T4V koholla yli viitearvon, runsaasti oireita - Liikatoimintaa?!

liikaonliikaa

Mulla on kilpirauhasarvot olleet n. 1,5v sitten T4V 17,4 ja TSH 3,39.

Mutta nyt:

Useamman kuukauden ajan minulle on tullut kokoajan uusia oireita. Laihdun tekemättä mitään, taas kilo lähtenyt muutamassa päivässä. Vuoden alusta jo reilu 4kg lähtenyt urheilematta ja vauhti tuntuu kiihtyvän. Syksystä paino on tippunut lähes 10kg. Janottaa jatkuvasti, jonka ajattelin johtuvan korkeesta verensokerista, mut se on normaali. Uni ei meinaa tulla millään ja heräilen öisin. Etuhiukset ovat harventuneet ja vetäytyneet taaemmaksi. Hiuksia tippuu muutenkin solkenaan. Väsyn tyhjästä ja heikottaa fyysisesti. Käsivoimat tosi huonot, puutuvat. Välillä taas on virtaa enemmänkin. Ahdistaa tavallista enemmän ja hermostun välillä todella pienestä, pinna kireänä. Pari pv sitten huomasin, että kädet tärisee. Mahakin on löysänä nyt. Henkeä ahdistaa rasituksessa tosi helposti, välillä ihan kotiaskareita tehdessä. Mietin jo astmaa yms. Sydämen leposyke heittelee 57-97 välillä, verenpaine on koholla. Sydän muljahtelee joka päivä, varsinkin rasituksen jälkeen (rauhallinen kävely). Syke tuntuu nousevan tosi nopeasti korkealle ihan jo sohvalta noustessa. Sitten keskittyminen on tosi heikkoa.

Näitä oireita kestänyt tosi kauan ja pahentunut kaikki kokoajan. Pahimmat oireet ovat olleet nyt vuoden vaihteen jälkeen ja reilut kaksi viimeistä viikkoa.

Nyt verikokeissa selvisi, että T4V on noussut 23 (viite 22). En ollut perehtynyt asiaan ennen lääkärikäyntiä ollenkaan ja en tajunnut kysyä TSH arvoa. Tuli ihan puskista tämä mahdollinen, minusta todennäköinen, liikatoiminta. Jätin hoitajalle viestiä, että ilmoittaisi minulle arvot ja aiemmin syksyllä mitatut myös. Aion käydä yksityisellä lääkärillä tämän asian tiimoilta. Tk-lääkäri nimittäin meinasi, että arvoa ja tilannetta seurataan. Eli kk päästä pääsisin verikokeeseen ja sen jälkeen lääkärille! Eikä lääkäri edes tunnustellut kilpirauhasta vastaanottokäynnillä!!

Lääkärin mielestä tämä on masennusta! Että ei paljoa kiinnosta hänen tulkintansa varaan jättää tätä asiaa!!

Millaisilla arvoilla teillä on todettu liikatoiminta? Mitä oireita oli ennen diagnoosia? Mistä liikatoiminta lopulta johtui?

Onko teistä tämä mun tapaus aika selvä?! Lääkäri ei mitenkään vakavissaan ottanut oireitani, lähinnä psyykkeen piikkiin pisti lähes kaiken! Ärsyttää todella! Läheiset ihmisetkin huomaa, että kaikki ei ole kunnossa, eivätkä he epäile masennusta vaan ihan jotain muuta.

3

3373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • basedow 111

      Kyllä tuo liikatoiminnalta kuulostaa. Mulla oli samoja oireita, T4V oli mittaamaton eli yli 100, basedown tauti aiheutti liikatoiminnan. Oireet olivat lopuksi todella rajut :(

    • liikaonliikaa

      Kiitos viestistäsi! :)

      Sain tänään arvot:

      1,5 vuotta sitten: T4V 17,4 ja TSH 3,39

      Viime syksynä: T4V 19,6 ja TSH 3,1

      Nyt: T4V 23 ja TSH 2,36

      Selvää on, että samalla kun T4V on noussut, niin TSH on laskenut. Oireet pahentuneet kokoajan ja uusia ilmaantunut! Kyllä tämä taitaa sitä liikatoimintaa olla. Varasin jo ajan yksityiselle endokrinologille. Siellä varmasti asia selviää!

      • ...........

        Joo ihan hyvä tukituttaa enempi. Tavallisessa liikatoiminnassa TSH laskee yleensä mittaamattomaksi, sun TSH on ollut enempikin vajiksen puolella (tavallisesti terveillä jossain 1-2). Sulla saattaaa olla heterofiilisiä vasta-aineita, jotka saa TSH:n näyttämään korkeammalta kuin se oikeasti on. On myös olemassa aivolisäkeperäinen liikatoiminta, jossa liikkis johtuu liiallisesta TSH:sta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      369
      12370
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      257
      5414
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2655
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe