Teiden talvihoito lämmityksellä

kerro, kerro kiki

Pankkiautomaatti taas kerran tuossa lumenauraus-ketjussa väläytti, että KAIKKI Suomen päällystetyt tiet voitaisiin pitää sulana lämmityksellä, eikä se hänen mukaansa edes maksaisi kuin 70 euroa vuodessa kansalaista kohti. Siis vaivaiset 350 miljoonaa vuodessa ja aurauskalustosta, suolauksesta ja hiekoituksesta voitaisiin kokonaan luopua. Ajattelin tässä kysäistä Pankkiautomaatilta vähän tarkennusta, niin me muut palstalaiset saadaan hyvät naurut.

Millä tekniikalla lämmmitys toteutettaisiin? Sähkökaapeleilla vai mahdollisesti jollain nestekierrolla? Jos nestekierrolla, niin millä menetelmällä neste lämmitettäisiin? Paljonko olisi vuotuinen energiantarve?

Esitit, että päällysteen uusimisen yhteydessä asennettaisiin lämmitys. Miten tämä käytännössä tapahtuisi? Pääteiden päällyste uusitaan pääsääntöisesti ns. remixer-menetelmällä, jossa levityskone kuorii "grilliautojen" edellä lämmittämän asfalttipinnan, sekoittaa tähän kuorittuun asfalttiin hiukan uutta asfalttimassaa ja levittää seoksen taaksensa uudeksi pinnaksi. Tämä tehdään vain asfaltin pintakerrokselle. Pienemmillä teillä asfaltin pinta yleensä jyrsitään ensin omalla koneellaan ja sen jälkeen levittimellä levitetään uusi pinta. Molemmissa menetelmissä uusittava pinta on vain joitakin senttejä. Pohjia myöten asfalttipintaa ei yleensä uusita ellei tien perustuksissa ole jotain korjattavaa.

Pelkäästään valtionteiden talvihoidon kustannus taitaa nykyisellään olla vuositasolla 100 miljoonan luokkaa. Päälle kuntien hoitamat tiet. Lämmitetyllä tiellä ei luonnollisesti olisi routavaurioita ja pakkasrapautumista, eikä nastarenkaillakaan enää tarvitsisi tienpintoja jyrsiä, joten päällysteet olisivat pitkäikäisempiä. Kerro nyt Pankkiautomaatti ihmeessä, miten tuo kaikkien päällystettyjen teiden lämmitys hoidettaisiin vaivaisella 350 miljoonan hintalapulla. Itselläni on kyllä vahva epäilys, että hintalappu olisi kymmeniä miljardeja ja toteuttaminen siten mahdotonta.

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikuinen Kesäkeli

      Lämpöenergia teiden lämmitykseen pitää ottaa syvältä maan uumenista, siellähän on hyvin lämmintä. Maapallon nestemäinen "ydinneste" vaan kiertämään putkistoissa teiden alle...

      "Ytimen aine on pääasiassa rautaa. Ydin on kaksikerroksinen: ulkoydin on nestemäisessä olomuodossa ja sisäydin (30%–40% ydinpallon säteestä) on kiinteää. Ytimen lämpötila on sisäytimen ulkopinnalla noin 4 300 °C astetta." Wiki

    • puukenkä

      Jokuhan taannoin väläytti että raskaat ajoneuvot pysyvät tiellä koska niiden renkaat lämpiävät. Tehdään selleisia renkaita jotka lämpiävät vielä enemmän. Näin lämpö siirtyy tiehen ja ne pysyvät sulina : )

    • halutaankuulla

      Missä arvon pankkiautomaatin vastaus viipyy? Yleensä on vastaus valmiina kysymykseen kuin kysymykseen.

      • kirjaimia_on

        raukka hakemassa paskakuskin hommia jostain, kun raasulla ei ole edes e korttia, heh heh.


      • nääs

        Ei sillä taida aivokapasiteetti riittää ....


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe