Keliakiaa nuorella?
Lapsella tai isovanhemmalla?
Okei, väliä?
Keliakia 11-vuotiaalla?
5
182
Vastaukset 5
- Keliaakikonsisterssi
Joo. Minun siskollani, kohta 20 v on.
- keliaakikko
Keliakia periytyy herkästi. Jos toisella vanhemmista on tai suvussa esiintyy, kannattaa lapsetkin testauttaa jos on yhtään syytä. Itsellä diagnosoitu 8 vuotiaana, kasvukäyrästä nähtävissä että olisi ollut löydettävissä jo 2 vuotiaana.
En tiedä, mikä on kirjoittajan pointti. Onkohan täällä jollain kokemusta reagoimattomasta keliakiasta nuorella?
http://www.potilaanlaakarilehti.fi/uutiset/hoidolle-reagoimaton-keliakia/#.VPWVmuGgR-U - Okin89
Itselläni Keliakia todettiin kun olin vasta 7-vuotias, se on suht nuori ikä jossa se todetaan. Nyt olen 25-vuotias, joten lähes 20 vuotta on eletty keliaakikkona. Ja äidilläni todettiin Keliakia myöhemmin. En tiedä muita sukulaisia joilla se olisi.
- Viljaton
Useimmat, etten sanoisi ihan kaikki keliaatikot ovat syntymästään saakka gluteenille herkkiä, joten on todella onni että sinulta gluteiini on saatu ruokavaliosta pois jo noin nuorena.
Viljat pitäisi vetää pois kaupoista, koska ne ovat täysin turhia. Etenkin vehnä nykyisessa 40-luvulla jalostetussa muodossa on ihan kaikille ihmisille myrkkyä.
- kasviksiasyö
Ihmiset pudottavat painoa ja voivat paremmin - mutta virallisten asiantuntijoiden mukaan se on väärin, kun lautaselta puuttuu vilja ja lasista maito.
Viljavalmisteita ei raavaskaan mies tarvitse kahta leipäpalaa, yhtä pasta-annosta tai yhtä puurolautasellista enempää päivässä, sillä muuten ei jaksa syödä kasviksia riittävästi päivässä, joita tulisikin olla jokaisella aterialla puolet aterian koosta.
Ja jos on ihan pakko syödä leipää, syö reikäleivän reikiä tai puurosta se VOIsilmä. Ne eivät lihota eivätkä aiheuta muitakaan oireita, kuten peräpukamia tai muuta suolivaivaa. Tällöin saadaan ihminen, jolla on terve reikä terveessä perseessä.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
Syökää kasviksia!
Kun gluteeniton ja maidoton ruokavalio toteutetaan järkevästi ja monipuolisesti, sen kutsuminen trendidieetiksi on vähän sama kuin sanoisi maahan iskettyä rautakankea karuselliksi. Säästän lisäksi aikaa kommentteihin vastatessani, kun sanon jo tässä vaiheessa, että ei, oikea tapa noudattaa gluteenitonta dieettiä ei todellakaan ole laittaa ostoskoriin esimerkiksi gluteenitonta kääretorttua tai berliininmunkkia, vaan valita ruokia, joissa gluteenia ei alun perinkään ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411907Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7111299- 1011047
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88904- 66761
- 33652
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.69522Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13518- 78501