Tietokone arpoo...

vilho14235

Kone (Win7 64bit) tuli juuri huollosta jossa vaihdettiin emolevy ja kovalevy. Kunnossa on ollut kuukauden päivät. Normaalissa taviskäytössä.

Nyt netissä kone tuntuu välillä tökkivän (Not responding lukee ikkunan ylälaidassa) ja musakin samaan aikaan katkeaa. Varsinkin jos on useampi ikkuna auki.

Käynnistäessä luki pari kertaa "Invalid partition table" ja sitten taas käynnistyikin normaalisti. Välillä taas biosin jälkeen jää vaan pelkkä musta ruutu näyttöön.

Seagaten kovalevytesti meni läpi.

Mikä mättää? Olisin todella kiitollinen saamastani avusta.

7

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pixelipekka

      Olisit pässi samalla rahalla ostanut uuden koneen....vie huoltoon heh heh.....

      • just.

        pixelipekka on alkanut rääkymään muillakin palstoilla.
        Saatiin taas yksi palstalla roikkuva vittuilija lisää.


    • Joo-o, vie takaisin huoltoon. Invalid Partition Table viittaa kyllä vikaan kiintolevyssä mutta onko kyseessä sitten huonosti kiinni oleva kaapeli vai fyysinen vika niin en osaa sanoa. Jos tuli tuollaisena huollosta niin veikkaan kaapelia mutta vie silti huoltoon jos et tajua yhtään näkemästäsi jos avaat tietokoneen kopan auki.

      • understander

        en ymmärrä ?


      • understander kirjoitti:

        en ymmärrä ?

        Kiintolevyn alussa oleva MBR tai siihen liittyvät laajennusosat jotka kertovat miten kiintolevy on osioitu, on "vioittunut". Eli kiintolevyllä oleva osiointi poikkeaa siitä mitä siitä kerrotaan, ikäänkuin sinulla olisi vieraasta kaupungista vanhentunut turistikartta. Ongelma voi johtua monestakin seikasta, pahimmassa tapauksessa uusi kiintolevysi on vioittunut, jokin määritys biosissa on väärin tai jokin osa ei ole kunnolla paikoillaan eli kontaktissa. Tai levyn osiointimäärityksissä on jokin bitti virheellinen esim. sähkökatkon tai jonkin muun häiriötekijän vuoksi.

        Ihan ensin kannattaa varmuuskopioida kaikki minkä tuntee tärkeäksi dataksi. Sitten voi kokeilla ensin vaikkapa jotakin levyn osiointiohjelmaa jolla kirjoittaa levyn osioinnit uusiksi siten kuin ne ovat. Kummitusvirheet yleensä häipyvät ylikirjoituksella. Jos levyssä on oikeasti vikaa tai biosissa jokin määritys estää käyttöjärjestelmää/osiointiohjelmaa kirjoittamasta oikein niin edellisestä ei ole apua. Toinen vaihtoehto on asentaa käyttöjärjestelmä uudestaan siten että poistaa kaikki osiot ja osioi koko kiintolevyn uudestaan samalla.

        Jos kiintolevy on viallinen mikä sekään ei ole mahdotonta edes ihan uusissa kiintolevyissä, mikään edellisistä ei toimi vaan uuden kiintolevyn hankkiminen on edessä, nykyisessä lienee vielä takuuta jäljellä?

        Myös viallinen power voi aiheuttaa tuollaista ilmiötä joten powerin jännitteet pitäisi penkittää ja mitata. Jos saat jostain toisen virtalähteen lainaksi niin kokeile sillä ensin katoaako oireet.

        Katso että koneen sisällä kaikki osat ja kaapelit ovat varmasti oikein paikallaan, kunnolla ennenkuin teet mitään muuta.


    • ddrjacccp

      Kun laitan koneeseeni epäsopivan ehjän muistikamman, niin windows käynnistyy mutta ilmoittaa " Kiintolevyssä on vakava virhe, kiintolevy täytyy tarkistaa ja eheyttää ennen käyttöä" , elikkä ei se windowsikaan aina tiedä missä vika on.

      • ssssssss

        Takaisin huoltoon ja heti. Mitään et maksa enää siitä että laittavat sen kuntoon. Voit kertoa valittavasti kuluttaja-asiamiehelle jos eivät pistä hommaa nyt kuntoon.

        Käsittämätöntä "palvelua"..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1848
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1812
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      356
      1595
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1227
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1184
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1034
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      999
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      81
      965
    Aihe