Väliseinät siporexista

harteikaspankki

Onko joku amatöörirakentaja tehnyt väliseiniä itse siporexista vai onko se ammattilaisten touhua? Näyttäisi vaan pirun helpolta:
http://www.raxat.fi/node/1353

Vähän tekisi mieleni itsekin kokeilla :)

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ktbmvk mgtk m'k

      Joo

      Tein aikanaan kylppärirempan. Ei net "siporexia" olleet, sellaiia harkkoja. Helppoa kuin heinänteko, vanha seinä nurin, pari lankkua pitämään linjaa, sitten vaan harkkoa toisen päälle ja laasti väliin. Kandee hokata, "siporex" on suojattu tuotemerkki, samaa kamaa myydään jokapaikassa, eri nimillä.

    • kari789

      Tuo Siporex on aika heppoista tavaraa, vähän kuin korppua. Esim joku naulatulpan valmistaja neuvoo, että naulatulpat voidaan lyödä siporexiin suoraan vasaralla seinään ilman reiän poraamista.

      Minusta seinä kannattaa tehdä kahi-harkoista. Ne ovat vastaavaa tavaraa, mutta paljon kovempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      76
      1954
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1240
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      215
      694
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      581
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      193
      557
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe