Sosiaali- ja kuntatalous- lehti: lapsibisneksen propagandaa

lapsikauppakannattaa

En ole nähnyt järkyttävämpää lehteä kuin Sosiaali- ja kuntatalous lehti. Koko lehti, sen jokainen sivu on omistettu valvomattomien ja tutkimattomien, usein pahamaineisten lapsibisnesyritysten kritiikittömille mainoksille.

Meininki on sama kuin julkisrahoitteisessa Lapsitiedon keskuksessa, joka tarjoaa pelkkää yrityspropagandaa- RAY:n tuella. Näistä heikosti koulutetut ja valistumattomat sosiaalityöntekijät sitten saavat "tietonsa" sijaishuollosta.

Sosiaali- ja kuntatalous- lehdessä itseään mainostavat asiakkaiden keskuudessa kaikkein pahamaineisimmat sosiaalivankilat mm. Pro Manors OY Loikalan kartano ( s. 10) http://keskustelu.suomi24.fi/node/5499575, Lamujoen perhekodit OY Ojantakanen (s.5)http://keskustelu.suomi24.fi/node/9114397, Saverola OY ( s. 15)http://keskustelu.suomi24.fi/node/9339040 sekä Perhehoitokumppanit Suomessa OY (s.29) http://keskustelu.suomi24.fi/node/10516092 ja Sijaishuollon päivät ( s.30)http://keskustelu.suomi24.fi/node/9786640.

Lukekaa ja hämmästykää!

http://www.yritma.fi/nettilehti/1317616887.pdf

4

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieno löytö!!

      Älyttömän hyvä löytö - kiitos!

    • Maksettu mainos

      Lehti nimeltään "Sosiaali- ja kuntatalous" ei ole journalismia lainkaan. Se on mainoslehti. Se näyttää tavalliselta journalistiselta tuotteelta, hämäävästi.

      Ällistyttävä tuote, kerta kaikkiaan.

      Jokainen juttu, artikkeli, on maksanut rahaa yrittäjälle ja yritykselle itselleen. Yritykset ovat ostaneet itselleen mainostilaa. Lastenkotifirmat ovat voineet vapaasti sanella sen, mitä tahtovat itsestään kertoa. Lehti on siis kuin huostabisneksen esite.

      Suuret nelivärikuvat varmasti huumaavat kuntien sosiaalityöntekijät. Lukutaidottomampikin voi lehteä selata.

      Varmasti sosiaalityöntekijä plaraa tuota lehteä mieluummin kuin lastensuojelulakia - vaikka sekin on vain puitelaki.

    • Vääriä huostia

      Ls-bisnes ei huostaa huostaanottoa tarvitsevia lapsia vaan huostaa lapsia turhaan hyvistä perheistä. Miksi? Koska tämä tietysti edesauttaa pönkittämään lapsibisneksen ja sosiaalikoneiston valtaa.

      Ne joita ei huostaanotettu vaikka olisi olosuhteiden valossa kenties pitänyt, ovat katkerina aikuisina lapsibisneksen äänitorvia ja edustajia. Turhaan huostaanotetut ovat mitä suuremmalla todennäköisyydellä aikuisena koko loppuikänsä syrjäytyneitä, sosiaalikoneiston armoilla olevia vaiennettuja ihmisraunioita.

      • Lastensuojelua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      295
      2183
    2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      210
      2099
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      46
      1315
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      87
      1251
    5. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      101
      1193
    6. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      82
      1191
    7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      43
      1175
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      1121
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1060
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      60
      954
    Aihe