Pieni muutos, huikea ero

vähän-ideaa

Muuttelin S24 tyylitiedostoa saadakseni tyhjää tilaa ja turhia juttuja pois sekä tiivistääkseni sisältöä.

Ennen: https://i.imgur.com/N921uDf.png

Jälkeen: https://i.imgur.com/AzKONMe.png

Okei, ei tuo ole lähelläkään täydellistä, mutta silti. Enemmän tilaa käyttöön, turhat tyhjät tilat pois, tietyt fontit järkevämmän kokoisiksi jne. Jos näyttö ei ole noin leveä, niin sitten viesteille tarkoitettu tila voi kaventua. Vähemmän skrollailua edestakaisin.

Tuohon kun vielä saisi 25-40 keskusteluketjua näkyviin per sivu, lukukertojen määrät ketjuille, ketjun aloittavan nimimerkit näkyviin, viesteille plussat ja miinukset (tai edes plussat) ja oikean laidan luetuimmat.-lootaan vaikka 10 suosituinta, niin olisi jo huomattavasti parempi.

7

73

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vkjhlefgh.btiruwy.cquw

      Vaan kuinka saat tämän Suoli24:n ylläpidolle selväksi?????
      Eihän siellä haluta ymmärtää...

    • 79854332576bg29v7962

      hyvä ajatus.

    • joo-

      On hankalampaa käyttää mobiililaitteissa, jos fontti pienempi ja välit kapeampia. Sehän oli osa perustetta tälle muutokselle.

      Paska juttu, mutta näin vaan on. Ehkä se siitä jonkin verran hiotuu vielä...

      • Kokenut11111222

        Johan vuosia sitten oli kolme eri esitystapaa, joista pystyi valitsemaan sen minkä itse halusi.
        Senkin jälkeen on ollut erillinen mobiiliversio.
        Eri esitystapojen käyttö ei aiheuta niiden laatimisen jälkeen juuri lainkaan työtä tai kustannuksia.
        Enkä ymmärrä miksei sitä viestipuuta saada vieläkään käyttöön.
        Haluavatko ne väkisin pitää ketjut lyhyinä?

        Mobiileissa pystyi muuten ihan näppärästi käyttämään sitä entistäkin versiota, sillä onhan niissä parilla sormenliikkellä kuvan suurennos.
        Käytin jopa sitä vuonna 2008 täällä ollutta Ipaq:in 2003 mobiiliwindowsilla ja ihan hyvin toimi.


    • parannusta

      Ja vielä kun vähän tummennat / paksunnat ketjuotsikoita ja lähetysaikaa pienennät (ja himmennät) otsikon alla olevan tekstin fonttia, niin vielä paranee.

    • Hei,

      Kiitos, hieno havainnollistus! Visuaalista ilmettä tullaan kohentamaan juurikin tiivistämällä. En lupaa aikataulusta vielä mitään, mutta listalla on. :)

      Terveisin,
      Elina
      Suomi24

    • eissaaatana

      Hei!

      Kiitos vielä henkilökohtaisesti sinulle ja tiimillesi pilatusta palstasta. Teitte surkeaa työtä, mutta tämä onkin tullut teille jo selväksi tässä parin päivän aikana! =)

      Terveisin,

      Otto

      Helsinki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe