Petsku todettiin varattomaksi oikeudenäynnissä

rikas mies petsku

Miss Suomi 2010 Viivi Pumpasen ex-kihlattuna tunnettu liikemies tuomittiin tänään yhdeksän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistuksen Espoon käräjäoikeudessa.

Pezhman Ahmadi tuomittiin myös maksamaan törkeän petoksen avunannosta tuomion saaneen ystävänsä kanssa yhteisvastuullisesti Pohjola Vakuutus Oy:lle 6462 euroa korkoineen. Ehdollisen tuomion koeaika päättyy 30. huhtikuuta 2013.

Pezhman Ahmadin ystävä tuomittiin avunannosta törkeään petokseen viiden kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Kolmantena syytteessä olleen miehen syyte hylättiin.

Tuomion perusteena on ollut Pezhmanin hallussa olleen BMW 530d -auton kanssa tehty vakuutuspetos. Pezhman oli ystävineen vaurioittanut tahallaan henkilöautoa ja hakenut sille tämän jälkeen valheellisin perustein korvauksia. Vuoden 2004 vuosimallia ollut BMW oli työnnetty alas mäkeä, jossa se oli törmännyt alhaalla oleviin puihin. Ahmadi teki tämän jälkeen ajoneuvo- ja liikennevahinkoilmoituksen, jossa ilmoitti ajaneensa autoa ulosajotilanteessa. Hän oli myös ilmoittanut kyseessä olleen liikennevahinko, vaikka todellisuudessa hän oli itse vaurioittanut hallussa ollutta henkilöautoaan.

Pohjola Vakuutus Oy alkoi epäillä vakuutuspetosta, eikä maksanut Ahmadin edustamalle E4 Corporation Europe Oy:lle vahingonkorvauksia. Kyseinen korvaussumma olisi ollut noin 1500 euroa. Vakuutusyhtiö joutui maksamaan auton omistavalle Toyota Finance Finland Oy:lle korvauksia 17 000 euroa. Pohjola Vakuutus Oy myi auton myöhemmin eteenpäin 10 800 eurolla. Pezhman Ahmadin ja ystävän korvausvelvollisuus, reilut 6400 euroa, tulee Pohjola Vakuutus Oy:lle aiheutuneesta taloudellisesta tappiosta.

Rikas mies Ahmadi todettiin oikeudessa varattomaksi, joten ei pysty edes oikeudenkäyntikulujaan maksamaan.

Oikeudenkäyntikulut jäivät veronmaksajien maksettavaksi.

5

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaa lössiä

      Suomi on täynnä tyrkkyjä joilla muka menee lujaa, mutta oikeasti ei ole kuin velkaa.

      • samaa paskaa

        Niin, esimerkiksi Lothar ja Esko Eerikäinen ovat samaa kastia kuin petsku


    • Sean the Sheep

      Ilmankos Viivi häipyi. Tajusi sentään jossain vaiheessa millaiseen lampaanjätökseen oli sekaantunut.

    • selma2

      Yhteistä näille tyrkyille on, että ovat röyhkeitä, ilman kunnollista työkokemusta ja koulutusta.

    • eläinrakkautta

      Petskusta seuraavaksi lammasfarmari. Onkin jo pässi omasta takaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      295
      2183
    2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      210
      2099
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      46
      1315
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      87
      1251
    5. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      101
      1193
    6. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      82
      1191
    7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      43
      1175
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      1121
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1060
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      60
      954
    Aihe