Onko Helsingin, Vantaan, Tuusulan, Keravan tai Järvenpään alueella jotain hienoja paikkoja käydä kuvaamassa luontokuvia?
Kuvaamisen arvoiset paikat etelä-suomessa?
15
5754
Vastaukset
- lintukuvaaja sössel
"Onko Helsingin, Vantaan, Tuusulan, Keravan tai Järvenpään alueella jotain hienoja paikkoja käydä kuvaamassa luontokuvia? "
viikissä vanhankaupunginlahti
espoossa laajalahti ja suomenojan lintuallas
noin esimerkiksi - Entinen nikonisti
Helsinkin kauppa torissa on hyvä valo kuvata
- Tietävä
Korkeasaaren eläintarha.
- Jukka1975
Onhan noita, esim. Repoveden kansallispuisto.
http://www.luontoon.fi/RETKIKOHTEET/KANSALLISPUISTOT/REPOVESI/Sivut/Default.aspx- pakkolunastaja
"Onhan noita, esim. Repoveden kansallispuisto."
onkos helsinki pakkolunastanut tämänkin maapläntin kuten sipoon tyyliin?
- Löytyy, löytyy!
Luontokuvia? Flooraa vai faunaa – luontoa kun on niin monenlaista?
Asun Helsingissä. Omalla kotipihallanikin pääsee kuvaamaan luonnonvaraisia elikoita: pihapiirissä on näkynyt oravia, jäniksiä, talitiaisia, mustarastaita, kyyhkyjä sun muita nisäkkäitä ja lintuja, pikkuötököistä puhumattakaan. Kerran on kuulemma nähty hirvikin parinkymmenen metrin päässä ulko-ovestamme, mutta en sattunut olemaan itse paikalla.
Helsingin edustan merialueella on rikas saaristoluonto. Olen monesti yhdistänyt onnistuneesti kaksi harrastustani – veneilyn ja valokuvauksen.
Kevättulvien aikaan muutama viikko sitten kuvailin Helsingin ja Vantaan rajalla Pitkäkoskella. Bongasin siellä muitakin järkkärin, lasipötkylän ja statiivin kanssa liikkeellä olevia. Helsingin ns. Keskuspuistossa on muitakin luontokohteita moneen lähtöön: aarniometsää, Niskalan arboretum jne. Eläimistöäkin löytyy.
Espoon länsi- ja pohjoisosissa on laajoja ulkoilualueita, joiden luonto on olemukseltaan hyvinkin erämaista.
Joskus 1980-luvulla oli Hietsussa eli Helsingin Hietaniemen uimarannalla edustavia nisäkkäitä ihailtavaksi ja vaikka kuvattavaksi saakka. Nykyinen, häveliäämpi rantamuoti ei valitettavasti taida suosia yläosattomuutta enää vastaavassa määrin. - mene metsään
Minun mielestäni ihan lavallineni lähiluonto tarjoaa monia kuvausmahdollisuuksia. Jos haluaa kuvaan tunnistettavan näkymän, mennään jo maisemakuvauksen puolelle.
- okiehi
Jos kestää kansan toljotuksen, niin helpointa on kuvata kaupungin puistoissa. Eläimet on kesyjä ja helposti lähestyttäviä, joskaan karhukuvia ei siellä helposti saa.
Olen monesti katsellut kateellisena toisten ottamia puistojäniksiä, kettuja ja oravia, joita täällä maaseudulla ei pääse juuri 100 metriä lähempää näkemään.
Eräänkin kerran kettu oli loikonut paikallislehden toimituksen portaiden alla ja toimittaja oli ottanut siitä kuvan töihin tullessaan.
Sama koskee monia kasveja ja hyönteisiä. Luonnossa kaikki on resuista ja toukansyömää. Taudit ja toukanreijät huomaa kuitenkin yleensä vasta kuvasta terävyyttä tarkastellessa.
Karhukuviin on monia maksullisia turistirysiä, joissa karhua voi tiirailla lähietäisyydeltä betonibunkkerin suojissa. - Sunnuntairetkeilijä
Vantaankoski on kuvauksellinen paikka: http://naitapolkujatallaan.blogspot.fi/2015/09/vantaankoski.html
- merimaisemaa
Juuri nyt meri on parhaimmillaan kuvauskohteena. Hakeutuisin tuulen puoleiselle rannalle. Nyt tuuli lienee luoteesta.
- tänäänonhyväpäivä
Tänään on paljon apinoita kaupungilla. Eikun luontokuvaamaan :)
- Hessu555
Seurasaari, siellä eläimet ovat suht kesyjä ja saa kuvattua läheltä.
- Kuvaa_
Nuuksio. Porkkala. Googlaa eri paikannimiä kuvahaussa.
- Jepjepjep
Porkkala on parhaimmillaan lintujen muuttoaikana
- bfasjfhvsdg
"Sopulit ja laumasielut".
On se huonoa, kun kaikki säntää vain turistipaikoille. Itse olen löytänyt hyviä kohteita ihan takapihaltakin. On paljon myös maisemia, joita kukaan ei kuvaa, kun kukaan ei ole niitä ennen kuvannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022336- 1171882
- 891473
- 1381449
- 1171276
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741258Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631131- 511087
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221080- 381032