Millainen yhtiö saa näin paljon palstatilaa?

Hyvä vaiko huono?

Onko Oy Saaripalsta Storö saamansa palstatilan arvoinen?

14

423

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tänääl mm IL

      Yleensä sellainen yhtiö jossa on on tehty ja edelleen tehdään merkittäviä rötöksiä!

      Tänään on Helsingin kaupungin muutaman vuoden takaisten hankinnat ja niistä päättäneet lehtien otsikoissa!

      • Pöytäkirjat kertovat

        Oy Saaripalsta Storö Ab:n haamukirjoittaja on väärentänyt viranomaispäätökset itselleen mieluisaan muotoon!

        Yhtiön haamuhallitus ei ole vieläkään, hävityistä oikeudenkäynneistä huolimatta, myöntanyt että yhtiökokouksien puheenjohtajat ovat väärentäneet yhtiökokouspöytäkirjoja kokouksien todellisen kulun vastaisiksi luottaen siihen etteivät vahinkoa kärsineet vähemmistöosakkaat nostavat kanteita yhtiötä vastaan tai yhtiön puolesta haamuhallitusta ja kaupparekisteriin merkittyä "hallitusta vastaan!

        Haamukirjoittaja käyttää täällä S24 palstoilla samaa taktiikkaa kuin Venäjän ulkoministeri Ukraina-kriisissä eli yrittää puhumalla muuttaa mustan valkoiseksi ja laittoman lailliseksi!


      • Äxxä

        Terve Kauko! Kokouksessa tavataan! ;-)


      • Storholma

        Rune Rehnbergiä herjaavat, erään nimeltä mainitsemattoman osakeyhtiön johtohenkilöt ovat suuressa anteliaisuudessaan itse kirjallisesti toimittaneet viranomaisille todisteet rikkomuksistaan ja rikoksistaan! Mikähän mahtaa näitten äö ollakaan?

        Toivottavasti jatko tapahtuu käräjäoikeudessa niin että nämä johtohenkilöt joutuvat todistajan vakuutuksen velvoittamina todistamaan totuuden vastaisia kirjallisia tuotoksiaan paikkaansa pitäviksi! Tulee olemaan mahdotonta olla nauramatta heidän toilailuilleen!


      • Storönexosakas

        Lainaus ylempänä olevasta kommentista: ............................................

        "JATKO TAPAHTUU RAASTUVASA – MIELENKIINTOISTA."

        No, niin! Nyt on kirjallisesti kumottu kaikki Oy Saaripalsta Storö Ab:n johtohenkilöiden Kauko ja Paula Wirenin rikosilmoituksissaan esittämät valheelliset väittämät nuhteettomuudestaan Oy Saaripalsta Storö Ab:n hallitsijoina!

        Edellä mainittu kirjallinen materiaali on kaikkien Oy Saaripalsta Storö Ab:stä kiinnostuneiden vähemmistöosakkaiden ja mahdollisille tuleville vähemmistöosakkaillekin.

        Oy Saaripalsta Storö Ab:n johto on itse tehnyt itseään raskauttavat asiakirjat josta voidaan tehdä johtopäätökset heidän hallintokulttuuristaan! :-) ;-)

        Terveisin

        RR


      • nimijatitteli

        Kauko Wirén kenkä-&osakekauppias


    • Tositietojen varassa

      Joku kirjoittaja esittää S24:ssä uskottavilta tuntuvia tietoja yhtiön ja johdon toiminnasta ja toinen kirjoittaja väittää omissa kirjoituksissaan esitetyt tiedot valheiksi, herjauksiksi ja kunnianloukkauksiksi!

      Kumpi kirjoittaja on oikeassa?
      Kumman tietojen tai väitteiden perusteella ostaa tai jättää ostamatta?

      • Tavataan ko

        Käräjäoikeuden tuomiolauselmat antavat vastauksen!


      • Storön tiedoksi

        19.12.1889/39
        Rikoslaki
        Säädöksiä seurattu SDK 1408/2014 saakka (julkaistu 31.12.2014).

        24 luku (9.6.2000/531)
        Yksityisyyden, rauhan ja kunnian loukkaamisesta

        9 § (13.12.2013/879)
        Kunnianloukkaus
        Joka
        1) esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, taikka
        2) muuten kuin 1 kohdassa tarkoitetulla tavalla halventaa toista, on tuomittava kunnianloukkauksesta sakkoon.
        Kunnianloukkauksesta tuomitaan myös se, joka esittää kuolleesta henkilöstä valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan kärsimystä ihmiselle, jolle vainaja oli erityisen läheinen.

        =====================================================================================
        Edellä 1 momentin 2 kohdassa tarkoitettuna kunnianloukkauksena ei pidetä arvostelua, joka kohdistuu toisen menettelyyn politiikassa, elinkeinoelämässä, julkisessa virassa tai tehtävässä, tieteessä, taiteessa taikka näihin rinnastettavassa julkisessa toiminnassa ja joka ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä.
        ======================================================================================

        Kunnianloukkauksena ei myöskään pidetä yleiseltä kannalta merkittävän asian käsittelemiseksi esitettyä ilmaisua, jos sen esittäminen, huomioon ottaen sen sisältö, toisten oikeudet ja muut olosuhteet, ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä.
        10 § (13.12.2013/879)
        Törkeä kunnianloukkaus
        Jos 9 §:n 1 momentissa tarkoitetussa kunnianloukkauksessa aiheutetaan suurta kärsimystä tai erityisen suurta vahinkoa ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä kunnianloukkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.



        YLEISPERUSTELUT
        Vuoden 2000 uudistuksessa luovuttiin sääntelyratkaisusta, jonka mukaan herjauksesta ja solvauksesta rangaistiin eri säännöksissä.
        Voimassa olevassa RL 24:10:n 1 kohdassa kvalifiointiperusteena on rikoksen tekeminen joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai muuten toimittamalla tieto tai vihjaus lukuisten ihmisten saataville.

        =====================================================================================
        Kunnianloukkausta koskevaan säännökseen otettiin arvosteluoikeutta koskeva rajoitussäännös (RL 24:9.2). Sen mukaan 1 momentin 2 kohdassa tarkoitettuna kunnianloukkauksena ei pidetä arvostelua, joka kohdistuu toisen menettelyyn politiikassa, elinkeinoelämässä, julkisessa virassa tai tehtävässä, tieteessä, taiteessa taikka niihin rinnastettavassa julkisessa toiminnassa ja joka ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä.
        =====================================================================================

        RL 24 luvun 10 §:n mukaan jos 9 §:n 1 momentissa tarkoitetussa kunnianloukkauksessa 1) rikos tehdään joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai muuten toimittamalla tieto tai vihjaus lukuisten ihmisten saataville taikka 2) aiheutetaan suurta tai pitkäaikaista kärsimystä taikka erityisen suurta tai tuntuvaa vahinkoa ja kunnianloukkaus on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä kunnianloukkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.


    • Truth

      Toinen!

    • Hopeapränikkä

      Vandan kuurojen klubi on taas palkinnut rosmojaan! ;-)

    • Kaukokaipuussa

      Voi voi että yksi runoilija kärsii kärsii kärsii mutta lohdutukseksi kyllä luonto hoitaa asiat viimeiseksi!
      Mutta niinhän se on että kyllä oikeus ja kohtuus loppujen lopuksi toteutuu, eikö niin pappaseni?

    • kblfabivi mös

      Kuuluisuus on joskus haitaksi! Eikö niin?

    • Kaukoarmas

      Yleensä lusmuilevien johtohenkilöitten yhtiöt!

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1638
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1350
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      554
      1341
    4. 65
      1061
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      1000
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      786
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      77
      770
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      112
      765
    9. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      723
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      667
    Aihe