Risperidonin lopetuksesta alkanut nukkumisvaikeus

Pakkohoidossa pakkosyötettiin risperidonia. Heti ensimmäisenä yönä (3 mg --> 2,2,1,0 mg) ilman risperidonia heräsin aikaisin aamuyöstä, enkä saanut enää nukuttua. Aamulla väsytti. Nukuin ennen lääkitystä ja sen aikana (risperidoni lisäsi selvästi unien näkemistä) normaalin hyvin. Heräilen yöllä ilman ulkoista syytä useita kertoja ja ja lopullisesti aamuyöstä. Useimmiten nukahtaminenkin kestää tunteja, mutta ei aina. Olen ollut nyt ei-virkeä joka saamarin päivä yli kaksi kuukautta. Tämä tuli lääkityksen lopettamisesta. Lääkäri vain sanoi, että ei usko risperidonin aiheuttaneen tämän. Vaikka siis nämä tapahtuivat aivan samaan aikaan!

Mitä helvettiä tässä tilanteessa voisi tehdä? Tilanteeni on erittäin rajoittunut, olen edelleen pakkohoidossa suljetulla pitkäaikaisosastolla, jossa lääkäriä tuskin näkee. Voivatko aivot tästä vielä palautua ja oppia nukkumaan normaalin malliin? Pitäisikö kokeilla pientä annosta risperidonia uudestaan, palauttaisiko se unen? Mutta millä hinnalla?

Tällaista siis aiheutui Suomen väkivaltamonopolin toiminnasta. Tiedän, että noita lääkkeitä ei pidä syödä juuri missään tilanteessa, mutta ei ollut vaihtoehtoja. Kieltäydyin kyllä, mutta annettiin väkisin.

(Tässä muuten lisätietoa tapauksesta http://keskustelu.suomi24.fi/t/13295190)
2349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tänä vuonna en ole kertaakaan herännyt aamulla hoitajien herätykseen; olen aina ollut jo valmiiksi hereillä ja tiedostava. Melkein koko yö tuntuu menevän pinnallisessa tilassa.

Eikö täällä ole muita psyykenlääkkeiden uhreja?

Äänestä

Lääkäri ei usko, kysymys on siis uskomushoidosta. Oulun kaupungin mielisairaalassa nuoretkin ihmiset söivät epätoivoisesti nukahtamislääkkeitä, melatoniinia ja ulostuslääkkeitä. Lääkkeet lamasivat kaiken kehon normaalin toiminnan. Ja lääkäri ei vain usko. Miten tällaiset hirviöt saavat olla töissä ja nostavat varmaankin vielä korkeaa palkkaa uskomustensa varjolla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikeusmurha kirjoitti:

Pakkohoidossa pakkosyötettiin risperidonia. Heti ensimmäisenä yönä (3 mg --> 2,2,1,0 mg) ilman risperidonia heräsin aikaisin aamuyöstä, enkä saanut enää nukuttua. Aamulla väsytti. Nukuin ennen lääkitystä ja sen aikana (risperidoni lisäsi selvästi unien näkemistä) normaalin hyvin. Heräilen yöllä ilman ulkoista syytä useita kertoja ja ja lopullisesti aamuyöstä. Useimmiten nukahtaminenkin kestää tunteja, mutta ei aina. Olen ollut nyt ei-virkeä joka saamarin päivä yli kaksi kuukautta. Tämä tuli lääkityksen lopettamisesta. Lääkäri vain sanoi, että ei usko risperidonin aiheuttaneen tämän. Vaikka siis nämä tapahtuivat aivan samaan aikaan!

Mitä helvettiä tässä tilanteessa voisi tehdä? Tilanteeni on erittäin rajoittunut, olen edelleen pakkohoidossa suljetulla pitkäaikaisosastolla, jossa lääkäriä tuskin näkee. Voivatko aivot tästä vielä palautua ja oppia nukkumaan normaalin malliin? Pitäisikö kokeilla pientä annosta risperidonia uudestaan, palauttaisiko se unen? Mutta millä hinnalla?

Tällaista siis aiheutui Suomen väkivaltamonopolin toiminnasta. Tiedän, että noita lääkkeitä ei pidä syödä juuri missään tilanteessa, mutta ei ollut vaihtoehtoja. Kieltäydyin kyllä, mutta annettiin väkisin.

(Tässä muuten lisätietoa tapauksesta http://keskustelu.suomi24.fi/t/13295190)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu