Maksaako hierojat ja jäsenkorjaajat ym. veroja toimestaan?

harmaatalous

Suuri osa varmaan ei?

4

396

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • töppöteppo

      Varmasti joku jättää maksamattakin joskus mutta kyllä minä olen aina kuitin saanut hieronnasta, eli epäilen, että uskosi on väärä. Vai oletko saanut Esson baarissa parempaa tietoa?

    • ???

      Jos päätoiminen yrittäjä on niin pakkohan se on maksaa jos verotettavaa tuloa on.
      sama kaikilla toimialoilla.

    • Koulutettu hieroja

      Kyllä ainakin tominimellä toimivat heirojat maksaa saamastaan tulosta veroa. Kuitin saa asiakas pyytämällä ja ensi vuonna, siis 2014, pitäisi yrittäjän tarjota sitä ihan omaehtoisesti, jos liikevaihto ylittää 8500€.

      Koulutetut hierojat ja muut terveydenhiuollon ammattilaiset ovat kuitenkin vapautettu ALV:in maksamisesta, kun kyseessä on terveyspalvelu.

      Rohkeasti siis vaan kysymään niitä kuitteja, jos tarvetta ilmenee.

      Onhan tuolla tosin monia,m jotka tekevät hierontahommia sivutoimisena tai ihan pimeänäkin, mutta näitä tekijöitä löytyy kaikista ammattikunnista. Luultavasti ne rahat menevät kuitenkin samantien kiertoon, sillä hieronnalla ei pääse rikastumaan.

    • Aurinkosydän

      Olen koulutettu hieroja ja hierojan töitä tehnyt 10-vuotta. Jokaisesta asiakkaasta löytyy minulta potilaskortti ja jokikinen kävijä on saanut pyytämättään käynnistään kuitin. Tilitoimisto hoitaa kaikki paperiasiani ja yöni voin viettää levollisin mielin! En ymmärrä näitä ns. pimeen työn tekijöitä, jossakin vaiheessa se vielä kolahtaa omaan nilkaan ja sitten on vitsit vähissä! Kaikille rehellisen työn tekijöille, toivotan Onnekasta Uutta Vuotta 2014!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. voitaisiinko unohtaa se sotku?

      Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****
      Ikävä
      64
      4365
    2. Oisko se tosi paha

      Jos haluaisinkin susta ennen kaikkea seksiä? Nainen
      Ikävä
      85
      2882
    3. Huomenta ja hyvää tiistaita

      Huomenta ja hyvää tiistaita. ❄️🐺☕❄️
      Ikävä
      89
      2161
    4. Milloin nainen saan sinut?

      Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e
      Ikävä
      11
      1482
    5. Ovatko persut tehneet jo päätöksen ulkopolitiikastaan?

      Persujen olisi hallituspuolueena syytä tehdä jo päätöksiä siitä, aikovatko he olla pro-Ukraina vai pro-Trump eli pro-Put
      Perussuomalaiset
      179
      1361
    6. Jee! Palsta toimii jälleen!

      Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.
      Sinkut
      23
      1276
    7. Haluan että tiedät tämän

      Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk
      Ikävä
      84
      1234
    8. Mitä olen antanut sinulle?

      Mitä olet antanut minulle?
      Suhteet
      26
      1119
    9. A, teksteistäni löydät itsesi

      jos luet tarkkaan. Vain epäsuorasti voin tunteeni myöntää, en halua minkään rikki menevän. Kaipaan sinua ja odotan näkem
      Ikävä
      17
      1109
    10. Oletko sinä lähellä?

      Tutkassani väräjää siihen malliin, pitääkö poistua mestoilta?
      Ikävä
      12
      1109
    Aihe