Pohjoista tukea ei leikata,

hallituskaudella..

"Hallitus toimii kilpailukykyisen, kustannustehokkaan ja ympäristöystävällisen maatalouden ja erityisesti perheviljelmien tuotantoedellytysten turvaamiseksi. Suomi edellyttää Eurooppa-neuvoston aikaisempi-en päätelmienkin mukaisesti, että EU:n maatalousreformissa tunnustetaan Suomen erityisolosuhteet ja tuetaan EU-linjausta, jossa maataloustuotannon edellytykset tulee säilyttää kaikilla yhteisön alueilla mukaan lukien syrjäiset ja luonnonolosuhteiltaan vaikeat alueet."

9

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä?

      Myös tämä
      "Maatalou-den tukijärjestelmän kokonaisuus ja parempi tarveharkintaan perustuva kohdentaminen arvioidaan, kun päätökset EU:n yhteisen maatalouspolitiikan uudistuksesta ovat tiedossa."

      on lainaus samasta hallitusohjelmasta. Yleensä jos todetaan että "parempi tarvehakintaan perustuva kohdentaminen" niin se ei tarkoita määrärahojen lisäämistä vaan supistamista... Nythän pohjoisen tuet ovat ylimitoitettuja, tukiero ei vastaa olosuhde-eroa.

      • Ei anna sijaa

        tulkinnoille.

        "Suomen erityisolosuhteet ja tuetaan EU-linjausta, jossa maataloustuotannon edellytykset tulee säilyttää kaikilla yhteisön alueilla mukaan lukien syrjäiset ja luonnonolosuhteiltaan vaikeat alueet."


      • tuet pois kepuli

        konnilta.
        suomen maatalous keinotekoista paskaa.


    • <<<

      "PÄÄLUOKKA 30: MAA- JA METSÄTALOUSMINISTERIÖ
      Maatalouden tukimomenttien säästöt - 40 milj. euroa
      Muiden kuin maatalouden tukimomenttien säästöt - 50 milj. euroa
      Metsähallituksen tuloutuksen lisäys 20 milj. euroa
      Vaalikauden aikana osoitetaan MMM:n pääluokasta 20 milj. euroa kehyksiin luettavia lisäsäästökohtei-ta, joilla ei ole välittömiä vaikutuksia viljelijöiden tulotasoon."

      http://www.valtioneuvosto.fi/tiedostot/julkinen/hallitusneuvottelut-2011/neuvottelutulos/fi.pdf

      • Laskennallinen

        säästö tuotannon vähenemisestä.


      • Liian vähän...

        Jos vaan 40 miljoonaa säästävät... Ja tuo löytyi tosiaan liitesivuilta tuo summakin. Mutta jo kansalliset on 550 miljoonaa eli tuostakin vaan 10% ja kokonaisummahan veronmaksajilta suoraan on 1,1 miljardia. Enemmän olisi pitänyt ottaa. Mutta jos tuo käytetään tukieron tasaukseen eli leikataan pohjoisesta niin on se parempi kuin ei mitään.

        Mutta. Muistanette yhden jutun mitä sanoivat jossakin haastattelussa. Nyt tehdään 2,5 miljardin verojen kiristykset / säästöt. Tarvehan olisi 6 miljardia. Hallitus tarkkailee velan määrää. Jos velkamäärä alkaa nousta, Suomen luottoluokitus uhkaa pudota. Olemme jo tarkkailulistalla. Jos toimenpiteet eivät ala purra niin on tehtävä enemmän. Veikkaan että siinä vaiheessa jos sitten leikataan reilummin... Ehkä 2013 budjetissa jo nolla perässä tuossa eli leikataan 400 miljoonaa...


    • Null-taso

      Mutta jos alamme rakentamaan skyfarmer´s konseptin mukaisia huippunykyaikaisia NASA,n keinovaloprojetin mukaisia kaksi-, kolmekymmentä kerroksisia viljanviljely tuotantolaitoksia. kompedensiltaan vähäisemmätkin voivat nostaa globaalia tuotantoaan niin että nykyinen valtioneuvosto pysyy laskemaan kaikki maataloustuet (null)tasolle.

    • Globaali kombedenssi

      skyfarmer´s konseptin mukaisten kerroskasvihuoneiden rakennuskustannus ehkä 500€/neliö, 5000000€/ha. Tuet nykyisellään noin 500€/ha, kun jaetaan tuo viisimiljoonaa euroa viidellasadalla eurolla saadaan 10000 vuotta. Eli 10000 vuotta voidaan maksaa maataloustukea tuolla skyfarmer´s konseptin mukaisten
      rakennusten rakentamiskustannuksilla. Kompedensiltaan vähäisemmälläkin aivokapasiteeetilla tajuaa että rakennusprojektin kannattavuus on (null) tasoa.
      Eikös muuten anna "fiksun" vaikutelman kun käyttää paljon sivistyssanoja.

    • -

      -

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3631
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2393
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2039
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      891
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      831
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      810
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      795
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      779
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      686
    Aihe