Arpinen bikiniraja

aloha---<3

Bikinirajani on nykyään täynnä rumia punaisia pilkun muotoisia arpia, koska käytin aiemmin epilaattoria monta kuukautta ja kuorinnoista huolimatta tuli paljon sisäänkasvaneita karvoja. Niitä arpia on tullut siitäkin, kun olen kaivellut niitä karvoja ihon alta. Iho näyttää AINA juuri ajellulta ja ärsyyntyneeltä! Oli pakko vaihtaa höyläämiseen, siitä ei onneksi tule uusia pilkkuja tai arpia.

Onko mitään keinoa millä saisi nuo arvet lähtemään? Vai kärsinkö niistä lopun elämääni?

3

1851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Eiköhän ne vaalene ajan myötä pois. Ainakin minulla on vaalenneet, kun sama juttu käynyt itsellekin. Nyt ihoni on suht. siedettävässä kunnossa, kun pidin talvella pitkän tauon karvojen poistamisesta, ja annoin puskan rehottaa, että iho saa parantua rauhassa. Sen jälkeen olen noin parin kuukauden välein joko epiloinut, tai poistanut sokerivahalla tai veetin vahalla karvat, ja näitten juurineen poistamisten välillä sheivannut tarpeen vaatiessa, eli kun alkaa tulla sänkää. Olen hyväksynyt sen, että mieluummin olen välillä vähän sänkäinen/karvainen ja iho kunnossa, kuin täysin sileä ja iho koko ajan rikki... Olen kuullut että on olemassa aineita, jotka hidastavat karvankasvua. Olisi kyllä tosi kiva saada tietää, että mistä niitä saa ja onko niistä hyötyä... Helpottaisi huomattavasti tätä karvojen kanssa taistelua.

    • aasi4

      Itelläkin samainen ongelma. Bikiniraja näyttää kauhealta eikä vaan väliaikasten näppyjen takia vaan niiden arpien. Neuvot otettaisiin mielellään vastaan..

    • n-35+

      Olen epiloinut ja vahannut tuon häpyalueenkarvat varmaan 10 vuoden ajan eikä vielä tuollaista ongelmaa ole tullut? Mistäköhän tuollainen voisi johtua? Voisi kysyä kosmetologilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1240
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      646
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      571
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe