärsinyt edestäsi ?
        Mitä hyödyttää sinua Hänen sovittava kuolemansa , Hänen voitollinen ylösnousemisensa ja taivaaseenastumisensa , sekä Hänen kunniakas tulemuksensa , kun et kuitenkaan usko , että tuo kaikki koskee sinua , sinun hyväksesi ja iank -
        kiseksi autuudeksesi ?

        Lue lisäksi , Joh. 3:36.


    • teuta

      Avaukseen , ei ole löytynyt vielä vastausta .

    • Kirkossa on määritelty kirkkovuoden tekstit ja niitä on kolme vuosikertaa. Eli joka kolmas vuosi on samat tekstit. Päivän teemaan liittyen on Psalmiteksti, Vanhantestamentin tkeksti, Epistolateksti ja vielä Evankeliumiteksti.

      Jumalanpalveluksissa luetaan ainakin VT Ep ja saarnataan pääosin Evankeliumista.
      Sitten on eri asia miten tekstille ollaan uskollisia se lienee henkilökohtainen valinta.

      Muissa tilaisuuksissa ei kai ole määrätty mistä luetaan ja monissa liikkeissä ei seurata kirkkovuotta orjallisesti.

      Kirkkovuoden seuraamisessa on se hyvä puoli, että raamattua tulee käytetyksi monipuolisemmin. Maallikoille syntyy helposti neljä-viisi mielitekstiä, joista vaihdellen melkein aina saarnataan.

      • teuta

        tämä oli vastaus : avaukseen


    • teuta

      Kiitos vihne , !

      nyt kysyn sellaista , kun päivät vaihtuvat ja vuosien kierrossa
      niin ensi vuonna on 5/6 arkipäivä . 5 pv. on tiistai ja su on
      3/6 -2012. onko nyt 3 pv. tekstit kuin ikään varastossa .

      • Sinä voit katsoa kirkon sivuilta miten ne menvät. Hakusana: Kirkkovuosi antaa koko vuodelle tiedon joka sunnuntaille ja pyhäpäivälle.

        Kirkkovuosi alkaa 1. Adventista, joka tietenkin on sunnuntai ja päättyy tuomiosunnuntaihin. Kun kirkkovuosi etenee juhlasta juhlaan, niin päivämäärillä ei ole ratkaisevaa asemaa. Adventteja on nejä sunnuntaita ja sitten tulevat joulunpyhät, sitten uusivuosi ja loppiainen. Sitten aletaan laskea: Ensimmäinen sunnuntai loppiaisesta ja jatketaan niin, että tulee paaston aika, joka alkaa laskiaissunnuntaista ja päättyy pääsiäiseen. Jne...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2138
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1786
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      177
      1329
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      234
      801
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      721
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      720
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      577
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      40
      530
    Aihe