kermaa rasvattoman maidon sijaan?

ymmällä

Voiko Antti Heikkilän opit "kermaa rasvattoman maidon sijaan" todella pitää paikkaansa? Eikö ole selvää, että kerma lihottaa?

13

1849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmari

      Mistä tuollaisia oppeja on?
      Kuka on Antti Heikkilä?

      Mielestäni rasva on laihduttajan numero yksi.
      Näkyvät rasvat pois ja rasvaisen ruoan välttäminen ovat tärkeimpiä ohjenuoriani.

      Rasvaton maito on ok, kermat pois.

    • noh

      Heikkilän mielestä asia on näin. Mutta se ei perustu yhtäänmihinkää!

      • voi äly!

        Ettei nyt vaan Hekkilä olisi tarkoittanut niitä elimistön tarvitsemia normaaleja rasvoja, siinä kuin hiilihydraattejakin? Voi on aina parempaa ja luonnonläheisempää kuin kevyttuotteet rasvoissa. Paista pannulla sitä haisevaa vetistä mönjää ja katos mitä ne on. Light-juomat stressaavat haimaa yhtälailla kuin sokerit, eri aineilla vain, mutta sama vaikutus kuin sokerilla.

        Heikkilä karttaa perunaa sen turvottavuuden ja tärkkelyksen takia.
        Järki päähän-linjalla hän ohjeistaa. Kuka rasvoilla tai sokereilla lihoo? Ei kukaan, vaan syödyillä määrillä. Rasva tarvitsee palaakseen pitkäkestoista liikuntaa. Kun syöpöttelet sokeroituja rasvaisia, imeytyy rasva sokerin avulla nopsempaa elimistön varastoon jne.

        Eli järkevyyttä syömiseen tänä aikana jolloin kaikkea herkkua on runsaammin saatavilla kuin koskaan aiemmin. Piilorasvoja , sokeria ja muita kammotuksia on ihmissten opittava välttämään- ei siksi että ne tappaa, vaan siksi koska ihmiset ahtaavat niitä kaiken aikaa määrällisesti suurina annoksina: välipaloissa, roskaruuassa ateriaksi (turha sanoa, että son sämpylä ja pihvi salaatilla)ja juovat light-kokista nesteyttääkseen elimistöään. Kahelia ja niin uusavutonta.

        Kokekaa oikea nälkä, rytmittäkää ruokailutapanne ja liikkukaa. Silloin normaali sekaruoka on terveellisintä, eikä kikkailua tarvita. Läskit tulevat väärin- ja liikasyönnistä tänä liikkumattomana aikana.

        Katsokaa nuorten naisten selluvyötäröitä jotka pursuavat lannehousun kauluksesta ja kysykää syövätkö kermaa tai voita! Ei taatusti, osa niistä on kasvissyöjiä! Ne syö pizzan keskustoja Rakseissa ja juovat light-cokista päälle, menevät karkkikaupan kautta ja iltanaposteltavaksi suolapähkinöitä ja sipsejä. Ei ne kermaa juo eikä lusikalla voita syö, ettei liho.
        Vaateteollisuuskin mielistelee nykyistä roskaruokateollisuutta valmistamalla lannevyötäröitä vaatteisiin, ettei ahdista vaan mahtuu joka sellulle.

        -Juokaa kermaa, juokaa kermaa...:)


    • Pipa

      Kerma on lähempänä oikeaa maitoa kuin rasvattomaksi maidoksi kutsuttu maitojuomavalmiste. Toivottavasti EU-lait tulee ja pakottaa muuttamaan paketinkylkitekstit ihan niinkuin suklaan kanssa on käymässä.

      Kyllä sitä rasvatonta maitoakin voi juoda, mutta eipä se paljon lighttikolaa parempaa ole terveyden kannalta. Lapsille en antaisi...

      Mikään yksittäinen ruoka-aine ei "lihota" yksinään kokonaisuus ratkaisee. Jos syöt muuten samalla tavalla kuin ennenkin, mutta lisäät kaloreita, lihot kyllä.

      Itse olen kohta puolitoista vuotta käyttänyt maidon sijasta oikeaa kermaa, eikä ole noista heikkilän opeista pahaa sanottavaa. Ylimääräinen paino on pysynyt poissa jo yli vuoden.

      • Ilmari

        "Ylimääräinen paino pysynyt poissa".
        Olet laihtunut?
        Painonhallinta ei ole sama kuin laihduttaminen.

        Light Colaan vertailu on heikko.
        Ei rasvattomaan maitoon ole lisätty keinotekoisia makeutusaineita.

        Jos EU:n hölmöilyt vielä sotkee hommia...

        Maitovalmisteitahan kaikki maito on, joka ei tule suoraan tissistä.

        Järki käteen.


      • Pipa
        Ilmari kirjoitti:

        "Ylimääräinen paino pysynyt poissa".
        Olet laihtunut?
        Painonhallinta ei ole sama kuin laihduttaminen.

        Light Colaan vertailu on heikko.
        Ei rasvattomaan maitoon ole lisätty keinotekoisia makeutusaineita.

        Jos EU:n hölmöilyt vielä sotkee hommia...

        Maitovalmisteitahan kaikki maito on, joka ei tule suoraan tissistä.

        Järki käteen.

        "Olet laihtunut"?

        Joo, kuten sanoin, puolitoista vuotta tällä ruokavaliolla. Ekan puolen vuoden aikana lähti kaikki ylimääräiset kilot eikä oo tulleet takaisin.

        "Ei rasvattomaan maitoon ole lisätty keinotekoisia makeutusaineita"
        Mutta prosessointitaso on silti sama kuin kolalla.

        Miettikääpä kuinka äidinmaito voi olla maailman terveellisintä ravintoa pikkuvauvalle, vaikka siinä on enemmän kolesterolia ja rasvaa kuin missään muussa ruokaaineessa?

        Kuinka terveellisestä tulee epäterveellistä kun tissi kirpoaa suusta?


      • Ilmari
        Pipa kirjoitti:

        "Olet laihtunut"?

        Joo, kuten sanoin, puolitoista vuotta tällä ruokavaliolla. Ekan puolen vuoden aikana lähti kaikki ylimääräiset kilot eikä oo tulleet takaisin.

        "Ei rasvattomaan maitoon ole lisätty keinotekoisia makeutusaineita"
        Mutta prosessointitaso on silti sama kuin kolalla.

        Miettikääpä kuinka äidinmaito voi olla maailman terveellisintä ravintoa pikkuvauvalle, vaikka siinä on enemmän kolesterolia ja rasvaa kuin missään muussa ruokaaineessa?

        Kuinka terveellisestä tulee epäterveellistä kun tissi kirpoaa suusta?

        on tarkoitettu vastasyntyneen ravinnoksi, ei juomaksi. Siten siitä tulee epäterveellisempää niille, joille sitä ei ole luonnossa tarkoitettu.

        Maidon prosessointi sama?
        Otetaanko kokiksesta rasva pois, nostetaan sen lämpötila korkeaksi bakteerien tuhoamiseksi?
        En usko tuohon, että prosessointi olisi sama.

        Minä käytän rasvatonta maito kerman sijaan.
        Siinä on rasvaprosentti huomattavasti pienempi.


    • minä

      Meillä on suvussa riesana sepelvaltimotauti ja lääkärit juuri varoittavat eläinrasvoista: kermat, punaiset maidot, rasvaiset lihat.. Ei koske tietenkään hyviä kalan rasvoja. Meillä lapsetkin juovat rasvatonta maitoa, mutta leivän päällä kasvirasvaa. Ja saavat taatusti riittävästi hyviä rasvoja!

      • Täytyi kysyä

        luultavasti lääkärisikään ei ole.googlaapas vähäsen tai käy bantransfats.com tai transfreeamerica.com-sivuilla ja mieti uudelleen saavatko lapsesi oikeita rasvoja.


      • Täytyi lisätä
        Täytyi kysyä kirjoitti:

        luultavasti lääkärisikään ei ole.googlaapas vähäsen tai käy bantransfats.com tai transfreeamerica.com-sivuilla ja mieti uudelleen saavatko lapsesi oikeita rasvoja.

        osoitteessa www.hypnopaleolaihdutus.com/trans.html


    • greta

      oma kokemus : yritin laihduttaa näiden " lait" tuotteiden avulla mutta paino lähtikin nousemaan.nyt olen jättänyt sokerin ja valkoisen
      leivän, makaronit ja muut paljon hiilihydraatteja sisältävät ruoka-aineet pois ja voi, kananmunat ,liha , kerma takaisin. yllätys paino lähti putoamaan oikein mukavasti. 1 -1.5 kg viikko.eli tämä niistä "kevyistä" lisäaineista.

      • hoikka tulevaisuus...?

        Mielenkiintoinen kokemus. Itse (44 v.) olen käyttänyt jo kauan vähärasvaisia tai rasvattomia tuotteita, ei leivälle levitettä lainkaan jne. Paino ei ole lähtenyt mihinkään. Juttelinkin ystäväni kanssa tästä ja hän kertoi lukeneensa artikkelin, jossa kerrottiin joidenkin ruoka-aineiden aiheuttavan toisille sitä, ettei kertakaikkiaan laihdu. Listan kärjessä olivat vehnäjauho ja maitotuotteet. Itse hän oli terveyssyistä joutunut jonkin aikaa olemaan ilman em. aineita ja laihtui, vaikka söi suklaatakin jne. Mielestäni ongelma on usein siinä, että ei löydä ruoka-aineita, jotka antavat täyteyden tunteen esim. aamupalalle, jos jättää leivät ja maidot pois.


    • Piimäparta

      piimää hyvät immeiset, varsinkin vanhaa kunnon kirnupiimää. Saa myös lightina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaisten kannatus enää 12,9%

      Perussuomalaisten kannatus laskee edelleen kuntavaaleissa. Kannatus sulaa kuin kevälumi auringossa. Onkos tuo ihme, kun
      Perussuomalaiset
      481
      17710
    2. Varo sisältöpaljastuksia! Tämän naisen bachelor-Joonas valitsi - Oliko valittu Monica vai Vivianna?

      Joonaksella on kaksi naista jäljellä. Mutta valitsiko bachelor kahdesta naisesta Monican vai Viviannan? Oliko mielestäsi
      Bachelor
      45
      2135
    3. Trump - otan Gasan haltuun nyt

      USA miehittää Gazan alueen ja rakentaa siitä uuden upean alueen aurikoiseen Israeliin. Väkivaltainen alkuperäisväestö h
      Maailman menoa
      327
      1605
    4. Ensio tunkee jo tyttärensäkin telkkariin!

      Eikö kaljulle ex-stripparille mikään ole pyhää?? https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011013742.html On tuo härski
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      1423
    5. Runebergin tortut

      Hyviä huomenia ja mukavaa päivyliä. 😊 Nyt kahvetta tippumaan. Harmi ettei ole torttua. 😊☕✨❄️❤️
      Ikävä
      267
      1134
    6. Millaiset olivat ikäväsi kohteen viimeiset temput?

      Kerro siitä omin sanoin.
      Ikävä
      51
      1021
    7. Surullinen olo

      Mutta helpottunutkin😭
      Ikävä
      98
      976
    8. Bachelor-Joonas sekstasi toisen naisen kanssa - Tästä syystä valitsi kuitenkin Monican: "Nyt mun..."

      Bachelor Suomi -realityssä koitti lopullisen valinnan hetki. Paljon onnea ja lykkyä rakkauteen Joonas ja Monica! Lue l
      Bachelor
      15
      933
    9. Hyvää yötä

      Puumanaiselle 🐆❤️
      Ikävä
      67
      839
    10. Nyt nainen

      Asia on nyt niin, että välillä hankala ajatella meitä sängyssä sillee
      Ikävä
      35
      793
    Aihe