Kuinkakohan paljon itse joutuu tekemään jos rakennuttaa talon suunnilleen tuohon tyyliin?
http://runonlaulajantie.blogspot.com/
Voiko olettaa että urakoitsijat tekevät hommansa kun asioista etukäteen sopii?
Kivitalon rakentaminen
2
364
Vastaukset
- nuuka pihi homo
Ei tarvii tehdä itse mitään kun kaivaa urakoitsijoille vitusti tonneja käteen
- Runonlaulaja
Kuten jo totesimme blogissamme (http://runonlaulajantie.blogspot.com/2011/04/lattiavalut.html), vaatii rakennuttaminen jatkuvaa huolenpitoa. Etenkin jos urakat jaetaan monelle taholle. Muuten voi tulla todella ikäviä yllätyksiä.
Esimerkinomainen luettelo rakennuttajan tehtävistä asioista: vaihtoehtojen selvittäminen, tarjousten pyytäminen, tarjousvertailu, urakkaneuvottelut jokaisesta urakasta, urakkasopimusten viilaaminen ja läpikäyminen, töiden aikataulutus ja yhteydenpito urakoitsijoihin, urakkarajojen yhteensovittaminen, töiden edistymisen ja laadun valvominen, tarvittaessa reklamointi, maksuliikenteen hoitaminen ja kirjanpito.
Käytännössä tämä vaatii usein 10-20 puhelua päivässä ja päivätyön ohella kaiken liikenevän ajan ainakin vuoden ajan. Työmaalla pitää järjestellä tavaraliikennettä, tehdä lumitöitä ja siivota, jotta hommat sujuu.
Tietysti kaiken työn ja huolenpidon voi ulkoistaa jollekin rakennuttajapalveluja myyvälle taholle, mutta silloin sinun rahojesi käyttämisestä neuvottelevat kaksi ulkopuolista tahoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2346950SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2053575Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti293396"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2422385SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1441841Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401827Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1211608Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141156- 1241118
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18984