Enää Rakennusliikkeet hesarin asiakkaina

Haans

Uusia asuntoja kauppaavat hesarin sivuilla enää pelkästään kartellissa toimivat suomlaiset rakennusliikkeet. Pankkien välittäjät loistavat poissaolollaan.

Syykin on yksinkertainen, kun 8000 euroa/m2 maksavasta putkasta pitäisi maksaa välittäjälle 3 %:n välityspalkkio, niin sehän on melkein uuden auton hinta perheasunnosta.

On siis edullisempaa menna rintajoupin (vai oliko se laakkosen) autoliikkeeseen ostamaan käytetty pirssi 50 tonnilla, niin saa mukaansa tonnin lappusen :)

Kuten huomaat, enää ei pelata edes autoliikkeessakään 0-koroilla.

Erään kokoomuspoliitikon mukaan 8000 euroa kuukaudessa on niin pieni liksa, että sillä ei kannata tulla helsinkiin töihin, edes kansan-"edustajaksi".
No, näinhän se on, vaikka ko poliitikkokin on haalimassa lisää mamuja helsinkiin, kakon kauppakamarin "ruuaksi".

Mutta kuinka käy pankin asuntovälittäjän tässä pelissä, jos ei tarvita laisinkaan enää ?

1

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haans

      Sampsa tietää, että kämppä olisi pitänyt ostaa jo markka-aikaan, mutta kun ei silloin ollut vielä työmarkkinoilla.

      Toki Sampsa on etulyöntiasemassa, sillä jos hän siirtyy bulkkikansan joukkoon asumaan, on hankinta suhde positiivinen : 4000 eur/m2 ja palkka 8000 eur/kk on Haansin hankintasuositusten rajoissa. Siis jos aikoo selvitä veloistansa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      90
      4085
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1852
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      124
      1203
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      101
      1133
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      75
      1023
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      169
      913
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      856
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      821
    9. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      22
      791
    10. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      790
    Aihe