Onko tämä "etämyyntiä" ?

autoa ostamassa

https://www.huutokaupat.com/fi/v/99033

Lohjan Euro-Auto Oy järjestää: Nettihuutokauppa
Volkswagen Passat 1.9 TDI PwD Highline Variant, Vihti
kohdenumero 99033

Tätä mieltä kuluttajasuoja on asiasta.
Näin saat auton ilmaiseksi

Perjantai 10.10.2014 klo 15:42 (päivitetty pe 17:27) 1 kommenttia

Uusi kuluttajansuojalaki viritti uskomattoman ansan autokauppiaille.

http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/nain saat auton ilmaiseksi/201410702662



Autoedun verolaskuri
Näin saat auton ilmaiseksi

Perjantai 10.10.2014 klo 15:42 (päivitetty pe 17:27) 1 kommenttia

Uusi kuluttajansuojalaki viritti uskomattoman ansan autokauppiaille.

Kesäkuussa voimaan tulleet kuluttajansuojalain säännökset voivat käydä kalliiksi autokauppiaille.

Varsinainen sudenkuoppa muhii autojen kotimyynnissä. Pykälien perusteella kuluttajalla on oikeus perua kauppa jopa vuodenkin jälkeen. Siihen riittää, että myyjä on unohtanut kertoa ostajalle kaupan peruutusoikeuksista.

Tässä tapauksessa auton myynyt elinkeinoharjoittaja joutuu palauttamaan rahat ja hakemaan itse auton pois omalla kustannuksellaan. Olipa autoliike vaikka Helsingissä ja asiakas Utsjoella.

Eikä tässä vielä kaikki: Jos myyjä ei hae autoa pois kahden kuukauden kuluessa, ostaja saa pitää auton ilmaiseksi.
Monenlaista kotimyyntiä

Kotimyynti voi terminä hämätä. Lain mukaan kotimyyntiä on se, kun myyjä ja ostaja sopivat autokaupasta yhdessä jossain muualla kuin liikkeen tiloissa.

Kaupat voidaan tehdä vaikkapa messuilla tai myyjä voi tulla tekemään kauppoja auton kanssa asiakkaan kotiin tai vaikka työpaikan pihaan. Sillä ei ole enää väliä, kumman aloitteesta kaupanteko on käynnistynyt.

Toinen uusi, mutta yleistyvä asia autokaupoille on etämyynti. Etämyynti ei ole kotimyyntiä eikä kotimyynti etämyyntiä.

Etämyyntinä autokauppaa käydään silloin, kun ostaja ja myyjä eivät kohtaa fyysisesti, vaan kaupasta sovitaan esimerkiksi nettisivuilla, puhelimessa tai sähköpostilla.

Etäkaupan tunnuspiirre on myös se, että autokaupasta vastaava elinkeinoharjoittaja on järjestänyt myyntinsä tähän tarkoitukseen.

Autoliikkeille on riskinsä myös etämyynnissä, sillä asiakkaalla on oikeus syytä kertomatta perua kauppa 14 vuorokauden kuluessa ja saada rahat takaisin.

Etäkaupassa palautuskuluista vastaa kuitenkin ostaja ja hänen on palautettava auto 14 vuorokauden kuluessa myyjän ilmoittamaan paikkaan.
Etämyynti yleistyy

Useimmilla autoliikkeillä on jo nettisivut ja ilmoitukset verkossa, mutta kaupat ne tekevät kuitenkin aina liikkeissään.

Etämyynti netissä, puhelimessa tai sähköpostissa ja kotimyynti liikkeiden ulkopuolella on autokauppiaille vielä uutta, mutta toiminta näyttää laajenevan.

Se voi houkutella niin myyjiä kuin ostajiakin etenkin harvaan asutuilla alueilla ilman, että ongelmiin on havahduttu.

”Autoliikkeet eivät välttämättä ymmärrä etämyynnin tai peruutusoikeuden riskejä tai eivät toimi etämyynnin sääntöjen mukaan, vaikka myynnin edellytykset täyttyisivätkin. Silti yhä useampi ostaja näkee autonsa ensimmäisen kerran vasta kotipihassa”, sanoo kuluttajariitalautakunnan puheenjohtaja Pauli Ståhlberg.
Muhkeita riidan paikkoja

Jos etä- tai kotimyynnissä tehdyn autokaupan peruu, ostaja voi joutua maksamaan hyvitystä auton käytöstä ja auton arvon vähenemisestä. Näin mikäli myyjä ei ole huomannut kirjata kauppasopimukseen ehtoa kilometrimääristä kaupan peruuntuessa. Tai siitä, jos autoa on kolaroitu.

Auton arvon alenemista on vaikea mitata varsinkin uudessa autossa, jossa hinta putoaa saman tien, kun auto ajetaan ulos liikkeen ovesta.

Käytetyssä arvo perustuu iän ja kilometrien ohella auton yleiseen kuntoon.

2

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahaaa

      Poistaako ilmoituksessa lukeva kehoitus tutustu tuotteeseen ennen ostoa.
      Yrityksen vastuun etämyynnin osalta?

      Old Eminence Oy järjestää: Nettihuutokauppa.
      https://www.huutokaupat.com/fi/v/98889

      Skoda Fabia 5D Kombi 1,4


      Ensirekisteröinti. 9.7.2003
      Katsastettu. 9.7.2014 Voimassa9.7.2015 saakka
      Ml. 183tkm Huoltokirja
      Moottori. 1390cc
      Teho. 50kw
      Käyttövoima. Bensiini.


      Koeajoimme auton ja se toimi mielestämme moitteettomasti.

      Ajoneuvossa ei ole verorästejä.

      Toivoisimme kuitenkin, että ostaja tulisi tutkimaan myytävän kohteen ennen sitovan ostotarjouksen jättämistä.

      Vikoja on ilmennyt sitten ilmoituksen jättämisen:
      Havaitut viat

      Vesitilan paisuntasäiliössä havaittu hieman öljyä. Moottorin häiriövalo palaa. (?? Kansipahvi??)

      Moottorinlämpötila pysyy normaalina ja puhaltaa lämmintä sisään.

      Sitten seuraa pitkä lista joihin sitoutuu jos huutaa netissä kohdetta:
      Old Eminence Oy Vastuullista toimintaa jo 25 vuotta.

      Tossa sitten sitoutuu asioihin jotka ei ole mitenkään ymmärrettäviä normaalin vastuullisen kaupankäynnin mukaisia.

    • huono bisnes

      Ei kauppaa. Ilmoittelukulut jäi firmalle :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      222
      2936
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      173
      2556
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      109
      1208
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      132
      1112
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1068
    6. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1045
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1021
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      341
      996
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      929
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      788
    Aihe